Träningsverkstan STHLM Sports Performance AB
559013-1388Aktiebolagreg. 2015
Huddinge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 349 tkr
Resultat efter fin. poster
68 tkr
Soliditet
57 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Elektronvägen 4, 141 49 Huddinge
Postadress
Elektronvägen 4, 141 49 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska vara ett sportsgym. Uthyrning av lokal till tränare och terapeuter samt förmedling av tjänster mellan dem och våra medlemmar. Försäljning av kosttillskott, träningstillbehör och profilprodukter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 2 112 tkr | 134 tkr | – |
| 2021 | 2 477 tkr | 154 tkr | – |
| 2022 | 2 207 tkr | −685 tkr | 683 tkr |
| 2023 | 1 948 tkr | 147 tkr | 800 tkr |
| 2024 | 2 236 tkr | 478 tkr | 948 tkr |
| 2025 | 2 349 tkr | 68 tkr | 800 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 57,1 % – branschmedian 50,6 %
Vinstmarginal 2,9 % – branschmedian 2,7 %
Omsättningstillväxt 5,1 % – branschmedian 1,5 %
Median för 4690 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 349 | 2 236 | 1 948 | 2 207 | 2 477 | 2 112 |
| Rörelseintäkter | 2 349 | 2 236 | 1 948 | 2 207 | – | – |
| Handelsvaror | 477 | 450 | 310 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 321 | 1 140 | 1 298 | 1 591 | – | – |
| Personalkostnader | 373 | 67 | 110 | 1 182 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 105 | 107 | 78 | 114 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 276 | 1 763 | 1 796 | 2 887 | – | – |
| Rörelseresultat | 73 | 473 | 153 | −681 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 6 | 3 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 9 | 4 | – | – |
| Finansiella poster | −6 | 5 | −6 | −4 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 68 | 478 | 147 | −685 | 154 | 134 |
| Resultat före skatt | 68 | 478 | 147 | −685 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 30 | 4 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 37 | 474 | 147 | −685 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 434 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 458 | 563 | 649 | 248 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 8 | 8 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 458 | 572 | 657 | 682 | – | – |
| Kundfordringar | 150 | 172 | 132 | 40 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 534 | 546 | 414 | 211 | – | – |
| Kassa och bank | 409 | 215 | 133 | 3 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 943 | 761 | 547 | 214 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 401 | 1 333 | 1 204 | 896 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 713 | 423 | −567 | 118 | – | – |
| Fritt eget kapital | 750 | 898 | 750 | 633 | – | – |
| Eget kapital | 800 | 948 | 800 | 683 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 64 | – | – |
| Leverantörsskulder | 302 | 141 | 168 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | 34 | 4 | 0 | 37 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 602 | 385 | 404 | 149 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 401 | 1 333 | 1 204 | 896 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 2 | 10 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 57,1 % | 71,1 % | 66,4 % | 76,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 157 % | 198 % | 135 % | 143 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,1 % | 21,1 % | 7,9 % | −30,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2,9 % | 21,4 % | 7,6 % | −31 % | 6,2 % | 6,3 % |
| Omsättningstillväxt | 5,1 % | 14,8 % | −11,7 % | −10,9 % | 17,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,7 % | 50 % | 18,4 % | −100,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 587 tkr | 559 tkr | 974 tkr | 221 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 8 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 8 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 8 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 37 tkr | 474 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 37 tkr | 474 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −474 tkr | −147 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 185 tkr | 327 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 474 tkr | 147 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 800 tkr | 948 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 37 tkr | 474 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | 185 tkr | 327 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | – | 0 |
| Forslag disposition | 750 tkr | 898 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 750 tkr | 898 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 144 tkr | 93 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 458 tkr | 563 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 938 tkr | 938 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 480 tkr | 375 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 22 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 105 tkr | 107 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | – | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | – | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | – | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter nedskrivningar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 240 tkr | 282 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 47 tkr | 50 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −7 tkr | −389 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 218 tkr | 191 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Träningsverkstan STHLM Sports Performance ABHuvudarbetsställe
Elektronvägen 4, 141 49 Huddinge
Träning & gym
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559013-1388
Registreringsdatum
7 maj 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Träning & gym
- SNI 93.130 – Drift av gymanläggningar
- SNI 47.631 – Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar
- SNI 77.210 – Uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.