Tonbyggaren Violincenter AB
556811-5769Aktiebolagreg. 2010
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
2 583 tkr
Resultat efter fin. poster
334 tkr
Soliditet
89 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Övre Husargatan 25, 413 14 Göteborg
Postadress
Övre Husargatan 25, 413 14 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva butiksförsäljning av musikintrument med tillbehör med inriktning på stråkinstrument. Innefattande reparationer och nybygge, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2 994 tkr | 185 tkr | – |
| 2017 | 3 057 tkr | 371 tkr | – |
| 2018 | 3 239 tkr | 428 tkr | – |
| 2019 | 2 983 tkr | 254 tkr | 1 538 tkr |
| 2020 | 2 809 tkr | 156 tkr | 1 712 tkr |
| 2021 | 2 222 tkr | 94 tkr | 1 786 tkr |
| 2022 | 2 568 tkr | 121 tkr | 1 331 tkr |
| 2023 | 2 974 tkr | 427 tkr | 1 542 tkr |
| 2024 | 2 419 tkr | 297 tkr | 1 448 tkr |
| 2025 | 2 874 tkr | 317 tkr | 1 087 tkr |
| 2026 | 2 583 tkr | 334 tkr | 1 353 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,6 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 12,9 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −10,1 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 583 | 2 874 | 2 419 | 2 974 | 2 568 | 2 222 | 2 809 | 2 983 | 3 239 | 3 057 | 2 994 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 22 | 41 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 583 | 2 874 | 2 419 | 2 974 | 2 590 | 2 263 | 2 809 | 2 983 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 1 523 | 1 400 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 1 325 | 1 533 | 1 045 | – | – | 1 087 | 1 481 | 1 577 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 380 | 478 | 518 | 406 | 399 | 383 | 424 | 426 | – | – | – |
| Personalkostnader | 544 | 547 | 558 | 617 | 660 | 681 | 730 | 708 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 18 | 18 | 18 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 2 | 8 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 249 | 2 557 | 2 122 | 2 548 | 2 468 | 2 169 | 2 653 | 2 729 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 334 | 317 | 297 | 426 | 121 | 94 | 156 | 255 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | −0 | −0 | −1 | −0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 334 | 317 | 297 | 427 | 121 | 94 | 156 | 254 | 428 | 371 | 185 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 92 | 93 | – | 0 | 68 | 63 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 334 | 317 | 389 | 520 | 121 | 94 | 224 | 317 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 69 | 78 | 83 | 109 | 26 | 21 | 49 | 72 | – | – | – |
| Årets resultat | 265 | 239 | 306 | 411 | 95 | 73 | 175 | 245 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 18 | 36 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 18 | 36 | – | – | – |
| Varulager | 947 | 1 138 | 1 260 | 1 226 | 1 345 | 1 624 | 1 681 | 1 617 | – | – | – |
| Kundfordringar | 170 | 35 | 187 | 86 | 150 | 44 | 45 | 94 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 239 | 114 | 203 | 270 | 237 | 183 | 102 | 111 | – | – | – |
| Kassa och bank | 369 | 192 | 177 | 305 | 208 | 311 | 196 | 520 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 555 | 1 444 | 1 639 | 1 801 | 1 790 | 2 119 | 1 979 | 2 247 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 1 555 | 1 444 | 1 639 | 1 801 | 1 790 | 2 119 | 1 997 | 2 283 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 987 | 748 | 1 042 | 1 031 | 1 136 | 1 612 | 1 438 | 1 192 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 253 | 987 | 1 348 | 1 442 | 1 231 | 1 686 | 1 612 | 1 438 | – | – | – |
| Eget kapital | 1 353 | 1 087 | 1 448 | 1 542 | 1 331 | 1 786 | 1 712 | 1 538 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 32 | 32 | 32 | 124 | 217 | 217 | 217 | 285 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 62 | 94 | 27 | 37 | 94 | 33 | 9 | 105 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | – | 0 | 14 | – | – | 0 | 54 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 171 | 325 | 159 | 135 | 242 | 116 | 67 | 461 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 555 | 1 444 | 1 639 | 1 801 | 1 790 | 2 119 | 1 997 | 2 283 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | – | 600 | 400 | 200 | 350 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,6 % | 77,1 % | 89,9 % | 91,1 % | 84 % | 92,4 % | 94,4 % | 77,3 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 357 % | 94 % | 238 % | 426 % | 184 % | 426 % | 441 % | 137 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 12,9 % | 11 % | 12,3 % | 14,3 % | 4,7 % | 4,2 % | 5,6 % | 8,5 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 12,9 % | 11 % | 12,3 % | 14,4 % | 4,7 % | 4,2 % | 5,6 % | 8,5 % | 13,2 % | 12,1 % | 6,2 % |
| Omsättningstillväxt | −10,1 % | 18,8 % | −18,7 % | 15,8 % | 15,6 % | −20,9 % | −5,8 % | −7,9 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,6 % | 22 % | 21,1 % | 26,6 % | 7,2 % | 4,1 % | 10,2 % | 16 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 292 tkr | 1 437 tkr | 1 210 tkr | 1 487 tkr | 2 568 tkr | 1 111 tkr | 1 405 tkr | 1 492 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 265 tkr | 239 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 265 tkr | 239 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −239 tkr | −306 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 239 tkr | 306 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 600 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 353 tkr | 1 087 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 265 tkr | 239 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 600 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 1 253 tkr | 987 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 953 tkr | 987 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 28 tkr | 7 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 947 tkr | 1 138 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 41 tkr | 72 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 98 tkr | 221 tkr |
| Periodiseringsfonder | 32 tkr | 32 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Tonbyggaren Violincenter ABHuvudarbetsställe
Övre Husargatan 25, 413 14 Göteborg
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556811-5769
Registreringsdatum
15 juni 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.691 – Detaljhandel med musikinstrument och noter
- SNI 32.200 – Tillverkning av musikinstrument
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.