swereg

Trädgårdstation AB

559179-2501Aktiebolagreg. 2018

Trädgård & mark
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Donsö, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

4 687 tkr

+24 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

597 tkr

+221 % mot föregående år

Soliditet

62 %

+12,3 p.e. mot föregående år

Anställda

3.5

+17 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Spjällevägen 28, 430 82 Donsö

Postadress

Spjällevägen 28, 430 82 Donsö

Verksamhetsbeskrivning

Bolagets skall bedriva försäljning av blommor, plantor och inredning för hemmet samt trädgårdsutrustning och tjänster inom trädgårdsanläggningar. Dessutom skall bolaget bedriva förvaltning av fast egendom och finansiella instrument samt idka därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20191 934 tkr240 tkr175 tkr
20202 873 tkr55 tkr218 tkr
20213 318 tkr410 tkr460 tkr
20222 833 tkr54 tkr269 tkr
20233 463 tkr119 tkr363 tkr
20243 775 tkr186 tkr501 tkr
20254 687 tkr597 tkr990 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 62,3 % – branschmedian 51,7 %

Vinstmarginal 12,7 % – branschmedian 6,4 %

Omsättningstillväxt 24,2 % – branschmedian 3,8 %

Median för 7553 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning4 6873 7753 4632 8333 3182 8731 934
Övriga rörelseintäkter6227171500
Rörelseintäkter4 6933 7983 4702 8503 3332 8731 934
Handelsvaror1 4191 3231 3221 1631 3591 175626
Övriga externa kostnader369336303276266213246
Personalkostnader2 2761 9091 6781 3161 2741 398814
Av- och nedskrivningar3142473925326
Rörelsekostnader4 0953 6103 3502 7942 9232 8171 693
Rörelseresultat5981881205641056241
Ränteintäkter och liknande010––––
Räntekostnader och liknande1221111
Finansiella poster−1−2−2−1−1−1−1
Resultat efter finansiella poster5971861195441055240
Bokslutsdispositioner22−3174−990−79
Resultat före skatt61818412012831055162
Skatt på årets resultat129462520671237
Årets resultat4901379510824243125

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar1091411421909213599
Anläggningstillgångar1091411421909213599
Varulager190112122861116864
Kundfordringar41039335922319247126
Kortfristiga fordringar41941137122920947127
Kassa och bank978505454506648447299
Omsättningstillgångar1 5861 028947821968562490
Summa tillgångar1 6961 1691 0901 0111 060697589
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat4513132191101681250
Fritt eget kapital940451313219410168125
Eget kapital990501363269460218175
Obeskattade reserver841051031041787979
Långfristiga skulder093220250–––
Leverantörsskulder8694819911410497
Skatteskulder12930027341223
Kortfristiga skulder622470404388422401335
Summa eget kapital och skulder1 6961 1691 0901 0111 060697589

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda3.5333444
Föreslagen utdelning (tkr)500––––––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet62,3 %50 %40,8 %34,7 %56,7 %40,2 %40,3 %
Kassalikviditet225 %195 %204 %189 %203 %123 %127 %
Rörelsemarginal12,8 %5 %3,5 %2 %12,4 %2 %12,5 %
Vinstmarginal12,7 %4,9 %3,4 %1,9 %12,4 %1,9 %12,4 %
Omsättningstillväxt24,2 %9 %22,2 %−14,6 %15,5 %48,6 %–
Avkastning på eget kapital49,4 %27,5 %26,1 %40,3 %52,7 %19,7 %71,4 %
Omsättning per anställd1 339 tkr1 258 tkr1 154 tkr944 tkr830 tkr718 tkr484 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (34)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar14 tkr21 tkr
Arets resultat eget kapital490 tkr137 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat490 tkr137 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−137 tkr−95 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning137 tkr95 tkr
Forandring eget kapital totalt990 tkr501 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat490 tkr137 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring overavskrivningar7 tkr−3 tkr
Forandring periodiseringsfond15 tkr–
Forbattringsutgifter annans fastighet61 tkr70 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden94 tkr94 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar33 tkr24 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar9 tkr9 tkr
Forskott fran kunder8721 tkr
Forslag disposition940 tkr451 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning440 tkr451 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter3 tkr–
Inventarier verktyg installationer49 tkr71 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden212 tkr212 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar163 tkr141 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar020 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop041 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar22 tkr33 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar019 tkr
Lager ravaror fornodenheter190 tkr112 tkr
Langfristiga skulder forfaller senare5ar–0
Ovriga fordringar kortfristiga6 tkr18 tkr
Ovriga kortfristiga skulder305 tkr248 tkr
Ovriga langfristiga skulder093 tkr
Periodiseringsfonder70 tkr85 tkr
Stallda sakerheter130 tkr130 tkr
Stallda sakerheter foretagsinteckningar130 tkr130 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter102 tkr98 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 nov. 2024 – 31 okt. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 nov. 2023 – 31 okt. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 nov. 2022 – 31 okt. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 nov. 2021 – 31 okt. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 nov. 2020 – 31 okt. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 nov. 2019 – 31 okt. 2020 · Inlämnad –

  • Trädgårdstation ABHuvudarbetsställe

    Spjällevägen 28, 430 82 Donsö

    Trädgård & mark

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559179-2501

Registreringsdatum

9 november 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Göteborg, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Trädgård & mark

  • SNI 81.300 – Skötsel och underhåll av grönytor
  • SNI 47.761 – Detaljhandel med blommor och andra växter, frön och gödselmedel

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler