Tratech AB
556682-7233Aktiebolagreg. 2005
Ludvika, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
21 402 tkr
Resultat efter fin. poster
4 959 tkr
Soliditet
65 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kronvägen 35, 771 42 Ludvika
Postadress
Kronvägen 35, 771 42 Ludvika
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning av artiklar inom transmission samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 14 706 tkr | 1 886 tkr | – |
| 2022 | 15 255 tkr | 2 680 tkr | – |
| 2023 | 22 603 tkr | 6 483 tkr | 4 892 tkr |
| 2024 | 18 128 tkr | 4 806 tkr | 6 519 tkr |
| 2025 | 21 402 tkr | 4 959 tkr | 8 862 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 64,7 % – branschmedian 57,3 %
Vinstmarginal 23,2 % – branschmedian 5,7 %
Omsättningstillväxt 18,1 % – branschmedian −0 %
Median för 1058 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 21 402 | 18 128 | 22 603 | 15 255 | 14 706 |
| Övriga rörelseintäkter | −0 | −0 | 117 | – | – |
| Rörelseintäkter | 21 402 | 18 128 | 22 720 | – | – |
| Handelsvaror | 11 643 | 9 402 | 12 723 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 686 | 1 586 | 1 200 | – | – |
| Personalkostnader | 3 049 | 2 272 | 2 274 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 54 | 53 | 37 | – | – |
| Rörelsekostnader | 16 432 | 13 313 | 16 235 | – | – |
| Rörelseresultat | 4 969 | 4 814 | 6 485 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 21 | 10 | 5 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 32 | 18 | 6 | – | – |
| Finansiella poster | −11 | −9 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 4 959 | 4 806 | 6 483 | 2 680 | 1 886 |
| Bokslutsdispositioner | 550 | −1 470 | −1 600 | – | – |
| Resultat före skatt | 5 509 | 3 336 | 4 883 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 166 | 708 | 1 015 | – | – |
| Årets resultat | 4 343 | 2 627 | 3 869 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 226 | 280 | 248 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 226 | 280 | 248 | – | – |
| Varulager | 2 720 | 3 601 | 3 816 | – | – |
| Kundfordringar | 4 035 | 1 147 | 1 798 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 170 | 2 317 | 2 617 | – | – |
| Kassa och bank | 8 539 | 6 808 | 4 312 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 15 429 | 12 726 | 10 745 | – | – |
| Summa tillgångar | 15 655 | 13 006 | 10 993 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 419 | 3 792 | 923 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 762 | 6 419 | 4 792 | – | – |
| Eget kapital | 8 862 | 6 519 | 4 892 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 600 | 3 200 | 2 730 | – | – |
| Leverantörsskulder | 946 | 290 | 1 552 | – | – |
| Skatteskulder | 362 | 948 | 1 001 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 194 | 3 287 | 3 372 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 15 655 | 13 006 | 10 993 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 3 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 8 000 | 2 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 64,7 % | 69,7 % | 64,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 245 % | 278 % | 206 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 23,2 % | 26,6 % | 28,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 23,2 % | 26,5 % | 28,7 % | 17,6 % | 12,8 % |
| Omsättningstillväxt | 18,1 % | −19,8 % | 48,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 49 % | 40,3 % | 79,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 5 351 tkr | 6 043 tkr | 7 534 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 4 343 tkr | 2 627 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 500 tkr | 500 tkr |
| Eventual forpliktelser | 500 tkr | 500 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 4 343 tkr | 2 627 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 627 tkr | −3 869 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 627 tkr | 3 869 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 000 tkr | 1 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 8 862 tkr | 6 519 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 4 343 tkr | 2 627 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 2 000 tkr | 1 000 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 1 600 tkr | −470 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 1 000 tkr |
| Forskott till leverantorer | – | 0 |
| Forslag disposition | 8 762 tkr | 6 419 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 762 tkr | 4 419 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 129 tkr | 86 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 226 tkr | 280 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 387 tkr | 387 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 161 tkr | 107 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 86 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 54 tkr | 53 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 1 882 tkr | 2 152 tkr |
| Lager varor under tillverkning | 838 tkr | 1 449 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 1 050 tkr | 1 000 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | 84 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 269 tkr | 303 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 600 tkr | 3 200 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 2 254 tkr | 1 000 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 300 tkr | 1 300 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 300 tkr | 1 300 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 362 tkr | 747 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Tratech ABHuvudarbetsställe
Kronvägen 35, 771 42 Ludvika
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556682-7233
Registreringsdatum
1 juli 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ludvika, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 28.150 – Tillverkning av lager, kugghjul och andra delar för kraftöverföring
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.