Tilledal AB
556962-8117Aktiebolagreg. 2014
Älvsjö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 526 tkr
Resultat efter fin. poster
144 tkr
Soliditet
10 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hasselstigen 23, 125 53 Älvsjö
Postadress
Hasselstigen 23, 125 53 Älvsjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utföra mark och rivningsentreprenad. Bolaget ska äga del i galopphästar
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 23 612 tkr | 4 865 tkr | – |
| 2018 | 14 504 tkr | −4 099 tkr | – |
| 2019 | 13 556 tkr | −1 561 tkr | 987 tkr |
| 2020 | 7 926 tkr | 388 tkr | 1 375 tkr |
| 2021 | 9 353 tkr | −318 tkr | 1 057 tkr |
| 2022 | 8 753 tkr | −319 tkr | 738 tkr |
| 2023 | 6 658 tkr | −32 tkr | 717 tkr |
| 2024 | 3 962 tkr | −663 tkr | 54 tkr |
| 2025 | 4 526 tkr | 144 tkr | 198 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 10,2 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 3,2 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 14,2 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 526 | 3 962 | 6 658 | 8 753 | 9 353 | 7 926 | 13 556 | 14 504 | 23 612 |
| Övriga rörelseintäkter | 109 | 293 | 90 | 289 | 135 | 515 | 450 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 635 | 4 255 | 6 749 | 9 043 | 9 488 | 8 441 | 14 007 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 1 222 | 2 763 | 2 357 | 3 702 | – | – |
| Handelsvaror | 980 | 608 | 775 | 104 | 175 | 244 | 356 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 129 | 1 257 | 1 716 | 3 323 | 2 174 | 2 111 | 5 102 | – | – |
| Personalkostnader | 1 971 | 2 368 | 3 174 | 4 008 | 3 934 | 2 535 | 5 482 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 369 | 656 | 1 064 | 655 | 703 | 750 | 862 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 28 | – | 0 | 9 | 0 | 6 | 4 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 476 | 4 889 | 6 729 | 9 320 | 9 749 | 8 004 | 15 507 | – | – |
| Rörelseresultat | 158 | −634 | 20 | −277 | −261 | 437 | −1 501 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 1 | 0 | – | 0 | 3 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 15 | 30 | 53 | 42 | 57 | 49 | 63 | – | – |
| Finansiella poster | −14 | −29 | −52 | −42 | −57 | −49 | −60 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 144 | −663 | −32 | −319 | −318 | 388 | −1 561 | −4 099 | 4 865 |
| Resultat före skatt | 144 | −663 | −32 | −319 | −318 | 388 | −1 561 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | −11 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 144 | −663 | −21 | −319 | −318 | 388 | −1 561 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 311 | 707 | 1 842 | 2 861 | 3 729 | 4 268 | 5 494 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 311 | 707 | 1 842 | 2 861 | 3 729 | 4 268 | 5 494 | – | – |
| Kundfordringar | 1 134 | 659 | 639 | 445 | 912 | 1 284 | 600 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 439 | 984 | 836 | 1 058 | 1 508 | 1 881 | 1 089 | – | – |
| Kassa och bank | 191 | 186 | 194 | 788 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 630 | 1 169 | 1 030 | 1 846 | 1 508 | 1 881 | 1 089 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 940 | 1 876 | 2 872 | 4 708 | 5 237 | 6 149 | 6 584 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 | 667 | 688 | 1 007 | 1 325 | 937 | 2 498 | – | – |
| Fritt eget kapital | 148 | 4 | 667 | 688 | 1 007 | 1 325 | 937 | – | – |
| Eget kapital | 198 | 54 | 717 | 738 | 1 057 | 1 375 | 987 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 163 | 303 | 443 | 640 | 608 | 1 246 | – | – |
| Leverantörsskulder | 202 | 212 | 209 | 427 | 744 | 736 | 770 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 51 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 743 | 1 659 | 1 852 | 3 526 | 3 540 | 4 166 | 4 351 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 940 | 1 876 | 2 872 | 4 708 | 5 237 | 6 149 | 6 584 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 6 | 6 | 6 | 4 | 4 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 10,2 % | 2,9 % | 25 % | 15,7 % | 20,2 % | 22,4 % | 15 % | – | – |
| Kassalikviditet | 94 % | 70 % | 56 % | 52 % | 43 % | 45 % | 25 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,5 % | −16 % | 0,3 % | −3,2 % | −2,8 % | 5,5 % | −11,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3,2 % | −16,7 % | −0,5 % | −3,6 % | −3,4 % | 4,9 % | −11,5 % | −28,3 % | 20,6 % |
| Omsättningstillväxt | 14,2 % | −40,5 % | −23,9 % | −6,4 % | 18 % | −41,5 % | −6,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 72,9 % | −1 234,4 % | −3 % | −43,3 % | −30,1 % | 28,2 % | −158 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 132 tkr | 991 tkr | 1 110 tkr | 1 459 tkr | 1 559 tkr | 1 982 tkr | 3 389 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 144 tkr | −663 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 144 tkr | −663 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 663 tkr | 21 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −663 tkr | −21 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 198 tkr | 54 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 144 tkr | −663 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 148 tkr | 4 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 148 tkr | 4 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 123 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 311 tkr | 707 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 4 820 tkr | 5 631 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 4 510 tkr | 4 924 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 810 tkr | 1 872 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 34 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 369 tkr | 656 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 783 tkr | 1 359 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar omklassificeringar | – | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 303 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 182 tkr | 114 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 322 tkr | 1 272 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 163 tkr |
| Stallda sakerheter | 700 tkr | 700 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | – | 700 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 700 tkr | – |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 210 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 219 tkr | 175 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Tilledal ABHuvudarbetsställe
Hasselstigen 23, 125 53 Älvsjö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556962-8117
Registreringsdatum
21 februari 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.