Trollhättans Stenservice Aktiebolag
556253-9469Aktiebolagreg. 1985
Trollhättan, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 225 tkr
Resultat efter fin. poster
717 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Magnetvägen 16, 461 38 Trollhättan
Postadress
Magnetvägen 16, 461 38 Trollhättan
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet. Utbildning inom stenbranschen.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 25 415 tkr | 1 211 tkr | – |
| 2020 | 26 700 tkr | 3 843 tkr | – |
| 2021 | 2 619 tkr | −89 tkr | 7 313 tkr |
| 2022 | 1 297 tkr | 422 tkr | 4 060 tkr |
| 2023 | 1 270 tkr | 583 tkr | 4 318 tkr |
| 2024 | 1 224 tkr | 694 tkr | 4 932 tkr |
| 2025 | 1 225 tkr | 717 tkr | 4 103 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,3 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 58,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 0,1 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 225 | 1 224 | 1 270 | 1 297 | 2 619 | 26 700 | 25 415 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 25 | 0 | 293 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 225 | 1 224 | 1 295 | 1 297 | 2 911 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 609 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 210 | 239 | 369 | 339 | 1 027 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 834 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 297 | 297 | 315 | 516 | 516 | – | – |
| Rörelsekostnader | 507 | 536 | 684 | 855 | 2 987 | – | – |
| Rörelseresultat | 718 | 688 | 611 | 442 | −76 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 11 | 48 | 37 | 30 | 45 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 12 | 42 | 65 | 51 | 59 | – | – |
| Finansiella poster | −2 | 6 | −28 | −20 | −14 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 717 | 694 | 583 | 422 | −89 | 3 843 | 1 211 |
| Bokslutsdispositioner | 264 | 88 | 0 | −108 | 225 | – | – |
| Resultat före skatt | 980 | 782 | 583 | 314 | 136 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 209 | 168 | 125 | 67 | 32 | – | – |
| Årets resultat | 771 | 614 | 458 | 247 | 103 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 734 | 2 031 | 2 328 | 2 643 | 3 159 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 1 657 | 1 766 | 1 750 | 5 220 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 785 | 3 688 | 4 094 | 4 393 | 8 379 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 737 | 2 167 | 2 173 | 2 028 | 1 917 | – | – |
| Kassa och bank | 3 153 | 1 369 | 727 | 839 | 511 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 890 | 3 536 | 2 900 | 2 867 | 2 427 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 675 | 7 224 | 6 994 | 7 261 | 10 807 | – | – |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | – | – |
| Bundet eget kapital | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 732 | 3 718 | 3 260 | 3 213 | 6 610 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 503 | 4 332 | 3 718 | 3 460 | 6 713 | – | – |
| Eget kapital | 4 103 | 4 932 | 4 318 | 4 060 | 7 313 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 144 | 1 447 | 1 631 | 1 631 | 1 523 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 29 | 439 | 849 | 1 259 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 20 | 65 | 87 | 29 | – | – |
| Skatteskulder | 169 | 109 | 27 | 0 | 57 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 428 | 817 | 606 | 721 | 712 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 675 | 7 224 | 6 994 | 7 261 | 10 807 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 600 | 1 600 | – | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,3 % | 84,2 % | 80,3 % | 73,8 % | 78,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 910 % | 433 % | 478 % | 398 % | 341 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 58,7 % | 56,2 % | 48,1 % | 34,1 % | −2,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 58,5 % | 56,7 % | 45,9 % | 32,5 % | −3,4 % | 14,4 % | 4,8 % |
| Omsättningstillväxt | 0,1 % | −3,6 % | −2,1 % | −50,5 % | −90,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 18,8 % | 12,5 % | 10,6 % | 6,1 % | 1,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (36)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 125 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 771 tkr | 614 tkr |
| Byggnader mark | 1 734 tkr | 2 031 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 14 465 tkr | 14 465 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 12 730 tkr | 12 434 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 297 tkr | 297 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 771 tkr | 614 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −614 tkr | −458 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 614 tkr | 458 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 600 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 4 103 tkr | 4 932 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 771 tkr | 614 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 600 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 303 tkr | 184 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 940 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 50 tkr | 1 657 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 50 tkr | 1 657 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 1 607 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 16 tkr |
| Forslag disposition | 3 503 tkr | 4 332 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 903 tkr | 2 732 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Lamnade koncernbidrag | 40 tkr | 96 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 737 tkr | 1 227 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 44 tkr | 38 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 29 tkr | 410 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 29 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 144 tkr | 1 447 tkr |
| Reservfond | 100 tkr | 100 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 171 tkr | 131 tkr |
| Stallda sakerheter | 8 800 tkr | 8 800 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 8 800 tkr | 8 800 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 109 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Trollhättans Stenservice AktiebolagHuvudarbetsställe
Magnetvägen 16, 461 38 Trollhättan
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556253-9469
Registreringsdatum
24 januari 1985
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Trollhättan, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
500 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Övriga registrerade namn
3 st
- H. Petterssons Stenhuggeri – särskilt företagsnamn, registrerat 27 mars 1986. För den del av verksamheten som avser bolagets stenhuggeriverksamhet.
- Göteborgs Stenhuggeri – särskilt företagsnamn, registrerat 27 juni 1986. För den del av verksamheten som avser att gravera, underhålla samt sälja gravvårdar.
- Sydsvensk Granit – särskilt företagsnamn, registrerat 25 april 1997. För den del av verksamheten som avser marknadsföra och sälja stenprodukter.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.