Thorn & Fig Ventures AB
559236-0795Aktiebolagreg. 2020
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
23 175 tkr
Resultat efter fin. poster
1 060 tkr
Soliditet
62 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Formvägen 3, 906 21 Umeå
Postadress
Formvägen 3, 906 21 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning av kioskverksamhet, konfektyr och tobak, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 50 tkr |
| 2021 | 4 435 tkr | 16 tkr | 50 tkr |
| 2022 | 10 630 tkr | 603 tkr | 389 tkr |
| 2023 | 19 418 tkr | 946 tkr | 915 tkr |
| 2024 | 22 281 tkr | 639 tkr | 776 tkr |
| 2025 | 23 175 tkr | 1 060 tkr | 1 192 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 62,1 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 4,6 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 4 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 23 175 | 22 281 | 19 418 | 10 630 | 4 435 | 0 | – |
| Förändring av lager | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 736 | 965 | 314 | 9 | 31 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 23 912 | 23 246 | 19 732 | 10 638 | 4 466 | 0 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Handelsvaror | 18 635 | 17 894 | 15 130 | 8 095 | 3 210 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 460 | 1 631 | 1 665 | 1 039 | 807 | 0 | – |
| Personalkostnader | 2 602 | 2 960 | 1 897 | 825 | 380 | 0 | – |
| Av- och nedskrivningar | 89 | 83 | 54 | 43 | 33 | 0 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 45 | – | – | – | – | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 22 832 | 22 568 | 18 746 | 10 002 | 4 429 | 0 | – |
| Rörelseresultat | 1 080 | 678 | 987 | 636 | 37 | 0 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | – | – | – | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 20 | 41 | 41 | 33 | 21 | 0 | – |
| Finansiella poster | −20 | −38 | −41 | −33 | −21 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 060 | 639 | 946 | 603 | 16 | 0 | – |
| Bokslutsdispositioner | 184 | −174 | −278 | −176 | −16 | 0 | – |
| Resultat före skatt | 1 244 | 465 | 668 | 427 | 0 | 0 | – |
| Skatt på årets resultat | 263 | 103 | 142 | 88 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 981 | 361 | 525 | 339 | 0 | 0 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 241 | 303 | 333 | 224 | 267 | 0 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | 241 | 303 | 333 | 224 | 267 | 0 | – |
| Varulager | 1 373 | 1 411 | 1 700 | 827 | 572 | 0 | – |
| Kundfordringar | 146 | 117 | 372 | 116 | 22 | 0 | – |
| Kortfristiga fordringar | 477 | 520 | 804 | 172 | 58 | 0 | – |
| Kassa och bank | 419 | 689 | 484 | 93 | 8 | 50 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 269 | 2 619 | 2 987 | 1 092 | 638 | 50 | – |
| Summa tillgångar | 2 510 | 2 923 | 3 320 | 1 317 | 905 | 50 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 161 | 365 | 339 | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 142 | 726 | 865 | 339 | 0 | 0 | – |
| Eget kapital | 1 192 | 776 | 915 | 389 | 50 | 50 | – |
| Obeskattade reserver | 460 | 644 | 470 | 191 | 16 | 0 | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 89 | 196 | 125 | 524 | 0 | – |
| Leverantörsskulder | 90 | 607 | 851 | 328 | 59 | 0 | – |
| Skatteskulder | 181 | 197 | 235 | 88 | 0 | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 858 | 1 414 | 1 740 | 611 | 315 | 0 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 510 | 2 923 | 3 320 | 1 317 | 905 | 50 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 7 | 5 | 2 | 1 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 250 | 500 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 62,1 % | 44 % | 38,8 % | 41,1 % | 6,9 % | 100 % | – |
| Kassalikviditet | 105 % | 86 % | 74 % | 43 % | 21 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 4,7 % | 3 % | 5,1 % | 6 % | 0,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4,6 % | 2,9 % | 4,9 % | 5,7 % | 0,4 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | 4 % | 14,7 % | 82,7 % | 139,7 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 82,3 % | 46,6 % | 57,5 % | 87,2 % | 0 % | 0 % | – |
| Omsättning per anställd | 3 863 tkr | 3 183 tkr | 3 884 tkr | 5 315 tkr | 4 435 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 123 tkr | 103 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 981 tkr | 361 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 300 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 981 tkr | 361 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −361 tkr | −525 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 361 tkr | 525 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 250 tkr | 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 192 tkr | 776 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 981 tkr | 361 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 250 tkr | 500 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −19 tkr | −7 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 203 tkr | −167 tkr |
| Forskott fran kunder | 11 tkr | 11 tkr |
| Forslag disposition | 1 142 tkr | 726 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 142 tkr | 476 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 217 tkr | 303 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 241 tkr | 303 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 543 tkr | 516 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 301 tkr | 212 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 27 tkr | 54 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 89 tkr | 83 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 1 373 tkr | 1 411 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 114 tkr | 100 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 335 tkr | 257 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 107 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 89 tkr |
| Periodiseringsfonder | 338 tkr | 541 tkr |
| Stallda sakerheter | 850 tkr | 600 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 850 tkr | 600 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 242 tkr | 235 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 10 jan. 2020 – 30 sep. 2020 · Inlämnad –
Thorn & Fig Ventures ABHuvudarbetsställe
Formvägen 3, 906 21 Umeå
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559236-0795
Registreringsdatum
10 januari 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.260 – Detaljhandel med tobaksvaror
Övriga registrerade namn
4 st
- Monkey Business Candy – särskilt företagsnamn, registrerat 18 november 2020. För den del av verksamheten som avser kioskverksamhet, konfektyr och tobak.
- Snus by Monkey Business – särskilt företagsnamn, registrerat 18 januari 2021. För den del av verksamheten som avser butiksförsäljning av tobak.
- Lilla norrländska konfektyrfabriken i Umeå – särskilt företagsnamn, registrerat 17 februari 2022. För den del av verksamheten som avser tillverkning av och handel med konfektyr.
- CandyNation Umeå – särskilt företagsnamn, registrerat 20 december 2022. För den del av verksamheten som avser grossistförsäljning av konfektyr, dryck och snacks.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.