Toleap Consulting AB
559071-0900Aktiebolagreg. 2016
Borlänge, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
464 tkr
Resultat efter fin. poster
165 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hemmansvägen 11, 784 37 Borlänge
Postadress
Hemmansvägen 11, 784 37 Borlänge
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska arbeta med följande: utbildning, konsultuppdrag inom maskinkonstruktion och materialval, tekniska innovationslösningar, rådgivning inom maskin- konstruktionser och materialval, projektledning, e-learning, programmeringsuppdrag, utveckling av programvaror, konstruktion, materialval, marknadsföring, utbilding inom försäljning och inköp, informationsteknik, teknisk dokumentation, utgivning av böcker, logistik, supply chain, personlig och individuell utveckling, coaching.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 234 tkr | 78 tkr | – |
| 2018 | 347 tkr | 134 tkr | – |
| 2019 | 1 055 tkr | 776 tkr | 533 tkr |
| 2020 | 619 tkr | 411 tkr | 603 tkr |
| 2021 | 530 tkr | 277 tkr | 588 tkr |
| 2022 | 442 tkr | 224 tkr | 534 tkr |
| 2023 | 736 tkr | 541 tkr | 679 tkr |
| 2024 | 709 tkr | 460 tkr | 788 tkr |
| 2025 | 464 tkr | 165 tkr | 633 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89,8 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 35,6 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −34,6 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 464 | 709 | 736 | 442 | 530 | 619 | 1 055 | 347 | 234 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 7 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 464 | 709 | 736 | 448 | 530 | 619 | 1 055 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 156 | 26 | 38 | 19 | 95 | 3 | 3 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 273 | 207 | 140 | 195 | 155 | 199 | 272 | – | – |
| Personalkostnader | 18 | 23 | 17 | 11 | 2 | 5 | 4 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 447 | 257 | 195 | 224 | 253 | 208 | 279 | – | – |
| Rörelseresultat | 17 | 452 | 541 | 224 | 277 | 411 | 776 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | −0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 147 | 7 | 0 | −0 | 0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 165 | 460 | 541 | 224 | 277 | 411 | 776 | 134 | 78 |
| Bokslutsdispositioner | 96 | −69 | −119 | −57 | −70 | −103 | −193 | – | – |
| Resultat före skatt | 261 | 391 | 422 | 168 | 208 | 308 | 583 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 60 | 90 | 89 | 35 | 45 | 66 | 128 | – | – |
| Årets resultat | 200 | 301 | 333 | 133 | 163 | 242 | 455 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 680 | 974 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 680 | 974 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 30 | 18 | 42 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 86 | 24 | 23 | 22 | 273 | 98 | 37 | – | – |
| Kassa och bank | 482 | 473 | 1 272 | 1 023 | 921 | 993 | 869 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 569 | 497 | 1 295 | 1 045 | 1 194 | 1 091 | 906 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 249 | 1 471 | 1 295 | 1 045 | 1 194 | 1 091 | 906 | – | – |
| Aktiekapital | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | – | – |
| Bundet eget kapital | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | – | – |
| Balanserat resultat | 357 | 412 | 271 | 326 | 351 | 286 | 3 | – | – |
| Fritt eget kapital | 558 | 713 | 604 | 459 | 513 | 528 | 458 | – | – |
| Eget kapital | 633 | 788 | 679 | 534 | 588 | 603 | 533 | – | – |
| Obeskattade reserver | 616 | 712 | 643 | 524 | 468 | 398 | 295 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | −3 | −3 | −3 | −2 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | −12 | −12 | −8 | 132 | 87 | 65 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | −29 | −27 | −13 | 138 | 91 | 78 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 249 | 1 471 | 1 295 | 1 045 | 1 194 | 1 091 | 906 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 210 | 356 | 192 | 188 | 184 | 177 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,8 % | 92 % | 91,9 % | 90,9 % | 80,4 % | 84,2 % | 84,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | −1 697 % | −4 809 % | −7 974 % | 868 % | 1 203 % | 1 159 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,7 % | 63,8 % | 73,5 % | 50,7 % | 52,3 % | 66,4 % | 73,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 35,6 % | 64,9 % | 73,5 % | 50,7 % | 52,3 % | 66,4 % | 73,6 % | 38,6 % | 33,3 % |
| Omsättningstillväxt | −34,6 % | −3,7 % | 66,5 % | – | −14,4 % | −41,3 % | 204 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 31,7 % | 38,2 % | 49 % | 24,8 % | 27,7 % | 40,1 % | 85,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 680 tkr | 974 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 200 tkr | 301 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 200 tkr | 301 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −301 tkr | −333 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 301 tkr | 333 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 356 tkr | 192 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 633 tkr | 788 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 200 tkr | 301 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 356 tkr | 192 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 96 tkr | −69 tkr |
| Forslag disposition | 558 tkr | 713 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 348 tkr | 357 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 210 tkr | 356 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 86 tkr | 24 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | −17 tkr |
| Periodiseringsfonder | 616 tkr | 712 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 147 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Toleap Consulting ABHuvudarbetsställe
Hemmansvägen 11, 784 37 Borlänge
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559071-0900
Registreringsdatum
21 juli 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borlänge, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
75 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- SNI 58.290 – Utgivning av annan programvara
- SNI 58.210 – Utgivning av datorspel
- SNI 85.594 – Personalutbildning
- SNI 58.110 – Utgivning av böcker
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.