swereg

Topp Team Städ Sweden AB

559129-1330Aktiebolagreg. 2017

Städ & fastighetsservice
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Olsfors, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

320 tkr

−12 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−84 tkr

−373 % mot föregående år

Soliditet

59 %

−20,6 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Boråsvägen 12, 517 71 Olsfors

Postadress

Boråsvägen 12, 517 71 Olsfors

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva verksamhet inom företrädesvis lokalvård samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019282 tkr14 tkr91 tkr
2020288 tkr2 tkr92 tkr
2021280 tkr26 tkr108 tkr
2022284 tkr−19 tkr126 tkr
2023339 tkr99 tkr193 tkr
2024364 tkr−18 tkr196 tkr
2025320 tkr−84 tkr131 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 59,4 % – branschmedian 51,7 %

Vinstmarginal −26,3 % – branschmedian 6,4 %

Omsättningstillväxt −12 % – branschmedian 3,8 %

Median för 7553 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning320364339284280288282
Övriga rörelseintäkter0−1351380–01
Rörelseintäkter321229477284280288283
Råvaror och förnödenheter3111101123
Övriga externa kostnader13510213012110211592
Personalkostnader263146248167152159150
Av- och nedskrivningar4––––––
Övriga rörelsekostnader000––––
Rörelsekostnader405248379299254285265
Rörelseresultat−85−1998−1526317
Ränteintäkter och liknande0110–––
Räntekostnader och liknande0003013
Finansiella poster011−3−0−1−3
Resultat efter finansiella poster−84−1899−1926214
Bokslutsdispositioner2021−1442−6––
Resultat före skatt−643852320214
Skatt på årets resultat01185414
Årets resultat−642671816210

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar21––––––
Anläggningstillgångar21––––––
Kundfordringar566209453321
Kortfristiga fordringar1043524486685252
Kassa och bank96229171204177138115
Omsättningstillgångar200264415289245190166
Summa tillgångar221264415289245190166
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat1461437658424131
Fritt eget kapital8114614376584241
Eget kapital1311961931261089291
Obeskattade reserver0204127191313
Leverantörsskulder3489121
Skatteskulder11010–0−413
Kortfristiga skulder90491811361188563
Summa eget kapital och skulder221264415289245190166

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda1111111
Föreslagen utdelning (tkr)0––0–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet59,4 %80 %54,5 %51,1 %50,2 %54 %60,7 %
Kassalikviditet224 %542 %230 %213 %207 %224 %265 %
Rörelsemarginal−26,4 %−5,3 %29 %−5,4 %9,3 %1 %6,1 %
Vinstmarginal−26,3 %−4,9 %29,2 %−6,5 %9,2 %0,8 %4,9 %
Omsättningstillväxt−12 %7,4 %19,3 %1,4 %−2,8 %2,2 %–
Avkastning på eget kapital−49 %1,1 %34,7 %14,5 %14,6 %1,8 %10,9 %
Omsättning per anställd320 tkr364 tkr339 tkr284 tkr280 tkr288 tkr282 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (24)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital−64 tkr2 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−64 tkr2 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−2 tkr−67 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning2 tkr67 tkr
Forandring eget kapital totalt131 tkr196 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat−64 tkr2 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring periodiseringsfond20 tkr21 tkr
Fordringar koncernforetag kortfristiga–0
Forslag disposition81 tkr146 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning81 tkr146 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning0–
Forutbetalda kostnader upplupna intakter8 tkr8 tkr
Inventarier verktyg installationer21 tkr–
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden25 tkr–
Inventarier verktyg installationer avskrivningar4 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop25 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar4 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga41 tkr15 tkr
Ovriga kortfristiga skulder27 tkr27 tkr
Periodiseringsfonder020 tkr
Skulder koncernforetag kortfristiga394–
Upparbetad ej fakturerad intakt06 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter58 tkr8 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Topp Team Städ Sweden ABHuvudarbetsställe

    Boråsvägen 12, 517 71 Olsfors

    Städ & fastighetsservice

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559129-1330

Registreringsdatum

13 oktober 2017

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Bollebygd, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Städ & fastighetsservice

  • SNI 81.210 – Lokalvård

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler