Tonny Vestling Mattor & Kakel AB
556888-2046Aktiebolagreg. 2012
Härnösand, Västernorrlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
10 571 tkr
Resultat efter fin. poster
167 tkr
Soliditet
25 %
Anställda
7.5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stationsgatan 7, 871 45 Härnösand
Postadress
Stationsgatan 7, 871 45 Härnösand
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva golv- och väggbeläggningsarbeten, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 13 370 tkr | 205 tkr | – |
| 2020 | 6 155 tkr | −82 tkr | – |
| 2021 | 1 474 tkr | −123 tkr | 204 tkr |
| 2022 | 11 839 tkr | 489 tkr | 595 tkr |
| 2023 | 14 710 tkr | −55 tkr | 540 tkr |
| 2024 | 10 949 tkr | −4 tkr | 536 tkr |
| 2025 | 10 571 tkr | 167 tkr | 678 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 25 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 1,6 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −3,5 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 571 | 10 949 | 14 710 | 11 839 | 1 474 | 6 155 | 13 370 |
| Övriga rörelseintäkter | 50 | 49 | 252 | 64 | 26 | – | – |
| Rörelseintäkter | 10 620 | 10 999 | 14 963 | 11 903 | 1 500 | – | – |
| Handelsvaror | 4 578 | 4 848 | 8 119 | 5 715 | 341 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 490 | 1 398 | 1 467 | 1 071 | 727 | – | – |
| Personalkostnader | 4 352 | 4 693 | 5 310 | 4 571 | 441 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 12 | 15 | 23 | 39 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 60 | 0 | 16 | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 420 | 10 951 | 14 971 | 11 380 | 1 563 | – | – |
| Rörelseresultat | 201 | 47 | −8 | 523 | −63 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 3 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 36 | 54 | 47 | 36 | 36 | – | – |
| Finansiella poster | −33 | −51 | −47 | −34 | −60 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 167 | −4 | −55 | 489 | −123 | −82 | 205 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 204 | – | – |
| Resultat före skatt | 167 | −4 | −55 | 489 | 80 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 26 | – | 0 | 98 | 73 | – | – |
| Årets resultat | 141 | −4 | −55 | 391 | 7 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 12 | 27 | 50 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 218 | 142 | 80 | 24 | 24 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 218 | 142 | 93 | 51 | 74 | – | – |
| Varulager | 354 | 352 | 281 | 248 | 98 | – | – |
| Kundfordringar | 1 246 | 707 | 1 309 | 1 973 | 872 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 121 | 1 496 | 2 324 | 2 428 | 1 022 | – | – |
| Kassa och bank | 22 | 17 | 17 | 17 | 17 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 496 | 1 865 | 2 621 | 2 692 | 1 137 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 714 | 2 006 | 2 714 | 2 744 | 1 211 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 486 | 490 | 545 | 154 | 146 | – | – |
| Fritt eget kapital | 628 | 486 | 490 | 545 | 154 | – | – |
| Eget kapital | 678 | 536 | 540 | 595 | 204 | – | – |
| Avsättningar | 179 | 118 | 56 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 332 | 40 | 429 | 501 | 413 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 188 | 734 | 1 047 | 485 | 359 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 525 | 1 312 | 1 689 | 1 648 | 594 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 714 | 2 006 | 2 714 | 2 744 | 1 211 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 7.5 | 8 | 9 | 8 | 0.5 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 25 % | 26,7 % | 19,9 % | 21,7 % | 16,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 141 % | 115 % | 139 % | 148 % | 175 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,9 % | 0,4 % | −0,1 % | 4,4 % | −4,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,6 % | −0 % | −0,4 % | 4,1 % | −8,4 % | −1,3 % | 1,5 % |
| Omsättningstillväxt | −3,5 % | −25,6 % | 24,3 % | 702,9 % | −76 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 20,8 % | −0,7 % | −10,1 % | 65,8 % | 3,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 409 tkr | 1 369 tkr | 1 634 tkr | 1 480 tkr | 2 949 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 218 tkr | 142 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 218 tkr | 142 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 76 tkr | 61 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 141 tkr | −4 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 500 tkr | – |
| Checkrakningskredit langfristig | 332 tkr | 40 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 141 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 4 tkr | 55 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −4 tkr | −55 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 678 tkr | 536 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 141 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | 28 tkr | 26 tkr |
| Forslag disposition | 628 tkr | 486 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 628 tkr | 486 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 220 tkr | 83 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 90 tkr | 90 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 75 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 75 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 354 tkr | 352 tkr |
| Ovriga avsattningar pensioner liknande forpliktelser | 179 tkr | 118 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 655 tkr | 706 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 89 tkr | 298 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 500 tkr | 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 220 tkr | 254 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Tonny Vestling Mattor & Kakel ABHuvudarbetsställe
Stationsgatan 7, 871 45 Härnösand
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556888-2046
Registreringsdatum
20 mars 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Härnösand, Västernorrlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 82.100 – Kontorstjänster
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.