TOLLENO Montage & Industriservice Aktiebolag
556772-5683Aktiebolagreg. 2008
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 451 tkr
Resultat efter fin. poster
106 tkr
Soliditet
67 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lillhagagatan 13, 723 38 Västerås
Postadress
c/o Peter Johansson, Lillhagagatan 13, 723 38 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva montage och underhåll av lyftutrustning samt kringutrustning, service på elmekanisk utrustning inom industrin, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 1 263 tkr | 236 tkr | – |
| 2023 | 1 360 tkr | 181 tkr | – |
| 2024 | 1 381 tkr | 93 tkr | 460 tkr |
| 2025 | 1 451 tkr | 106 tkr | 485 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 67,3 % – branschmedian 57,3 %
Vinstmarginal 7,3 % – branschmedian 5,7 %
Omsättningstillväxt 5,1 % – branschmedian −0 %
Median för 1058 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 451 | 1 381 | 1 360 | 1 263 |
| Rörelseintäkter | 1 451 | 1 381 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 334 | 350 | – | – |
| Personalkostnader | 1 004 | 931 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 8 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 347 | 1 289 | – | – |
| Rörelseresultat | 104 | 92 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 106 | 93 | 181 | 236 |
| Resultat före skatt | 106 | 93 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 21 | 19 | – | – |
| Årets resultat | 84 | 74 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 24 | 32 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 24 | 32 | – | – |
| Kundfordringar | 183 | 126 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 290 | 238 | – | – |
| Kassa och bank | 405 | 417 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 696 | 655 | – | – |
| Summa tillgångar | 720 | 687 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 300 | 286 | – | – |
| Fritt eget kapital | 385 | 360 | – | – |
| Eget kapital | 485 | 460 | – | – |
| Leverantörsskulder | 14 | 16 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 235 | 227 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 720 | 687 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 67,3 % | 67 % | – | – |
| Kassalikviditet | 296 % | 289 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 7,2 % | 6,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 7,3 % | 6,7 % | 13,3 % | 18,7 % |
| Omsättningstillväxt | 5,1 % | 1,5 % | 7,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,4 % | 16,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 451 tkr | 1 381 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 84 tkr | 74 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 84 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −74 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 74 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 60 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 485 tkr | 460 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 84 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 60 tkr | – |
| Forslag disposition | 385 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 285 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 11 tkr | 16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 24 tkr | 32 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 40 tkr | 40 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 16 tkr | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 40 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 8 tkr | 8 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 96 tkr | 97 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 137 tkr | 128 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 84 tkr | 83 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
TOLLENO Montage & Industriservice AktiebolagHuvudarbetsställe
Lillhagagatan 13, 723 38 Västerås
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556772-5683
Registreringsdatum
11 december 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 28.220 – Tillverkning av lyft- och godshanteringsanordningar
- SNI 25.630 – Tillverkning av verktyg och redskap
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.