Total Entreprenad i Motala AB
556311-1102Aktiebolagreg. 1987
Motala, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
321 790 tkr
Resultat efter fin. poster
18 256 tkr
Soliditet
28 %
Anställda
46
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Verkstadsvägen 79 B, 591 46 Motala
Postadress
Verkstadsvägen 79 B, 591 46 Motala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva entreprenadverksamhet inom gräv- och schaktbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 9 237 tkr | 761 tkr | – |
| 2020 | 63 205 tkr | 4 272 tkr | – |
| 2021 | 270 098 tkr | 15 432 tkr | 13 851 tkr |
| 2022 | 321 790 tkr | 18 256 tkr | 21 783 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 27,6 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 5,7 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 19,1 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 321 790 | 270 098 | 63 205 | 9 237 |
| Övriga rörelseintäkter | 211 | 92 | – | – |
| Rörelseintäkter | 322 001 | 270 190 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 257 941 | 211 213 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 13 941 | 15 726 | – | – |
| Personalkostnader | 31 668 | 27 587 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 186 | 156 | – | – |
| Rörelsekostnader | 303 737 | 254 682 | – | – |
| Rörelseresultat | 18 264 | 15 508 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 9 | 77 | – | – |
| Finansiella poster | −9 | −77 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 18 256 | 15 432 | 4 272 | 761 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −2 724 | – | – |
| Resultat före skatt | 18 256 | 12 708 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 4 123 | 2 623 | – | – |
| Årets resultat | 14 133 | 10 085 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 458 | 644 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 120 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 578 | 644 | – | – |
| Kundfordringar | 38 134 | 35 345 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 45 338 | 46 410 | – | – |
| Kassa och bank | 45 107 | 37 471 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 90 445 | 83 881 | – | – |
| Summa tillgångar | 91 024 | 84 525 | – | – |
| Aktiekapital | 167 | 167 | – | – |
| Bundet eget kapital | 187 | 187 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 881 | 1 996 | – | – |
| Fritt eget kapital | 21 597 | 13 664 | – | – |
| Eget kapital | 21 783 | 13 851 | – | – |
| Obeskattade reserver | 4 191 | 4 191 | – | – |
| Leverantörsskulder | 31 593 | 29 465 | – | – |
| Skatteskulder | 6 306 | 3 099 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 65 049 | 66 483 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 91 024 | 84 525 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 46 | 41 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 27,6 % | 20,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 139 % | 126 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,7 % | 5,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 5,7 % | 5,7 % | 6,8 % | 8,2 % |
| Omsättningstillväxt | 19,1 % | 327,3 % | 584,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 64,9 % | 72,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 6 995 tkr | 6 588 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (39)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 120 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 120 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 120 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 14 133 tkr | 10 085 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 10 000 tkr | 10 000 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 19 465 tkr | 26 082 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 14 133 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −10 085 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 10 085 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 21 783 tkr | 13 851 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 14 133 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring overavskrivningar | 0 | 276 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −3 000 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 0 | 8 011 tkr |
| Forslag disposition | 21 597 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 21 597 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 919 tkr | 768 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 446 tkr | 623 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 919 tkr | 919 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 473 tkr | 296 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 213 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 206 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 177 tkr | 153 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 6 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 12 tkr | 21 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 538 tkr | 538 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 526 tkr | 517 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 9 tkr | 9 tkr |
| Overkursfond | −1 583 tkr | 1 583 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 701 tkr | 13 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 077 tkr | 3 494 tkr |
| Periodiseringsfonder | 4 191 tkr | 4 191 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 0 | 134 tkr |
| Stallda sakerheter | 10 000 tkr | 10 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 10 000 tkr | 10 000 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 2 584 tkr | 2 272 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 607 tkr | 4 209 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Total Entreprenad i Motala ABHuvudarbetsställe
Verkstadsvägen 79 B, 591 46 Motala
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556311-1102
Registreringsdatum
5 november 1987
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Motala, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
166 700 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.