Thea Förvaltning AB
556973-2315Aktiebolagreg. 2014
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2021Omsättning
202 tkr
Resultat efter fin. poster
−309 tkr
Soliditet
69 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Roslagsgatan 38, 113 55 Stockholm
Postadress
c/o Håkan Jansson, Roslagsgatan 38, 113 55 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom management och företagsledning, äga och förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 271 tkr | 1 115 tkr | – |
| 2017 | 52 tkr | −266 tkr | – |
| 2018 | 2 000 tkr | 1 243 tkr | 1 383 tkr |
| 2019 | 330 tkr | −236 tkr | 1 384 tkr |
| 2020 | 140 tkr | −239 tkr | 1 173 tkr |
| 2021 | 202 tkr | −309 tkr | 864 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 69,4 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal −153 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt 44,3 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 202 | 140 | 330 | 2 000 | 52 | 1 271 |
| Rörelseintäkter | 202 | 140 | 330 | 2 000 | – | – |
| Handelsvaror | 388 | 217 | 391 | 690 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 51 | 51 | 75 | 11 | – | – |
| Personalkostnader | 6 | 5 | 0 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 65 | 105 | 187 | 56 | – | – |
| Rörelsekostnader | 510 | 379 | 654 | 757 | – | – |
| Rörelseresultat | −308 | −239 | −324 | 1 243 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −0 | 87 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −309 | −239 | −236 | 1 243 | −266 | 1 115 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 124 | 237 | −334 | – | – |
| Resultat före skatt | −309 | −115 | 1 | 909 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 197 | – | – |
| Årets resultat | −309 | −212 | 1 | 712 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 138 | 203 | 309 | 234 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 138 | 203 | 309 | 234 | – | – |
| Varulager | 850 | 700 | 388 | 188 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 56 | 30 | 197 | 1 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 200 | 200 | 341 | 247 | – | – |
| Kassa och bank | 1 | 86 | 471 | 1 361 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 108 | 1 016 | 1 396 | 1 795 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 246 | 1 219 | 1 705 | 2 029 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 123 | 1 334 | 641 | 641 | – | – |
| Fritt eget kapital | 814 | 1 123 | 1 334 | 1 333 | – | – |
| Eget kapital | 864 | 1 173 | 1 384 | 1 383 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 124 | 361 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 200 | 201 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 382 | 47 | 197 | 285 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 246 | 1 219 | 1 705 | 2 029 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69,4 % | 96,2 % | 87 % | 82,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 67 % | 677 % | 512 % | 564 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −152,5 % | −170,6 % | −98,1 % | 62,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −153 % | −170,7 % | −71,5 % | 62,2 % | −511,5 % | 87,7 % |
| Omsättningstillväxt | 44,3 % | −57,6 % | −83,5 % | 3 746,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −35,8 % | −18 % | 0,1 % | 51,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 2 000 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −309 tkr | −212 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −309 tkr | −212 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 212 tkr | −997 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −212 tkr | 997 |
| Forandring eget kapital totalt | 864 tkr | 1 173 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −309 tkr | −212 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 0 | 31 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 93 tkr |
| Forslag disposition | 814 tkr | 1 123 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 814 tkr | 1 123 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 138 tkr | 203 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 527 tkr | 527 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 389 tkr | 324 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 150 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 65 tkr | 105 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 850 tkr | 700 tkr |
| Medel disponera | 814 tkr | 1 123 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 56 tkr | 30 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 200 tkr | 200 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 382 tkr | 47 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Thea Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Roslagsgatan 38, 113 55 Stockholm
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556973-2315
Registreringsdatum
2 juni 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.430 – Uppfödning av hästar och andra hästdjur
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- SNI 93.191 – Tävling med hästar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.