Tibluc AB
556896-8118Aktiebolagreg. 2012
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
20 tkr
Resultat efter fin. poster
0 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Frögatan 19, 583 36 Linköping
Postadress
c/o Martin Brahim, Frögatan 19, 583 36 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva förvaltning av värdepapper och fastigheter jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 124 tkr | 961 tkr | – |
| 2018 | 24 tkr | 52 tkr | – |
| 2019 | 12 tkr | 1 055 tkr | 3 760 tkr |
| 2020 | 10 tkr | −1 011 tkr | 2 448 tkr |
| 2021 | 12 tkr | 6 tkr | 2 255 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −520 tkr | 1 583 tkr |
| 2023 | 12 tkr | 1 tkr | 1 559 tkr |
| 2024 | 12 tkr | −255 tkr | 1 303 tkr |
| 2025 | 20 tkr | 0 tkr | 1 204 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 73,8 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal 0 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt 66,7 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 | 12 | 12 | 0 | 12 | 10 | 12 | 24 | 124 |
| Rörelseintäkter | 20 | 12 | 12 | 0 | 12 | 10 | 12 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 20 | 10 | 10 | 11 | 8 | 10 | 22 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 20 | 10 | 10 | 11 | 8 | 10 | 22 | – | – |
| Rörelseresultat | 0 | 2 | 2 | −11 | 4 | −0 | −10 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | 0 | −6 | 2 | −1 011 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −257 | −1 | −510 | 2 | −1 011 | 1 064 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | −255 | 1 | −520 | 6 | −1 011 | 1 055 | 52 | 961 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 30 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | −255 | 1 | −490 | 6 | −1 011 | 1 055 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 0 | −255 | 0 | −491 | 6 | −1 011 | 1 055 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 617 | 1 737 | 1 737 | 571 | 249 | 609 | 809 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 617 | 1 737 | 1 737 | 571 | 249 | 609 | 809 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 7 | 7 | 775 | 862 | 787 | 1 632 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 3 | 3 | 260 | 261 | 770 | 750 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 3 | 13 | 11 | 16 | 382 | 310 | 1 329 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 14 | 24 | 278 | 1 052 | 2 014 | 1 847 | 2 961 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 630 | 1 760 | 2 015 | 1 623 | 2 263 | 2 456 | 3 770 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 153 | 1 509 | 1 508 | 2 025 | 4 221 | 3 410 | 2 655 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 154 | 1 253 | 1 509 | 1 533 | 2 205 | 2 398 | 3 710 | – | – |
| Eget kapital | 1 204 | 1 303 | 1 559 | 1 583 | 2 255 | 2 448 | 3 760 | – | – |
| Långfristiga skulder | 315 | 445 | 445 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 112 | 12 | 11 | 40 | 8 | 7 | 10 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 630 | 1 760 | 2 015 | 1 623 | 2 263 | 2 456 | 3 770 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 340 | – | – | 25 | 180 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73,8 % | 74,1 % | 77,4 % | 97,5 % | 99,6 % | 99,7 % | 99,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 12 % | 201 % | 2 505 % | 2 626 % | 24 588 % | 25 385 % | 29 211 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,4 % | 19,2 % | 13,3 % | – | 30,5 % | −3 % | −80,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 0 % | −2 125 % | 8,3 % | – | 50 % | −10 110 % | 8 791,7 % | 216,7 % | 775 % |
| Omsättningstillväxt | 66,7 % | 0 % | – | −100 % | 20 % | −16,7 % | −50 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | −19,6 % | 0 % | −31 % | 0,3 % | −41,3 % | 28,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 12 tkr | 0 tkr | 12 tkr | 10 tkr | 12 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 1 028 tkr | 1 028 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 028 tkr | 1 028 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 550 tkr | 550 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 550 tkr | 550 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 134 | −255 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 134 | −255 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 255 tkr | −430 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −255 tkr | 430 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 204 tkr | 1 303 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 134 | −255 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 100 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 39 tkr | 159 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 39 tkr | 159 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 120 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 1 154 tkr | 1 253 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 814 tkr | 1 253 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 257 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 3 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 tkr | 2 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 300 tkr | 300 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 102 tkr | 2 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 15 tkr | 145 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Tibluc ABHuvudarbetsställe
Frögatan 19, 583 36 Linköping
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556896-8118
Registreringsdatum
26 juni 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.