swereg

Tomas Carlström Consulting AB

559207-1095Aktiebolagreg. 2019

Media & marknadsföring
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Huskvarna, Jönköpings län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

335 tkr

+49 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

70 tkr

+214 % mot föregående år

Soliditet

24 %

+14,8 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år
HemsidaIngen HTTPS✓ Mobilanpassad

Tomas Carlström

tomas-carlstrom.se

Adresser

Besöksadress

Solhemsgatan 10, 561 35 Huskvarna

Postadress

Solhemsgatan 10, 561 35 Huskvarna

Verksamhetsbeskrivning

Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom marknadsföring och kommunikation.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020353 tkr48 tkr37 tkr
2021364 tkr18 tkr101 tkr
2022286 tkr−2 tkr99 tkr
2023198 tkr−84 tkr15 tkr
2024225 tkr−61 tkr33 tkr
2025335 tkr70 tkr103 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 24,5 % – branschmedian 66,2 %

Vinstmarginal 20,9 % – branschmedian 9,5 %

Omsättningstillväxt 49 % – branschmedian −4,4 %

Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning335225198286364353
Övriga rörelseintäkter132555113175–
Rörelseintäkter467280249416439353
Råvaror och förnödenheter–0−100−3017244
Övriga externa kostnader43481098426642
Personalkostnader35329232436313719
Rörelsekostnader397341333418420305
Rörelseresultat71−61−84−11948
Ränteintäkter och liknande000–––
Räntekostnader och liknande100010
Finansiella poster−1−0−0−0−1−0
Resultat efter finansiella poster70−61−84−21848
Resultat före skatt70−61−84−21848
Skatt på årets resultat–––0410
Årets resultat70−61−84−21437

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Finansiella anläggningstillgångar44444–
Anläggningstillgångar44444–
Kundfordringar3713151377
Kortfristiga fordringar35230429951238711
Kassa och bank67387051209193
Omsättningstillgångar419342369564596203
Summa tillgångar422346373567600203
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital5050505050–
Balanserat resultat−1745495137–
Fritt eget kapital53−17−35495137
Eget kapital10333159910137
Leverantörsskulder140147372
Skatteskulder111111101814
Kortfristiga skulder319312359468499166
Summa eget kapital och skulder422346373567600203

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda11111–
Föreslagen utdelning (tkr)000–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet24,5 %9,7 %3,9 %17,5 %16,8 %18,3 %
Kassalikviditet131 %110 %103 %120 %119 %122 %
Rörelsemarginal21,1 %−27,2 %−42,6 %−0,5 %5,2 %13,5 %
Vinstmarginal20,9 %−27,3 %−42,7 %−0,6 %4,9 %13,5 %
Omsättningstillväxt49 %13,4 %−30,7 %−21,5 %3,1 %–
Avkastning på eget kapital67,7 %−183 %−576,1 %−1,8 %13,5 %100 %
Omsättning per anställd335 tkr225 tkr198 tkr286 tkr364 tkr–
Övriga poster i årsredovisningen (13)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga vardepappersinnehav4 tkr4 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden4 tkr4 tkr
Arets resultat eget kapital70 tkr−61 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat70 tkr−61 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning61 tkr84 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−61 tkr−84 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott–80 tkr
Forslag disposition53 tkr−17 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning53 tkr−17 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter3 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga312 tkr303 tkr
Ovriga kortfristiga skulder288 tkr278 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter6 tkr24 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 27 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –

  • Tomas Carlström Consulting ABHuvudarbetsställe

    Solhemsgatan 10, 561 35 Huskvarna

    Media & marknadsföring

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559207-1095

Registreringsdatum

27 maj 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Jönköping, Jönköpings län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Media & marknadsföring

  • SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler