swereg

TK Pall i Eskilstuna AB

556767-7439Aktiebolagreg. 2008

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Eskilstuna, Södermanlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

4 783 tkr

−17 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

196 tkr

−49 % mot föregående år

Soliditet

71 %

+4,2 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Hejargatan 19, 632 29 Eskilstuna

Postadress

Hejargatan 19, 632 29 Eskilstuna

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska förvalta fast och lös egendom samt bedriva verksamhet inom träemballage och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20236 795 tkr327 tkr903 tkr
20245 746 tkr385 tkr778 tkr
20254 783 tkr196 tkr911 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 70,6 % – branschmedian 74,7 %

Vinstmarginal 4,1 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt −16,8 % – branschmedian −5,6 %

Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Nettoomsättning4 7835 7466 795
Övriga rörelseintäkter611321
Rörelseintäkter4 7905 8596 816
Råvaror och förnödenheter2 9763 6444 555
Övriga externa kostnader9911 1161 255
Personalkostnader548628589
Av- och nedskrivningar717178
Övriga rörelsekostnader000
Rörelsekostnader4 5865 4596 477
Rörelseresultat203399339
Ränteintäkter och liknande−020
Räntekostnader och liknande71612
Finansiella poster−7−15−12
Resultat efter finansiella poster196385327
Bokslutsdispositioner353−33116
Resultat före skatt549351444
Skatt på årets resultat1167694
Årets resultat433275349

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Materiella anläggningstillgångar161232207
Anläggningstillgångar161232207
Varulager343205277
Kundfordringar391347552
Kortfristiga fordringar599616981
Kassa och bank188543579
Omsättningstillgångar1 1301 3631 837
Summa tillgångar1 2911 5952 043
Aktiekapital100100100
Bundet eget kapital100100100
Balanserat resultat378403453
Fritt eget kapital811678803
Eget kapital911778903
Obeskattade reserver0353320
Långfristiga skulder74764
Leverantörsskulder262188340
Skatteskulder1152155
Kortfristiga skulder373417758
Summa eget kapital och skulder1 2911 5952 043

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023
Föreslagen utdelning (tkr)140300–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Soliditet70,6 %66,3 %56,6 %
Kassalikviditet211 %278 %206 %
Rörelsemarginal4,3 %7 %5 %
Vinstmarginal4,1 %6,7 %4,8 %
Omsättningstillväxt−16,8 %−15,5 %–
Avkastning på eget kapital47,6 %35,4 %38,7 %
Omsättning per anställd–––
Övriga poster i årsredovisningen (26)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar095 tkr
Arets resultat eget kapital433 tkr275 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat433 tkr275 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−275 tkr−349 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning275 tkr349 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning300 tkr400 tkr
Forandring overavskrivningar−95 tkr−33 tkr
Forandring periodiseringsfond258 tkr0
Forslag disposition811 tkr677 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning671 tkr377 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning140 tkr300 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter166 tkr178 tkr
Inventarier verktyg installationer161 tkr232 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden622 tkr622 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar461 tkr390 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar–259 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop–129 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar71 tkr71 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar–226 tkr
Lager ravaror fornodenheter343 tkr205 tkr
Langfristiga skulder forfaller senare5ar00
Ovriga fordringar kortfristiga42 tkr91 tkr
Ovriga kortfristiga skulder100 tkr119 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut7 tkr47 tkr
Periodiseringsfonder0258 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter058 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • TK Pall i Eskilstuna ABHuvudarbetsställe

    Hejargatan 19, 632 29 Eskilstuna

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556767-7439

Registreringsdatum

20 oktober 2008

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Eskilstuna, Södermanlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 70.100 – Verksamheter som utövas av huvudkontor
  • SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler