Topo Studio AB
559221-4851Aktiebolagreg. 2019
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
11 747 tkr
Resultat efter fin. poster
1 935 tkr
Soliditet
38 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ahlmansgatan 9 A, 214 27 Malmö
Postadress
c/o Tiago Feliciano, Ahlmansgatan 9 A, 214 27 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget kommer bedriva verksamhet inom efterproduktion av filmer, tv-program, strömmande serier och digitalt innehåll i allmänhet, bolaget kommer även att producera och filma projekt, främst för digitala plattformar och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 33 tkr | −66 tkr | −16 tkr |
| 2021 | −0 tkr | −12 tkr | −28 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −21 tkr | 3 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −1 tkr | −0 tkr |
| 2024 | 719 tkr | 504 tkr | 400 tkr |
| 2025 | 11 747 tkr | 1 935 tkr | 1 743 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 38,2 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal 16,5 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt 1 533,3 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 747 | 719 | 0 | 0 | −0 | 33 |
| Övriga rörelseintäkter | 84 | 7 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 11 831 | 726 | 0 | 0 | −0 | 33 |
| Råvaror och förnödenheter | 8 108 | 211 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 749 | 5 | 2 | 21 | 13 | 99 |
| Personalkostnader | 822 | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 9 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 210 | 5 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 898 | 221 | 2 | 21 | 13 | 99 |
| Rörelseresultat | 1 933 | 505 | −2 | −21 | −13 | −66 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | 0 | −0 | 0 |
| Finansiella poster | 1 | −0 | 0 | 0 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 935 | 504 | −1 | −21 | −12 | −66 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 77 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 935 | 504 | −1 | 57 | −12 | −66 |
| Skatt på årets resultat | 404 | 104 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 1 530 | 400 | −1 | 57 | −12 | −66 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 23 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 23 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 87 | – | 0 | 3 | 4 |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 88 | 6 | 6 | 26 | 29 |
| Kassa och bank | 4 539 | 420 | 14 | 18 | 4 | 76 |
| Omsättningstillgångar | 4 546 | 507 | 21 | 24 | 29 | 105 |
| Summa tillgångar | 4 569 | 507 | 21 | 24 | 29 | 105 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 188 | −25 | −24 | −78 | −66 | – |
| Fritt eget kapital | 1 718 | 375 | −25 | −22 | −78 | −66 |
| Eget kapital | 1 743 | 400 | −0 | 3 | −28 | −16 |
| Skatteskulder | 508 | 104 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 826 | 107 | 21 | 21 | 58 | 121 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 569 | 507 | 21 | 24 | 29 | 105 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 38,2 % | 78,9 % | −1,4 % | 13,2 % | −96,8 % | −15,2 % |
| Kassalikviditet | 161 % | 473 % | 99 % | 115 % | 51 % | 87 % |
| Rörelsemarginal | 16,5 % | 70,2 % | – | – | 1 255 100 % | −198,7 % |
| Vinstmarginal | 16,5 % | 70,1 % | – | – | 1 248 400 % | −199,1 % |
| Omsättningstillväxt | 1 533,3 % | – | – | −100 % | −100 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 87,8 % | 100,1 % | 490 % | 1 788 % | 43,8 % | 412,3 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 530 tkr | 400 tkr |
| Eventual forpliktelser | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 530 tkr | 400 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −400 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 400 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 188 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 743 tkr | 400 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 530 tkr | 400 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 188 tkr | – |
| Forskott fran kunder | 1 398 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 718 tkr | 375 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 718 tkr | 375 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 23 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 31 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 9 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 31 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 9 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 431 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 102 tkr | 3 tkr |
| Stallda sakerheter | 0 | 0 |
| Stallda sakerheter andra stallda sakerheter | 0 | 0 |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 818 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 7 okt. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Topo Studio ABHuvudarbetsställe
Ahlmansgatan 9 A, 214 27 Malmö
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559221-4851
Registreringsdatum
7 oktober 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.