Trollgräv AB
556795-1255Aktiebolagreg. 2009
Trollhättan, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 642 tkr
Resultat efter fin. poster
340 tkr
Soliditet
40 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nygatan 3 Lgh 1804, 461 34 Trollhättan
Postadress
Nygatan 3 Lgh 1804, 461 34 Trollhättan
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva gräv- och schaktningsarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2 223 tkr | 488 tkr | – |
| 2020 | 2 312 tkr | 418 tkr | – |
| 2021 | 2 301 tkr | 214 tkr | 983 tkr |
| 2022 | 1 989 tkr | 7 tkr | 661 tkr |
| 2023 | 1 836 tkr | 207 tkr | 567 tkr |
| 2024 | 1 761 tkr | 328 tkr | 1 004 tkr |
| 2025 | 1 491 tkr | 140 tkr | 693 tkr |
| 2026 | 1 642 tkr | 340 tkr | 962 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 40,2 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 20,7 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 10,1 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 642 | 1 491 | 1 761 | 1 836 | 1 989 | 2 301 | 2 312 | 2 223 |
| Övriga rörelseintäkter | 138 | – | – | – | 0 | 19 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 780 | 1 491 | 1 761 | 1 836 | 1 989 | 2 320 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 312 | 383 | 451 | 401 | 504 | 462 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 153 | 192 | 185 | 166 | 86 | 92 | – | – |
| Personalkostnader | 764 | 767 | 762 | 747 | 1 092 | 1 252 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 176 | 6 | 47 | 233 | 270 | 270 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 76 | 26 | 24 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 404 | 1 348 | 1 445 | 1 622 | 1 977 | 2 100 | – | – |
| Rörelseresultat | 376 | 143 | 316 | 214 | 12 | 221 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 0 | 21 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 39 | 3 | 9 | 8 | 5 | 8 | – | – |
| Finansiella poster | −36 | −3 | 12 | −7 | −5 | −7 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 340 | 140 | 328 | 207 | 7 | 214 | 418 | 488 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 227 | 229 | 56 | 93 | 33 | – | – |
| Resultat före skatt | 340 | 366 | 557 | 263 | 100 | 247 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 71 | 77 | 120 | 57 | 22 | 55 | – | – |
| Årets resultat | 269 | 289 | 437 | 206 | 77 | 192 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 412 | 235 | 241 | 288 | 727 | 985 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 103 | 3 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 412 | 235 | 241 | 288 | 830 | 988 | – | – |
| Kundfordringar | 172 | 233 | 221 | 178 | 145 | 295 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 241 | 329 | 282 | 323 | 299 | 376 | – | – |
| Kassa och bank | 740 | 203 | 896 | 662 | 329 | 682 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 981 | 532 | 1 177 | 985 | 628 | 1 058 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 393 | 767 | 1 418 | 1 273 | 1 457 | 2 046 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 593 | 304 | 467 | 261 | 483 | 691 | – | – |
| Fritt eget kapital | 862 | 593 | 904 | 467 | 561 | 883 | – | – |
| Eget kapital | 962 | 693 | 1 004 | 567 | 661 | 983 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 227 | 456 | 512 | 605 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 097 | 0 | 16 | 66 | 115 | 165 | – | – |
| Leverantörsskulder | 21 | 16 | 82 | 88 | 71 | 60 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 334 | 74 | 172 | 185 | 169 | 293 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 393 | 767 | 1 418 | 1 273 | 1 457 | 2 046 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1.75 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 400 | – | 600 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 40,2 % | 90,4 % | 83,5 % | 72,9 % | 73,2 % | 71,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 294 % | 720 % | 686 % | 533 % | 371 % | 361 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 22,9 % | 9,6 % | 17,9 % | 11,6 % | 0,6 % | 9,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 20,7 % | 9,4 % | 18,6 % | 11,3 % | 0,3 % | 9,3 % | 18,1 % | 22 % |
| Omsättningstillväxt | 10,1 % | −15,3 % | −4,1 % | −7,7 % | −13,6 % | −0,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 28 % | 41,7 % | 43,6 % | 36,4 % | 11,7 % | 19,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 642 tkr | 1 491 tkr | 1 761 tkr | 1 836 tkr | 1 136 tkr | 1 151 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 269 tkr | 289 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 269 tkr | 289 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −289 tkr | −437 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 289 tkr | 437 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 600 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 962 tkr | 693 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 269 tkr | 289 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 600 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 0 | 227 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 862 tkr | 593 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 462 tkr | 593 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 412 tkr | 235 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 808 tkr | 1 342 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 396 tkr | 1 107 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 1 110 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 575 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 176 tkr | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 888 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 69 tkr | 96 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 89 tkr | 15 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 203 tkr | 21 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 097 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 22 tkr | 22 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Trollgräv ABHuvudarbetsställe
Nygatan 3 Lgh 1804, 461 34 Trollhättan
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556795-1255
Registreringsdatum
1 december 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Trollhättan, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.