Tidningshuset Limhamn Aktiebolag
556431-8979Aktiebolagreg. 1991
Höllviken, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
253 tkr
Resultat efter fin. poster
−577 tkr
Soliditet
9 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Östra Halörsvägen 69, 236 91 Höllviken
Postadress
Östra Halörsvägen 69, 236 91 Höllviken
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tidningsproduktion samt information- och web-produktion samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 246 tkr | 1 907 tkr | – |
| 2018 | 250 tkr | 407 tkr | – |
| 2019 | 104 tkr | −1 490 tkr | 1 113 tkr |
| 2020 | 101 tkr | −1 891 tkr | −790 tkr |
| 2021 | 1 296 tkr | 71 tkr | 281 tkr |
| 2022 | 228 tkr | −1 891 tkr | −1 611 tkr |
| 2023 | 168 tkr | −1 758 tkr | 241 tkr |
| 2024 | 193 tkr | −552 tkr | 189 tkr |
| 2025 | 253 tkr | −577 tkr | 123 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −227,7 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 31,2 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 253 | 193 | 168 | 228 | 1 296 | 101 | 104 | 250 | 246 |
| Förändring av lager | 0 | 285 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 57 | 36 | 69 | 4 | 1 | 1 | 11 | – | – |
| Rörelseintäkter | 310 | 514 | 237 | 232 | 1 296 | 102 | 115 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 550 | 591 | 1 589 | 2 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 276 | 278 | 231 | 1 867 | 1 012 | 340 | 108 | – | – |
| Personalkostnader | 20 | 11 | 27 | 22 | 27 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 143 | 143 | 60 | 0 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 8 | 0 | 62 | 9 | 1 | 2 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 853 | 881 | 1 909 | 2 042 | 1 183 | 401 | 108 | – | – |
| Rörelseresultat | −543 | −366 | −1 672 | −1 810 | 113 | −299 | 7 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 34 | 31 | 86 | 81 | 49 | 89 | 117 | – | – |
| Finansiella poster | −34 | −186 | −85 | −81 | −43 | −1 592 | −1 496 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −577 | −552 | −1 758 | −1 891 | 71 | −1 891 | −1 490 | 407 | 1 907 |
| Resultat före skatt | −577 | −552 | −1 758 | −1 891 | 71 | −1 891 | −1 490 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 12 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −577 | −552 | −1 758 | −1 891 | 71 | −1 903 | −1 490 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 465 | 605 | 748 | 340 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 314 | 314 | 314 | 363 | 2 450 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 779 | 919 | 1 062 | 703 | 2 450 | – | – |
| Varulager | 1 250 | 1 050 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 210 | 285 | 23 | 100 | 104 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 84 | 243 | 235 | 336 | 150 | 122 | 390 | – | – |
| Kassa och bank | 23 | 10 | 5 | 0 | 88 | 1 | 3 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 357 | 1 302 | 240 | 336 | 238 | 122 | 393 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 357 | 1 302 | 1 019 | 1 256 | 1 300 | 825 | 2 843 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 579 | 621 | 1 879 | 161 | 90 | 993 | 2 482 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 | 69 | 121 | −1 731 | 161 | −910 | 993 | – | – |
| Eget kapital | 123 | 189 | 241 | −1 611 | 281 | −790 | 1 113 | – | – |
| Långfristiga skulder | 168 | 168 | 201 | 2 521 | 765 | 1 425 | 1 437 | – | – |
| Leverantörsskulder | 218 | 207 | 132 | 273 | 179 | 67 | 11 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 067 | 945 | 576 | 345 | 255 | 190 | 293 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 357 | 1 302 | 1 019 | 1 256 | 1 300 | 825 | 2 843 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 9 % | 14,5 % | 23,7 % | −128,3 % | 21,6 % | −95,7 % | 39,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 10 % | 27 % | 42 % | 97 % | 93 % | 64 % | 134 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −214,4 % | −189,8 % | −996,8 % | −793,9 % | 8,8 % | −295,3 % | 6,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −227,7 % | −286,2 % | −1 047,6 % | −829,4 % | 5,5 % | −1 866,7 % | −1 427,9 % | 162,7 % | 776,7 % |
| Omsättningstillväxt | 31,2 % | 15 % | −26,4 % | −82,4 % | 1 179 % | −2,9 % | −58,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −470,2 % | −291,7 % | −727,9 % | 117,4 % | 25,2 % | 240,9 % | −133,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | – | 314 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 314 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | – | 314 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −577 tkr | −552 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −577 tkr | −552 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 552 tkr | 1 758 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −552 tkr | −1 758 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 510 tkr | 500 tkr |
| Forslag disposition | 3 tkr | 69 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 tkr | 69 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 23 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 1 250 tkr | 1 050 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 155 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 61 tkr | 50 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 842 tkr | 731 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 168 tkr | 168 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | – | 0 |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar avskrivningar | – | 0 |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | −750 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring avskrivningar omklassificeringar | – | 285 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 193 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Tidningshuset Limhamn AktiebolagHuvudarbetsställe
Östra Halörsvägen 69, 236 91 Höllviken
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556431-8979
Registreringsdatum
2 september 1991
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vellinge, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 93.191 – Tävling med hästar
Övriga registrerade namn
1 st
- Bowlaren – särskilt företagsnamn, registrerat 28 september 2001. För den del av verksamheten som avser information- och web-produktion.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.