TM svetskonsulter AB
559161-5843Aktiebolagreg. 2018
Sundsvall, Västernorrlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
229 tkr
Resultat efter fin. poster
−35 tkr
Soliditet
−232 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Russvägen 5, 857 52 Sundsvall
Postadress
Russvägen 5, 857 52 Sundsvall
Verksamhetsbeskrivning
Försäljning av utbildning av svetsare och konsulttjänster som svetsansvarig & CE certifiering. WPQR, eller svetsprocedur, är ett svetsprov som undergår tester för att se att de värden man svetsar med inte påverkar grundmaterialet mer än nödvändigt. Utifrån de värden man får genom en wpqr så får man fram vilka värden man ska hålla dig inom en WPS som vi vidare säljer till agerande företag vid behov. Göra ritningar för beredning av tillverkning. Försäljning, uthyrning av svetsare, svetsartiklar och stålmaterial. Tillverkning montage fastigheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 131 tkr | 14 tkr | −32 tkr |
| 2023 | 193 tkr | −1 tkr | −33 tkr |
| 2024 | 183 tkr | −45 tkr | −78 tkr |
| 2025 | 229 tkr | −35 tkr | −113 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −231,7 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal −15,3 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 25,1 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 229 | 183 | 193 | 131 |
| Rörelseintäkter | 229 | 183 | 193 | 131 |
| Handelsvaror | 77 | 43 | 80 | 85 |
| Övriga externa kostnader | 135 | 102 | 71 | 21 |
| Personalkostnader | 38 | 75 | 33 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 6 | 6 | 6 |
| Rörelsekostnader | 260 | 226 | 190 | 112 |
| Rörelseresultat | −31 | −43 | 3 | 19 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 2 | 4 | 5 |
| Finansiella poster | −4 | −2 | −4 | −5 |
| Resultat efter finansiella poster | −35 | −45 | −1 | 14 |
| Resultat före skatt | −35 | −45 | −1 | 14 |
| Årets resultat | −35 | −45 | −1 | 14 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 30 | 1 | 7 | 13 |
| Anläggningstillgångar | 30 | 1 | 7 | 13 |
| Kundfordringar | 19 | 0 | 9 | 38 |
| Kortfristiga fordringar | 19 | −0 | 29 | 48 |
| Omsättningstillgångar | 19 | −0 | 29 | 48 |
| Summa tillgångar | 49 | 1 | 37 | 61 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −128 | −83 | −82 | −96 |
| Fritt eget kapital | −163 | −128 | −83 | −82 |
| Eget kapital | −113 | −78 | −33 | −32 |
| Långfristiga skulder | 42 | 3 | 23 | 39 |
| Leverantörsskulder | 21 | 6 | 0 | −18 |
| Kortfristiga skulder | 120 | 77 | 47 | 54 |
| Summa eget kapital och skulder | 49 | 1 | 37 | 61 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −231,7 % | −5 293,9 % | −90,6 % | −52,9 % |
| Kassalikviditet | 16 % | −0 % | 62 % | 88 % |
| Rörelsemarginal | −13,6 % | −23,7 % | 1,6 % | 14,7 % |
| Vinstmarginal | −15,3 % | −24,6 % | −0,5 % | 10,7 % |
| Omsättningstillväxt | 25,1 % | −5,2 % | 47,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 30,7 % | 57,7 % | 2,4 % | −43,2 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −35 tkr | 0 |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 100 tkr | 100 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 42 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −35 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | – | 782 |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | −45 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | – | −782 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 45 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | −113 tkr | −33 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −35 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 0 | – |
| Forslag disposition | −163 tkr | −128 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −163 tkr | −128 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 30 tkr | 1 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 67 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 37 tkr | 29 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 37 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 9 tkr | 6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 | −16 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 89 tkr | 60 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juni 2024 – 31 maj 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juni 2023 – 31 maj 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juni 2022 – 31 maj 2023 · Inlämnad –
TM svetskonsulter ABHuvudarbetsställe
Russvägen 5, 857 52 Sundsvall
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559161-5843
Registreringsdatum
7 juni 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sundsvall, Västernorrlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.