swereg

Trafikskolan Maria B AB

559407-1424Aktiebolagreg. 2022

Utbildning
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Alingsås, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

2 767 tkr

+17 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

360 tkr

+224 % mot föregående år

Soliditet

47 %

+21,2 p.e. mot föregående år

Anställda

2

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Start - Trafikskolan Maria B

Välkommen tillTrafikskolan Maria B Personlig service, kompetens, mycket goda resultat, effektivitet samt individuell utbildning. Allt detta får du på Trafikskolan Maria B! Vi utbildar på manuell, automat, handledarkurs, risk 1, och kan erbjuda intensivutbildning. Läs mer om vår körkortsutbildning &g

trafikskolanmariab.se

Adresser

Besöksadress

Simmenäsvägen 49, 441 91 Alingsås

Postadress

Simmenäsvägen 49, 441 91 Alingsås

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva trafikskoleverksamhet samt annan därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20231 472 tkr59 tkr55 tkr
20242 362 tkr111 tkr170 tkr
20252 767 tkr360 tkr422 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 46,6 % – branschmedian 65,7 %

Vinstmarginal 13 % – branschmedian 7,6 %

Omsättningstillväxt 17,2 % – branschmedian −0,2 %

Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Nettoomsättning2 7672 3621 472
Övriga rörelseintäkter025–
Rörelseintäkter2 7672 3881 472
Handelsvaror14210633
Övriga externa kostnader406429236
Personalkostnader1 6781 5611 024
Av- och nedskrivningar164136104
Övriga rörelsekostnader013–
Rörelsekostnader2 3902 2441 396
Rörelseresultat37614475
Ränteintäkter och liknande510
Räntekostnader och liknande223417
Finansiella poster−17−33−16
Resultat efter finansiella poster36011159
Bokslutsdispositioner2436−51
Resultat före skatt3841477
Skatt på årets resultat82322
Årets resultat3021155

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Materiella anläggningstillgångar417581500
Anläggningstillgångar417581500
Kortfristiga fordringar153648
Kassa och bank630414299
Omsättningstillgångar645450348
Summa tillgångar1 0621 030848
Aktiekapital505025
Bundet eget kapital505050
Balanserat resultat705–
Fritt eget kapital3721205
Eget kapital42217055
Obeskattade reserver91115152
Långfristiga skulder155495435
Skatteskulder18611535
Kortfristiga skulder393250207
Summa eget kapital och skulder1 0621 030848

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023
Medelantal anställda222
Föreslagen utdelning (tkr)–50–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Soliditet46,6 %25,4 %20,7 %
Kassalikviditet164 %180 %168 %
Rörelsemarginal13,6 %6,1 %5,1 %
Vinstmarginal13 %4,7 %4 %
Omsättningstillväxt17,2 %60,5 %–
Avkastning på eget kapital71,6 %67,6 %9,1 %
Omsättning per anställd1 384 tkr1 181 tkr736 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (25)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar91 tkr115 tkr
Arets resultat eget kapital302 tkr115 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat302 tkr115 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−115 tkr−5 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning115 tkr5 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning50 tkr–
Forandring eget kapital totalt422 tkr170 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat302 tkr115 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning50 tkr–
Forandring overavskrivningar24 tkr−64 tkr
Forandring periodiseringsfond0100 tkr
Forslag disposition372 tkr120 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning372 tkr70 tkr
Inventarier verktyg installationer417 tkr581 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden820 tkr820 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar403 tkr239 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop0216 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar164 tkr136 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga15 tkr36 tkr
Ovriga kortfristiga skulder111 tkr128 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut96 tkr–
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut155 tkr495 tkr
Periodiseringsfonder–0
Upplupna kostnader forutbetalda intakter07 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 22 nov. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –

  • Trafikskolan Maria B ABHuvudarbetsställe

    Simmenäsvägen 49, 441 91 Alingsås

    Utbildning

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559407-1424

Registreringsdatum

22 november 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Alingsås, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Utbildning

  • SNI 85.530 – Trafikskoleverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler