Tisenhult Skogar Kopparmora AB
559080-1220Aktiebolagreg. 2016
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
648 tkr
Resultat efter fin. poster
−591 tkr
Soliditet
8 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skeppsbron 16, 111 30 Stockholm
Postadress
Skeppsbron 16, 111 30 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter, värdepapper och aktier i dotterbolag samt bedriva konsultverksamhet inom skogs- och jordbruk, uthyrning av fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −6 tkr | 50 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 50 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −12 tkr | – |
| 2023 | 0 tkr | −2 921 tkr | – |
| 2024 | 0 tkr | −555 tkr | 5 270 tkr |
| 2025 | 648 tkr | −591 tkr | 6 305 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 7,9 % – branschmedian 51,2 %
Vinstmarginal −91,2 % – branschmedian 10 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 1,6 %
Median för 2773 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 648 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 94 | 104 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 742 | 104 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 307 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 365 | 256 | – | – | 0 | 6 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 239 | 80 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 911 | 336 | – | – | 0 | 6 | – | – |
| Rörelseresultat | −169 | −232 | – | – | 0 | −6 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 383 | 3 276 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −422 | −322 | – | – | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −591 | −555 | −2 921 | −12 | 0 | −6 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 1 975 | 2 429 | – | – | 0 | 6 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 384 | 1 875 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 349 | 392 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 1 035 | 1 483 | – | – | 0 | 0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 13 905 | 12 586 | – | – | 19 125 | 19 125 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 13 905 | 12 586 | – | – | 19 125 | 19 125 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 65 465 | 66 204 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | – | – | – | – | 40 | 40 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 65 465 | 66 204 | – | – | 40 | 40 | – | – |
| Summa tillgångar | 79 370 | 78 790 | – | – | 19 165 | 19 165 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 220 | 3 737 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 255 | 5 220 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Eget kapital | 6 305 | 5 270 | – | – | 50 | 50 | – | – |
| Avsättningar | 540 | 248 | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 67 000 | 67 000 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 201 | 144 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 525 | 6 272 | – | – | 19 115 | 19 115 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 79 370 | 78 790 | – | – | 19 165 | 19 165 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 7,9 % | 6,7 % | – | – | 0,3 % | 0,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 185 % | 1 056 % | – | – | 0 % | 0 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −26,1 % | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | −91,2 % | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 16,4 % | 28,1 % | – | – | 0 % | 0,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (38)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt | 57 tkr | 144 tkr |
| Aktuell skatt nuvarande period | 57 tkr | 144 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 035 tkr | 1 483 tkr |
| Avsattningar ovrig skatt | 540 tkr | 248 tkr |
| Avstamning effktiv skatt vasentlig post | 285 tkr | 386 tkr |
| Byggnader mark | 13 222 tkr | 11 804 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 13 360 tkr | 11 804 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 138 tkr | 0 |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 1 556 tkr | 1 203 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 138 tkr | 0 |
| Erhallna koncernbidrag | 1 975 tkr | 2 429 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 035 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 483 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 483 tkr | – |
| Forandring uppskjuten skatt temporara skillnader | 292 tkr | 248 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 64 564 tkr | 65 787 tkr |
| Forslag disposition | 6 255 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 255 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 8 tkr | 87 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 89 tkr | 117 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 144 tkr | 144 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 55 tkr | 26 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 144 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 29 tkr | 26 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 594 tkr | 665 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 719 tkr | 719 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 126 tkr | 54 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 719 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 72 tkr | 54 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 893 tkr | 330 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 67 000 tkr | 67 000 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 1 961 tkr | 2 954 tkr |
| Ovriga stallda sakerheter egna skulder avsattningar | 67 000 tkr | 67 000 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 4 953 tkr | 4 840 tkr |
| Stallda sakerheter | 67 000 tkr | 67 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 371 tkr | 1 288 tkr |
| Uppskjuten skatt | 292 tkr | 248 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Tisenhult Skogar Kopparmora ABHuvudarbetsställe
Skeppsbron 16, 111 30 Stockholm
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559080-1220
Registreringsdatum
12 oktober 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 02.101 – Skogsförvaltning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-10-05) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.