Tony Malik AB
559089-2971Aktiebolagreg. 2016
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
12 510 tkr
Resultat efter fin. poster
2 323 tkr
Soliditet
83 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rådhusesplanaden 1, 903 28 Umeå
Postadress
Rådhusesplanaden 1, 903 28 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva inköp och försäljning med varor inom modebranschen såsom kläder, skor, väskor, smycken och andra accessoarer, äga och förvalta fastigheter, bostadsrätter och värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 7 492 tkr | 297 tkr | – |
| 2021 | 4 892 tkr | −73 tkr | – |
| 2022 | 8 773 tkr | 1 550 tkr | 3 472 tkr |
| 2023 | 11 503 tkr | 2 392 tkr | 4 926 tkr |
| 2024 | 11 994 tkr | 2 284 tkr | 6 283 tkr |
| 2025 | 12 510 tkr | 2 323 tkr | 7 257 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 82,8 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 18,6 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 4,3 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 510 | 11 994 | 11 503 | 8 773 | 4 892 | 7 492 |
| Övriga rörelseintäkter | 282 | 180 | 243 | 303 | – | – |
| Rörelseintäkter | 12 792 | 12 174 | 11 746 | 9 076 | – | – |
| Handelsvaror | 5 972 | 5 587 | 5 361 | 4 121 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 936 | 1 955 | 1 696 | 1 586 | – | – |
| Personalkostnader | 2 740 | 2 470 | 2 235 | 1 737 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 30 | 69 | 83 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 648 | 10 042 | 9 361 | 7 526 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 144 | 2 132 | 2 385 | 1 550 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 186 | 156 | 9 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 4 | 2 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 179 | 151 | 7 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 323 | 2 284 | 2 392 | 1 550 | −73 | 297 |
| Bokslutsdispositioner | −513 | −561 | −553 | −434 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 810 | 1 722 | 1 839 | 1 116 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 386 | 365 | 384 | 232 | – | – |
| Årets resultat | 1 424 | 1 357 | 1 455 | 884 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 30 | 70 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 29 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 632 | 632 | 632 | 632 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 632 | 632 | 662 | 731 | – | – |
| Varulager | 1 192 | 1 076 | 1 026 | 844 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 267 | 210 | 188 | 172 | – | – |
| Kassa och bank | 8 861 | 7 704 | 6 206 | 4 070 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 10 320 | 8 990 | 7 420 | 5 085 | – | – |
| Summa tillgångar | 10 953 | 9 623 | 8 083 | 5 816 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 783 | 4 876 | 3 422 | 2 537 | – | – |
| Fritt eget kapital | 7 207 | 6 233 | 4 876 | 3 422 | – | – |
| Eget kapital | 7 257 | 6 283 | 4 926 | 3 472 | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 288 | 1 774 | 1 213 | 660 | – | – |
| Leverantörsskulder | 440 | 579 | 687 | 598 | – | – |
| Skatteskulder | 14 | 126 | 463 | 158 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 409 | 1 565 | 1 944 | 1 685 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 953 | 9 623 | 8 083 | 5 816 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 6 | 5 | 4 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 450 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82,8 % | 79,9 % | 72,9 % | 68,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 648 % | 506 % | 329 % | 252 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 17,1 % | 17,8 % | 20,7 % | 17,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 18,6 % | 19 % | 20,8 % | 17,7 % | −1,5 % | 4 % |
| Omsättningstillväxt | 4,3 % | 4,3 % | 31,1 % | 79,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,6 % | 21,6 % | 29,5 % | 25,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 085 tkr | 1 999 tkr | 2 301 tkr | 2 193 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 632 tkr | 632 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 632 tkr | 632 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 424 tkr | 1 357 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 424 tkr | 1 357 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 357 tkr | −1 455 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 357 tkr | 1 455 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 450 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 7 257 tkr | 6 283 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 424 tkr | 1 357 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 450 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 0 | 30 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −513 tkr | −591 tkr |
| Forskott fran kunder | 16 tkr | – |
| Forslag disposition | 7 207 tkr | 6 233 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 7 207 tkr | 5 783 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 231 tkr | 210 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 243 tkr | 243 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 243 tkr | 243 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 215 tkr | 215 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 215 tkr | 215 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 1 192 tkr | 1 076 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 36 tkr | 118 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 320 tkr | 266 tkr |
| Periodiseringsfonder | 2 288 tkr | 1 774 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 618 tkr | 595 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Tony Malik ABHuvudarbetsställe
Rådhusesplanaden 1, 903 28 Umeå
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559089-2971
Registreringsdatum
7 december 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.711 – Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.