Travicom AB
559180-2391Aktiebolagreg. 2018
Enköping, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
141 711 tkr
Resultat efter fin. poster
5 570 tkr
Soliditet
43 %
Anställda
8
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Härkeberga-Ekeby 18, 745 96 Enköping
Postadress
c/o Ring, Härkeberga-Ekeby 18, 745 96 Enköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast egendom, utföra el, vvs service och turistverksamhet. Bolaget skall bedriva försäljning och handel av petroleumprodukter, förnybara bränsleprodukter samt tillbehör & utrustning inom dessa produktsortiment, skötsel, tillsyn och uthyrning av anläggningar och utrustning inom produktområdet. Bolaget skall också bedriva transport, speditions och lagringsverksamhet samt tillhandahålla konsulttjänster inom dessa områden samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 156 025 tkr | 5 042 tkr | – |
| 2023 | 180 358 tkr | 4 321 tkr | – |
| 2024 | 163 841 tkr | 1 317 tkr | 6 421 tkr |
| 2025 | 141 711 tkr | 5 570 tkr | 9 005 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 42,5 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 3,9 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −13,5 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 141 711 | 163 841 | 180 358 | 156 025 |
| Övriga rörelseintäkter | 348 | 159 | – | – |
| Rörelseintäkter | 142 059 | 164 000 | – | – |
| Handelsvaror | 121 385 | 146 148 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 7 629 | 8 757 | – | – |
| Personalkostnader | 5 367 | 5 697 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 914 | 1 858 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 22 | 11 | – | – |
| Rörelsekostnader | 136 317 | 162 470 | – | – |
| Rörelseresultat | 5 742 | 1 530 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 81 | 89 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 253 | 302 | – | – |
| Finansiella poster | −172 | −214 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 5 570 | 1 317 | 4 321 | 5 042 |
| Bokslutsdispositioner | −2 296 | −823 | – | – |
| Resultat före skatt | 3 274 | 494 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 690 | 123 | – | – |
| Årets resultat | 2 584 | 371 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 11 872 | 12 858 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 226 | 3 241 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 15 097 | 16 100 | – | – |
| Varulager | 2 470 | 1 768 | – | – |
| Kundfordringar | 12 369 | 10 601 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 16 355 | 12 515 | – | – |
| Kassa och bank | 2 544 | 3 039 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 21 369 | 17 322 | – | – |
| Summa tillgångar | 36 467 | 33 422 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 6 371 | 6 000 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 955 | 6 371 | – | – |
| Eget kapital | 9 005 | 6 421 | – | – |
| Obeskattade reserver | 8 187 | 5 928 | – | – |
| Avsättningar | 60 | 60 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 343 | 4 240 | – | – |
| Leverantörsskulder | 11 667 | 13 286 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 72 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 16 872 | 16 773 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 36 467 | 33 422 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 8 | 9 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 42,5 % | 33,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 112 % | 93 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 4,1 % | 0,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3,9 % | 0,8 % | 2,4 % | 3,2 % |
| Omsättningstillväxt | −13,5 % | −9,2 % | 15,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 28,7 % | 5,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 17 714 tkr | 18 205 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (63)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 3 743 tkr | 2 600 tkr |
| Andelar koncernforetag | 150 tkr | 150 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 150 tkr | 150 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 3 016 tkr | 3 031 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 3 016 tkr | 3 031 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 20 tkr | 58 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 4 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 60 tkr | 60 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 60 tkr | 60 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 60 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 60 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 584 tkr | 371 tkr |
| Avsattningar pensioner liknande forpliktelser enligt lag | 60 tkr | 60 tkr |
| Byggnader mark | 2 809 tkr | 2 869 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 3 006 tkr | 3 006 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 197 tkr | 137 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 60 tkr | 60 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 3 300 tkr | 3 300 tkr |
| Eventual forpliktelser | 2 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 584 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −371 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 371 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 9 005 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 584 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring overavskrivningar | −1 143 tkr | −555 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −1 116 tkr | −198 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 65 tkr | 73 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 80 tkr | 80 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 15 tkr | 7 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 80 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 8 tkr | 7 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 3 030 tkr | 1 118 tkr |
| Forskott fran kunder | 50 tkr | 47 tkr |
| Forslag disposition | 8 955 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 955 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 240 tkr | 231 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 7 603 tkr | 8 195 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 14 525 tkr | 13 598 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 6 922 tkr | 5 403 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 927 tkr | 3 007 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 519 tkr | 1 464 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 2 470 tkr | 1 768 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 37 tkr | 70 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 284 tkr | 1 523 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 1 252 tkr | 1 578 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 2 899 tkr | 2 899 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 1 648 tkr | 1 321 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 1 428 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 327 tkr | 326 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 717 tkr | 565 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 955 tkr | 1 007 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 851 tkr | 1 148 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 343 tkr | 4 240 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 144 tkr | 144 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 144 tkr | 144 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 0 | 144 tkr |
| Periodiseringsfonder | 4 444 tkr | 3 328 tkr |
| Stallda sakerheter | 8 497 tkr | 9 465 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 4 000 tkr | 4 000 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 4 497 tkr | 5 465 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 348 tkr | 1 214 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Travicom ABHuvudarbetsställe
Härkeberga-Ekeby 18, 745 96 Enköping
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559180-2391
Registreringsdatum
15 november 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Enköping, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.810 – Partihandel med bränslen
Övriga registrerade namn
2 st
- OljeExpressen Sverige – särskilt företagsnamn, registrerat 15 november 2018. För den del av verksamheten som avser skötsel, tillsyn och uthyrning av anläggningar och utrustning inom produktområdet samt transport av farligt gods.
- Mergol – särskilt företagsnamn, registrerat 3 december 2019. För den del av verksamheten som avser försäljning och handel av petroleumprodukter, förnybara bränsleprodukter samt tillbehör och utrustning.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.