Thermex Scandinavia Aktiebolag
556111-7663Aktiebolagreg. 1967
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2021Omsättning
44 362 tkr
Resultat efter fin. poster
852 tkr
Soliditet
29 %
Anställda
7
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bohusgatan 15, 411 39 Göteborg
Postadress
c/o Rsm Göteborg Kb, Bohusgatan 15, 411 39 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva import och försäljning av fläktar ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 36 884 tkr | −163 tkr | – |
| 2018 | 40 463 tkr | 819 tkr | – |
| 2019 | 41 062 tkr | 705 tkr | 4 809 tkr |
| 2020 | 43 092 tkr | 892 tkr | 4 990 tkr |
| 2021 | 44 362 tkr | 852 tkr | 5 549 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 29 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 1,9 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 2,9 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 44 362 | 43 092 | 41 062 | 40 463 | 36 884 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 133 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 44 365 | 43 224 | 41 062 | – | – |
| Handelsvaror | 34 377 | 34 633 | 30 290 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 011 | 2 844 | 3 682 | – | – |
| Personalkostnader | 6 396 | 4 989 | 6 476 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 30 | 29 | – | – |
| Rörelsekostnader | 43 805 | 42 495 | 40 478 | – | – |
| Rörelseresultat | 560 | 729 | 584 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | 292 | 162 | 121 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 852 | 892 | 705 | 819 | −163 |
| Bokslutsdispositioner | −119 | −250 | −210 | – | – |
| Resultat före skatt | 733 | 642 | 495 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 174 | 161 | 137 | – | – |
| Årets resultat | 559 | 481 | 358 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 46 | 68 | 56 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 46 | 68 | 56 | – | – |
| Varulager | 127 | 362 | 261 | – | – |
| Kundfordringar | 9 972 | 6 325 | 6 259 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 20 557 | 12 007 | 8 222 | – | – |
| Kassa och bank | 1 264 | 4 107 | 2 612 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 21 949 | 16 476 | 11 096 | – | – |
| Summa tillgångar | 21 994 | 16 544 | 11 152 | – | – |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | – | – |
| Bundet eget kapital | 600 | 600 | 600 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 390 | 3 909 | 3 852 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 949 | 4 390 | 4 209 | – | – |
| Eget kapital | 5 549 | 4 990 | 4 809 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 030 | 911 | 661 | – | – |
| Avsättningar | 1 320 | 1 657 | 1 571 | – | – |
| Leverantörsskulder | 606 | 697 | 1 118 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 14 095 | 8 986 | 4 111 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 21 994 | 16 544 | 11 152 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 7 | 7 | 9 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 29 % | 34,5 % | 47,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 155 % | 179 % | 264 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,3 % | 1,7 % | 1,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,9 % | 2,1 % | 1,7 % | 2 % | −0,4 % |
| Omsättningstillväxt | 2,9 % | 4,9 % | 1,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,1 % | 9,6 % | 7,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 6 337 tkr | 6 156 tkr | 4 562 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 559 tkr | 481 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −119 tkr | −250 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 10 351 tkr | 5 322 tkr |
| Forslag disposition | 4 949 tkr | 4 390 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 449 tkr | 4 390 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 221 tkr | 322 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 46 tkr | 68 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 2 339 tkr | 2 339 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 293 tkr | 2 271 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 41 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 22 tkr | 30 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 127 tkr | 362 tkr |
| Medel disponera | 4 949 tkr | 4 390 tkr |
| Ovriga avsattningar | 1 320 tkr | 1 657 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 13 tkr | 38 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 863 tkr | 1 539 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 030 tkr | 911 tkr |
| Reservfond | 100 tkr | 100 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 293 tkr | 163 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 9 122 tkr | 5 932 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 505 tkr | 819 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Thermex Scandinavia AktiebolagHuvudarbetsställe
Bohusgatan 15, 411 39 Göteborg
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556111-7663
Registreringsdatum
12 september 1967
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
500 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.831 – Partihandel med virke och andra byggmaterial
Övriga registrerade namn
1 st
- Thermor – särskilt företagsnamn, registrerat 28 april 1998. För den del av verksamheten som avser import och försäljning av fläktar.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.