Thessén & Ek byggentreprenad AB
556818-1092Aktiebolagreg. 2010
Skogås, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
42 640 tkr
Resultat efter fin. poster
3 207 tkr
Soliditet
48 %
Anställda
7
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lyftkransvägen 5, 142 50 Skogås
Postadress
Lyftkransvägen 5, 142 50 Skogås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggverksamhet och fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 32 291 tkr | 2 678 tkr | – |
| 2021 | 39 068 tkr | 2 882 tkr | – |
| 2022 | 59 270 tkr | 4 683 tkr | 4 146 tkr |
| 2023 | 35 724 tkr | 378 tkr | 1 818 tkr |
| 2024 | 39 712 tkr | 2 881 tkr | 3 093 tkr |
| 2025 | 42 640 tkr | 3 207 tkr | 5 524 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 47,6 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 7,5 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 7,4 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 42 640 | 39 712 | 35 724 | 59 270 | 39 068 | 32 291 |
| Övriga rörelseintäkter | 54 | 11 | 17 | 288 | – | – |
| Rörelseintäkter | 42 694 | 39 723 | 35 741 | 59 557 | – | – |
| Handelsvaror | 32 539 | 29 928 | 27 560 | 47 488 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 145 | 2 085 | 2 713 | 2 810 | – | – |
| Personalkostnader | 4 848 | 4 847 | 5 124 | 4 588 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 22 | 20 | 17 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 39 554 | 36 882 | 35 418 | 54 903 | – | – |
| Rörelseresultat | 3 140 | 2 841 | 323 | 4 655 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 68 | 79 | 84 | 48 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 39 | 29 | 20 | – | – |
| Finansiella poster | 67 | 40 | 55 | 28 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 207 | 2 881 | 378 | 4 683 | 2 882 | 2 678 |
| Bokslutsdispositioner | 1 150 | 0 | 1 150 | −1 150 | – | – |
| Resultat före skatt | 4 357 | 2 881 | 1 528 | 3 533 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 926 | 606 | 356 | 731 | – | – |
| Årets resultat | 3 431 | 2 275 | 1 172 | 2 802 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 208 | 230 | 252 | 249 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 208 | 230 | 252 | 249 | – | – |
| Kundfordringar | 4 443 | 4 510 | 4 822 | 1 785 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 7 619 | 7 056 | 7 523 | 9 360 | – | – |
| Kassa och bank | 3 789 | 2 370 | 0 | 3 122 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 11 408 | 9 426 | 7 523 | 12 482 | – | – |
| Summa tillgångar | 11 616 | 9 656 | 7 775 | 12 731 | – | – |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – |
| Bundet eget kapital | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 893 | 618 | 446 | 1 144 | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 324 | 2 893 | 1 618 | 3 946 | – | – |
| Eget kapital | 5 524 | 3 093 | 1 818 | 4 146 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 1 150 | 1 150 | 2 500 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 | 2 | 2 | 1 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 842 | 2 550 | 2 090 | 3 135 | – | – |
| Skatteskulder | 820 | 274 | 108 | 443 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 091 | 5 411 | 4 805 | 6 083 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 616 | 9 656 | 7 775 | 12 731 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 7 | 8 | 8 | 9 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 4 800 | 1 000 | 1 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 47,6 % | 41,5 % | 35,1 % | 48,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 187 % | 174 % | 157 % | 205 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 7,4 % | 7,1 % | 0,9 % | 7,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 7,5 % | 7,2 % | 1,1 % | 7,9 % | 7,4 % | 8,3 % |
| Omsättningstillväxt | 7,4 % | 11,2 % | −39,7 % | 51,7 % | 21 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 62,1 % | 73,6 % | 64,4 % | 67,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 6 091 tkr | 4 964 tkr | 4 466 tkr | 6 586 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 3 431 tkr | 2 275 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 1 500 tkr | 1 500 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 431 tkr | 2 275 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 275 tkr | −1 172 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 275 tkr | 1 172 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 5 524 tkr | 3 093 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 3 431 tkr | 2 275 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 1 150 tkr | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 193 tkr | 206 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 316 tkr | 316 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 123 tkr | 111 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 13 tkr | 13 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 2 272 tkr | 2 205 tkr |
| Forslag disposition | 5 324 tkr | 2 893 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 524 tkr | 1 893 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 226 tkr | 341 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 15 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 68 tkr | 68 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 53 tkr | 44 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 9 tkr | 9 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 38 tkr | 219 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 555 tkr | 1 696 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 tkr | 2 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 1 150 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 550 tkr | 1 550 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 550 tkr | 1 550 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 640 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 875 tkr | 890 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Thessén & Ek byggentreprenad ABHuvudarbetsställe
Lyftkransvägen 5, 142 50 Skogås
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556818-1092
Registreringsdatum
9 september 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
200 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.