TMK-Restaurants AB
556901-5687Aktiebolagreg. 2012
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
56 210 tkr
Resultat efter fin. poster
1 369 tkr
Soliditet
30 %
Anställda
45
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tulegatan 11, 113 53 Stockholm
Postadress
c/o Restaurang Farang, Tulegatan 11, 113 53 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva catering-, restaurang- och barverksamhet samt därmed föknippad verksamhet både i restaurangutrymmen och andra utrymmen. Bolaget kan idka konsult- och skolningsverks- samhet, utge litteratur och fotografier relaterad till mat-, dryck- och restaurangbranschen. Bolaget kan även producera mat- program, musik och konsultering riktad till TV produktion samt organisera evenemang som klubbverksamhet, DJ-kvällar samt privat- tillställningar såväl i restaurangutrymmen som i andra utrymmen. Bolaget kan äga affärsverksamheter, fastigheter samt aktier.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 34 345 tkr | 1 555 tkr | – |
| 2021 | 38 954 tkr | 2 774 tkr | – |
| 2022 | 52 162 tkr | 3 495 tkr | 3 594 tkr |
| 2023 | 52 027 tkr | 1 564 tkr | 2 230 tkr |
| 2024 | 51 164 tkr | 604 tkr | 2 584 tkr |
| 2025 | 56 210 tkr | 1 369 tkr | 3 833 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 30,1 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 2,4 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 9,9 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 56 210 | 51 164 | 52 027 | 52 162 | 38 954 | 34 345 |
| Övriga rörelseintäkter | 170 | 67 | 205 | 255 | – | – |
| Rörelseintäkter | 56 380 | 51 231 | 52 232 | 52 417 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 14 359 | 13 328 | 13 463 | 13 486 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 10 760 | 10 410 | 10 034 | 9 383 | – | – |
| Personalkostnader | 29 216 | 26 183 | 26 638 | 25 684 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 726 | 748 | 571 | 364 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 0 | 1 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 55 062 | 50 670 | 50 708 | 48 919 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 318 | 561 | 1 524 | 3 498 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 55 | 55 | 40 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 12 | −1 | 4 | – | – |
| Finansiella poster | 51 | 43 | 40 | −3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 369 | 604 | 1 564 | 3 495 | 2 774 | 1 555 |
| Bokslutsdispositioner | 320 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 689 | 604 | 1 564 | 3 495 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 440 | 250 | 429 | 815 | – | – |
| Årets resultat | 1 249 | 354 | 1 136 | 2 681 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 828 | 2 092 | 2 743 | 1 196 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 627 | 627 | 627 | 595 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 455 | 2 718 | 3 369 | 1 791 | – | – |
| Varulager | 1 835 | 1 554 | 1 811 | 1 953 | – | – |
| Kundfordringar | 468 | 162 | 464 | 1 146 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 174 | 2 322 | 3 724 | 2 243 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | 0 | 2 000 | – | – |
| Kassa och bank | 8 103 | 6 499 | 4 096 | 6 302 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 12 113 | 10 375 | 9 631 | 12 497 | – | – |
| Summa tillgångar | 14 567 | 13 093 | 13 001 | 14 288 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 534 | 2 180 | 1 044 | 863 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 783 | 2 534 | 2 180 | 3 544 | – | – |
| Eget kapital | 3 833 | 2 584 | 2 230 | 3 594 | – | – |
| Obeskattade reserver | 700 | 1 020 | 1 020 | 1 020 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 684 | 1 829 | 2 007 | 1 978 | – | – |
| Skatteskulder | 354 | 234 | 618 | 512 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 035 | 9 489 | 9 751 | 9 674 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 14 567 | 13 093 | 13 001 | 14 288 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 45 | 42 | 42 | 43 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 30,1 % | 25,9 % | 23,4 % | 30,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 102 % | 93 % | 80 % | 109 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,3 % | 1,1 % | 2,9 % | 6,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2,4 % | 1,2 % | 3 % | 6,7 % | 7,1 % | 4,5 % |
| Omsättningstillväxt | 9,9 % | −1,7 % | −0,3 % | 33,9 % | 13,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 32,6 % | 13,7 % | 50,9 % | 74,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 249 tkr | 1 218 tkr | 1 239 tkr | 1 213 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (38)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 627 tkr | 627 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 627 tkr | 627 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 1 249 tkr | 354 tkr |
| Eventual forpliktelser | 1 340 tkr | 2 120 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 249 tkr | 354 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −354 tkr | −1 136 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 354 tkr | 1 136 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 833 tkr | 2 584 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 249 tkr | 354 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 320 tkr | – |
| Forskott fran kunder | 481 tkr | 413 tkr |
| Forslag disposition | 3 783 tkr | 2 534 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 783 tkr | 2 534 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 844 tkr | 1 099 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 250 tkr | 250 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 250 tkr | 250 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 559 tkr | 1 788 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 10 648 tkr | 10 277 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 9 089 tkr | 8 489 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 371 tkr | 97 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 600 tkr | 616 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 1 524 tkr | 1 354 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 311 tkr | 199 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 269 tkr | 303 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 3 218 tkr | 3 127 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 2 949 tkr | 2 823 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 92 tkr | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 126 tkr | 132 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 862 tkr | 1 062 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 923 tkr | 2 037 tkr |
| Periodiseringsfonder | 700 tkr | 1 020 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Stallda sakerheter | 1 627 tkr | 1 627 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 592 tkr | 4 976 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
TMK-Restaurants ABHuvudarbetsställe
Tulegatan 11, 113 53 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556901-5687
Registreringsdatum
22 augusti 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Övriga registrerade namn
2 st
- Restaurang Farang – särskilt företagsnamn, registrerat 13 september 2012. För den del av verksamheten som avser catering-, restaurang- och barverksamhet samt därmed förknippad verksamhet både i restaurangutrymmen och andra utrymmen. Organisera evenemang som klubbverksamhet, DJ-kvällar samt privattillställningar såväl i restaurangutrymmen som andra utrymmen.
- Restaurang Jim Lim – särskilt företagsnamn, registrerat 23 april 2016. För den del av verksamheten som avser restaurang- och cateringverksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.