TOAGREE Scandinavia AB
559078-4988Aktiebolagreg. 2016
Vaxholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 137 tkr
Resultat efter fin. poster
2 058 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
1
Home
Management consulting within IT sourcing and vendor management
toagree.se
Adresser
Besöksadress
Ytterbyuddsvägen 30, 185 94 Vaxholm
Postadress
Ytterbyuddsvägen 30, 185 94 Vaxholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom inköp, upphandling och management, äga och förvalta lösöre, värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 240 tkr | 175 tkr | – |
| 2017 | 3 157 tkr | 1 838 tkr | – |
| 2018 | 4 218 tkr | 1 846 tkr | 2 493 tkr |
| 2019 | 3 782 tkr | 64 tkr | 1 718 tkr |
| 2020 | 4 779 tkr | 3 844 tkr | – |
| 2021 | 5 644 tkr | 2 996 tkr | – |
| 2022 | 4 848 tkr | 977 tkr | 6 281 tkr |
| 2023 | 5 319 tkr | 1 940 tkr | 7 021 tkr |
| 2024 | 5 565 tkr | 2 120 tkr | 7 954 tkr |
| 2025 | 6 137 tkr | 2 058 tkr | 8 988 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,4 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 33,5 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 10,3 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 137 | 5 565 | 5 319 | 4 848 | 5 644 | 4 779 | 3 782 | 4 218 | 3 157 | 240 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 99 | −0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 137 | 5 565 | 5 418 | 4 848 | – | – | 3 782 | 4 218 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 1 | 24 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 726 | 1 656 | 883 | 656 | – | – | 668 | 580 | – | – |
| Personalkostnader | 1 448 | 2 011 | 2 697 | 2 773 | – | – | 3 044 | 1 775 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 34 | 6 | – | – | – | – | 0 | −8 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | −3 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 206 | 3 673 | 3 580 | 3 429 | – | – | 3 713 | 2 371 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 931 | 1 892 | 1 838 | 1 419 | – | – | 68 | 1 847 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 16 | 14 | 1 | – | – | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 0 | 7 | 7 | – | – | 5 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 126 | 228 | 102 | −442 | – | – | −4 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 058 | 2 120 | 1 940 | 977 | 2 996 | 3 844 | 64 | 1 846 | 1 838 | 175 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | – | −300 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 058 | 2 120 | 1 940 | 977 | – | – | −236 | 1 846 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 407 | 400 | 396 | 296 | – | – | 202 | 417 | – | – |
| Årets resultat | 1 650 | 1 720 | 1 543 | 681 | – | – | −438 | 1 429 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 016 | 4 050 | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 154 | 4 095 | 5 904 | 5 189 | – | – | 1 736 | 540 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 170 | 8 145 | 5 904 | 5 189 | – | – | 1 736 | 540 | – | – |
| Kundfordringar | 732 | 975 | 525 | 601 | – | – | 604 | 891 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 656 | 2 012 | 1 066 | 945 | – | – | 873 | 1 167 | – | – |
| Kassa och bank | 825 | 505 | 1 098 | 985 | – | – | 1 740 | 2 564 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 481 | 2 517 | 2 164 | 1 930 | – | – | 2 614 | 3 731 | – | – |
| Summa tillgångar | 10 651 | 10 663 | 8 068 | 7 119 | – | – | 4 350 | 4 271 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 7 288 | 6 184 | 5 427 | 5 550 | – | – | 2 106 | 1 014 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 938 | 7 904 | 6 971 | 6 231 | – | – | 1 668 | 2 443 | – | – |
| Eget kapital | 8 988 | 7 954 | 7 021 | 6 281 | – | – | 1 718 | 2 493 | – | – |
| Avsättningar | – | – | – | – | – | – | 1 330 | 420 | – | – |
| Leverantörsskulder | 208 | 620 | 0 | 41 | – | – | 102 | 107 | – | – |
| Skatteskulder | 464 | 966 | 109 | 275 | – | – | 566 | 850 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 663 | 2 709 | 1 048 | 837 | – | – | 1 301 | 1 358 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 651 | 10 663 | 8 068 | 7 119 | – | – | 4 350 | 4 271 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | – | – | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 454 | 616 | 787 | – | – | – | 580 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,4 % | 74,6 % | 87 % | 88,2 % | – | – | 39,5 % | 58,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 149 % | 93 % | 207 % | 231 % | – | – | 201 % | 275 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 31,5 % | 34 % | 34,6 % | 29,3 % | – | – | 1,8 % | 43,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 33,5 % | 38,1 % | 36,5 % | 20,2 % | 53,1 % | 80,4 % | 1,7 % | 43,8 % | 58,2 % | 72,9 % |
| Omsättningstillväxt | 10,3 % | 4,6 % | 9,7 % | −14,1 % | – | – | −10,3 % | 33,6 % | 1 215,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 18,4 % | 21,6 % | 22 % | 10,8 % | – | – | −25,5 % | 57,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 6 137 tkr | 5 565 tkr | 2 660 tkr | 2 424 tkr | – | – | 3 782 tkr | 4 218 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 3 758 tkr | 3 749 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 3 758 tkr | 3 878 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 120 tkr | 2 022 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 129 tkr | 212 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 0 | 129 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 396 tkr | 346 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 346 tkr | 346 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 650 tkr | 1 720 tkr |
| Byggnader mark | 4 016 tkr | 4 050 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 4 056 tkr | 4 056 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 40 tkr | 6 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 4 056 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 34 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 650 tkr | 1 720 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 720 tkr | −1 543 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 720 tkr | 1 543 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 616 tkr | 787 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 8 988 tkr | 7 954 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 650 tkr | 1 720 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 616 tkr | 787 tkr |
| Forslag disposition | 8 938 tkr | 7 904 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 484 tkr | 7 288 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 374 tkr | 60 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −129 tkr | −212 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 550 tkr | 977 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 991 tkr | 1 124 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
TOAGREE Scandinavia ABHuvudarbetsställe
Ytterbyuddsvägen 30, 185 94 Vaxholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559078-4988
Registreringsdatum
3 oktober 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vaxholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.