TKR Entreprenad AB
559134-8981Aktiebolagreg. 2017
Saltsjö-Boo, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
5 213 tkr
Resultat efter fin. poster
1 056 tkr
Soliditet
46 %
Anställda
5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Snickarvägen 2, 132 38 Saltsjö-Boo
Postadress
Snickarvägen 2, 132 38 Saltsjö-Boo
Verksamhetsbeskrivning
Fastighets, väg och trädgårdsservice samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 139 tkr | 0 tkr | – |
| 2019 | 625 tkr | 232 tkr | – |
| 2020 | 1 011 tkr | −147 tkr | 84 tkr |
| 2021 | 707 tkr | −112 tkr | 46 tkr |
| 2022 | 202 tkr | −117 tkr | 50 tkr |
| 2023 | 3 508 tkr | 747 tkr | 718 tkr |
| 2024 | 5 213 tkr | 1 056 tkr | 1 342 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 46,2 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 20,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 48,6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 213 | 3 508 | 202 | 707 | 1 011 | 625 | 139 |
| Övriga rörelseintäkter | 85 | 131 | 40 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 297 | 3 639 | 242 | 707 | 1 011 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 362 | 185 | 7 | 48 | 188 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 740 | 403 | 330 | 528 | 829 | – | – |
| Personalkostnader | 3 002 | 2 274 | 0 | 184 | 77 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 109 | 26 | 20 | 52 | 52 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 213 | 2 888 | 357 | 811 | 1 146 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 084 | 751 | −115 | −104 | −135 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 30 | 5 | 2 | 8 | 11 | – | – |
| Finansiella poster | −28 | −4 | −2 | −8 | −11 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 056 | 747 | −117 | −112 | −147 | 232 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −267 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 789 | 747 | −117 | −112 | −147 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 165 | 79 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 624 | 668 | −117 | −112 | −147 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 852 | 128 | 4 | 104 | 156 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | – | 0 | 27 | 43 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 852 | 128 | 4 | 131 | 199 | – | – |
| Kundfordringar | 2 009 | 581 | 0 | 59 | 100 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 099 | 644 | 77 | 137 | 197 | – | – |
| Kassa och bank | 411 | 307 | 8 | 46 | 128 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 510 | 951 | 85 | 183 | 324 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 361 | 1 080 | 89 | 314 | 523 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 668 | −0 | 116 | 109 | 180 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 292 | 668 | −0 | −4 | 34 | – | – |
| Eget kapital | 1 342 | 718 | 50 | 46 | 84 | – | – |
| Obeskattade reserver | 267 | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 627 | 132 | 0 | 123 | 177 | – | – |
| Leverantörsskulder | 299 | 52 | 0 | 2 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 257 | 80 | – | 0 | 52 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 126 | 230 | 40 | 145 | 263 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 361 | 1 080 | 89 | 314 | 523 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 5 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 46,2 % | 66,5 % | 55,7 % | 14,7 % | 16 % | – | – |
| Kassalikviditet | 223 % | 413 % | 215 % | 126 % | 123 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 20,8 % | 21,4 % | −57 % | −14,7 % | −13,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 20,3 % | 21,3 % | −57,9 % | −15,9 % | −14,5 % | 37,2 % | 0,3 % |
| Omsättningstillväxt | 48,6 % | 1 640,3 % | −71,5 % | −30 % | 61,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 46,5 % | 93,1 % | −235,4 % | −243 % | −175,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 043 tkr | 702 tkr | – | 707 tkr | 1 011 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | – |
| Arets resultat eget kapital | 624 tkr | 668 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 624 tkr | 668 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −668 tkr | 117 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 668 tkr | −117 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 342 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 624 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | −267 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 292 tkr | 668 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 792 tkr | 668 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 56 tkr | 63 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 852 tkr | 128 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 987 tkr | 170 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 135 tkr | 42 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 833 tkr | 154 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 109 tkr | 26 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 34 tkr | 413 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 305 tkr | 99 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 17 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 627 tkr | 114 tkr |
| Periodiseringsfonder | 267 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 264 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
TKR Entreprenad ABHuvudarbetsställe
Snickarvägen 2, 132 38 Saltsjö-Boo
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559134-8981
Registreringsdatum
23 november 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.110 – Rivning av hus och byggnader
- SNI 39.000 – Sanering, efterbehandling av jord och vatten samt annan verksamhet för föroreningsbekämpning
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 43.350 – Annan slutbehandling av byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.