ToMat Invest AB
559137-9374Aktiebolagreg. 2017
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−114 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Torpvägen 13, 183 52 Täby
Postadress
Torpvägen 13, 183 52 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 6 788 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 207 388 tkr | – |
| 2022 | – | 19 886 tkr | 19 830 tkr |
| 2023 | – | −27 582 tkr | 15 155 tkr |
| 2024 | – | −116 tkr | 30 414 tkr |
| 2025 | – | −114 tkr | 55 300 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 56 | 59 | 76 | 59 | – | – |
| Rörelsekostnader | 56 | 59 | 76 | 59 | – | – |
| Rörelseresultat | −56 | −58 | −76 | −59 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 29 555 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | −25 | 130 | 4 260 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 33 | 175 | 4 | – | – |
| Finansiella poster | −58 | −58 | −27 506 | 19 945 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −114 | −116 | −27 582 | 19 886 | 207 388 | 6 788 |
| Resultat före skatt | −114 | −116 | −27 582 | 19 886 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 93 | 863 | – | – |
| Årets resultat | −114 | −116 | −27 675 | 19 023 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 54 957 | 29 957 | 14 582 | 8 988 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 54 957 | 29 957 | 14 582 | 8 988 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 95 | 947 | 13 494 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 72 | 133 | 133 | 133 | – | – |
| Kassa och bank | 315 | 348 | 475 | 11 581 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 386 | 576 | 1 555 | 25 207 | – | – |
| Summa tillgångar | 55 344 | 30 533 | 16 137 | 34 195 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 55 364 | 30 480 | 42 780 | 757 | – | – |
| Fritt eget kapital | 55 250 | 30 364 | 15 105 | 19 780 | – | – |
| Eget kapital | 55 300 | 30 414 | 15 155 | 19 830 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 93 | 956 | 14 342 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 43 | 119 | 982 | 14 365 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 55 344 | 30 533 | 16 137 | 34 195 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,9 % | 99,6 % | 93,9 % | 58 % | – | – |
| Kassalikviditet | 890 % | 483 % | 158 % | 175 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,2 % | −0,4 % | −182,6 % | 95,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 54 957 tkr | 29 957 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 90 475 tkr | 65 475 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 25 000 tkr | 15 375 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 35 518 tkr | 35 518 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −114 tkr | −116 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −114 tkr | −116 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 116 tkr | 27 675 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −116 tkr | −27 675 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 25 000 tkr | 15 375 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 55 300 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −114 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 25 000 tkr | – |
| Forslag disposition | 55 250 tkr | 30 364 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 55 250 tkr | 30 364 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | – | 11 281 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | – | −34 920 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | – | 10 412 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | – | 0,881 |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | – | 0,881 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 61 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 310 | 95 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 72 tkr | 133 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 tkr | 3 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 3 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 40 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
ToMat Invest ABHuvudarbetsställe
Torpvägen 13, 183 52 Täby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559137-9374
Registreringsdatum
7 december 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.100 – Verksamheter som utövas av huvudkontor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.