Thörn Måleri i Stockholm AB
556593-8767Aktiebolagreg. 2000
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 160 tkr
Resultat efter fin. poster
−88 tkr
Soliditet
25 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kruthusbacken 46, 169 52 Solna
Postadress
Kruthusbacken 46, 169 52 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva måleriverksamhet, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 4 373 tkr | −213 tkr | – |
| 2021 | 7 140 tkr | 621 tkr | – |
| 2022 | 4 904 tkr | 83 tkr | 580 tkr |
| 2023 | 4 163 tkr | −750 tkr | 240 tkr |
| 2024 | 4 559 tkr | 173 tkr | 313 tkr |
| 2025 | 4 160 tkr | −88 tkr | 225 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 25,2 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −2,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −8,8 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 160 | 4 559 | 4 163 | 4 904 | 7 140 | 4 373 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 11 | 147 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 160 | 4 560 | 4 174 | 5 051 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 978 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 1 492 | 2 072 | 1 243 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 505 | 478 | 444 | 624 | – | – |
| Personalkostnader | 2 710 | 2 342 | 2 280 | 3 014 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 3 | 21 | 21 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 193 | 4 316 | 4 816 | 4 902 | – | – |
| Rörelseresultat | −33 | 245 | −642 | 149 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 54 | 75 | 60 | 66 | – | – |
| Finansiella poster | −55 | −72 | −69 | −66 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −88 | 173 | −750 | 83 | 621 | −213 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 279 | −85 | – | – |
| Resultat före skatt | −88 | 173 | −431 | −2 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 8 | – | – |
| Årets resultat | −88 | 173 | −431 | −11 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 3 | 24 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 196 | 162 | 121 | 142 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 196 | 162 | 124 | 165 | – | – |
| Varulager | 26 | 34 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 198 | 719 | 765 | 701 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 382 | 1 044 | 1 023 | 965 | – | – |
| Kassa och bank | 288 | 287 | 577 | 1 076 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 697 | 1 365 | 1 600 | 2 041 | – | – |
| Summa tillgångar | 893 | 1 527 | 1 724 | 2 207 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 213 | 40 | 572 | 490 | – | – |
| Fritt eget kapital | 125 | 213 | 140 | 480 | – | – |
| Eget kapital | 225 | 313 | 240 | 580 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 149 | – | – |
| Långfristiga skulder | 63 | 63 | 63 | 193 | – | – |
| Leverantörsskulder | 98 | 106 | 626 | 80 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 605 | 1 150 | 1 420 | 1 285 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 893 | 1 527 | 1 724 | 2 207 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 25,2 % | 20,5 % | 14 % | 31,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 111 % | 116 % | 113 % | 159 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −0,8 % | 5,4 % | −15,4 % | 3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −2,1 % | 3,8 % | −18 % | 1,7 % | 8,7 % | −4,9 % |
| Omsättningstillväxt | −8,8 % | 9,5 % | −15,1 % | −31,3 % | 63,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −39,4 % | 55,1 % | −179,4 % | −1,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 040 tkr | 1 140 tkr | 1 041 tkr | 1 226 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 112 tkr | 112 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 212 tkr | 212 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 100 tkr | 100 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 85 tkr | 50 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 86 tkr | 50 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 36 tkr | 41 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 2 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 2 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −88 tkr | 173 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −88 tkr | 173 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −173 tkr | 431 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 173 tkr | −431 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 313 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | – | 173 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forandring overavskrivningar | – | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 125 tkr | 213 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 125 tkr | 213 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 12 tkr | 71 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 443 tkr | 443 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 443 tkr | 443 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 3 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 26 tkr | 34 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 63 tkr | 63 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 85 tkr | 139 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 158 tkr | 754 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −2 tkr | 2 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 28 tkr | 28 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 63 tkr | 63 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 87 tkr | 115 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 320 tkr | 261 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Thörn Måleri i Stockholm ABHuvudarbetsställe
Kruthusbacken 46, 169 52 Solna
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556593-8767
Registreringsdatum
19 juli 2000
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.