TreSjö Förvaltning AB
559014-3441Aktiebolagreg. 2015
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
343 tkr
Resultat efter fin. poster
653 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Östgötavägen 10, 222 25 Lund
Postadress
Östgötavägen 10, 222 25 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva kapitalförvaltning genom investeringar i tillväxtföretag, värdepapper, fastigheter, konst och antikviteter och konsultationer inom utbildning och pedagogik, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 44 tkr | 801 tkr | – |
| 2021 | 23 tkr | −58 tkr | – |
| 2022 | 78 tkr | 712 tkr | 15 763 tkr |
| 2023 | 80 tkr | −1 302 tkr | 14 080 tkr |
| 2024 | 110 tkr | −872 tkr | 13 008 tkr |
| 2025 | 343 tkr | 653 tkr | 17 471 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 68,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 190,4 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 211,9 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 343 | 110 | 80 | 78 | 23 | 44 |
| Rörelseintäkter | 343 | 110 | 80 | 78 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 325 | 300 | 301 | 254 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 92 | 22 | 22 | 22 | – | – |
| Rörelsekostnader | 417 | 322 | 323 | 277 | – | – |
| Rörelseresultat | −74 | −212 | −243 | −198 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 123 | 147 | 910 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 87 | 0 | 1 659 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 727 | −660 | −1 059 | 910 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 653 | −872 | −1 302 | 712 | −58 | 801 |
| Resultat före skatt | 653 | −872 | −1 302 | 712 | – | – |
| Årets resultat | 653 | −872 | −1 302 | 712 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 15 489 | 925 | 947 | 969 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 012 | 12 115 | 12 626 | 14 528 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 25 501 | 13 040 | 13 573 | 15 497 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 6 | 7 | 25 | – | – |
| Kassa och bank | 143 | 105 | 624 | 340 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 143 | 111 | 630 | 365 | – | – |
| Summa tillgångar | 25 643 | 13 151 | 14 203 | 15 863 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 16 768 | 13 830 | 15 333 | 15 001 | – | – |
| Fritt eget kapital | 17 421 | 12 958 | 14 030 | 15 713 | – | – |
| Eget kapital | 17 471 | 13 008 | 14 080 | 15 763 | – | – |
| Långfristiga skulder | 7 039 | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 133 | 143 | 123 | 100 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 25 643 | 13 151 | 14 203 | 15 863 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,1 % | 98,9 % | 99,1 % | 99,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 13 % | 78 % | 513 % | 365 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −21,7 % | −192,7 % | −302 % | −253,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 190,4 % | −793,4 % | −1 618,4 % | 910,2 % | −248,7 % | 1 831,2 % |
| Omsättningstillväxt | 211,9 % | 36,6 % | 2,9 % | 238,1 % | −47,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,7 % | −6,7 % | −9,3 % | 4,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (43)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 900 tkr | 1 900 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 1 727 tkr | 1 727 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 727 tkr | 1 727 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 461 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 6 286 tkr | 8 389 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 6 143 tkr | 9 060 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 2 351 tkr | 301 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 248 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 813 tkr | 671 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 142 tkr | 671 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 653 tkr | −872 tkr |
| Byggnader mark | 15 489 tkr | 925 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 15 766 tkr | 1 110 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 277 tkr | 185 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 70 tkr | 0 |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 14 586 tkr | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 92 tkr | 22 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 653 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 872 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −872 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 3 810 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 17 471 tkr | 13 008 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 653 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 3 810 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 100 tkr | 100 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 100 tkr | 100 tkr |
| Forslag disposition | 17 421 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 17 421 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 6 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 250 | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag arets resultat | 0 | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag eget kapital | 0 | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0,5 | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 0 | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 5 707 tkr | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 813 tkr | 671 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 39 | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 24 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 333 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 7 039 tkr | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 758 | −113 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 776 tkr | 140 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 nov. 2024 – 31 okt. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 nov. 2022 – 31 okt. 2023 · Inlämnad –
TreSjö Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Östgötavägen 10, 222 25 Lund
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559014-3441
Registreringsdatum
20 maj 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- SNI 55.202 – Stug- och rumsuthyrning
- SNI 88.991 – Öppna sociala insatser för barn och ungdomar med sociala problem
- SNI 90.200 – Scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.