swereg

Tronicode AB

559188-3953Aktiebolagreg. 2018

IT & tech
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Västra Frölunda, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 448 tkr

+5 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

199 tkr

−35 % mot föregående år

Soliditet

80 %

+1,1 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Svängrumsgatan 81 Lgh 1401, 421 73 Västra Frölunda

Postadress

Svängrumsgatan 81 Lgh 1401, 421 73 Västra Frölunda

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolagets verksamhet ska vara konsultverksamhet inom elektronikkonstruktion och programmering och därtill konstruktion av elektronik samt mjukvara för försäljning samt därtill förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019983 tkr449 tkr322 tkr
20201 302 tkr421 tkr454 tkr
20211 241 tkr362 tkr541 tkr
20221 317 tkr405 tkr662 tkr
20231 455 tkr390 tkr769 tkr
20241 376 tkr305 tkr836 tkr
20251 448 tkr199 tkr872 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 80,4 % – branschmedian 74 %

Vinstmarginal 13,7 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt 5,2 % – branschmedian −1,4 %

Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning1 4481 3761 4551 3171 2411 302983
Övriga rörelseintäkter39301––
Rörelseintäkter1 4511 3851 4581 3171 2421 302983
Övriga externa kostnader19117118760645868
Personalkostnader980907880849815823466
Av- och nedskrivningar2222–––
Övriga rörelsekostnader79––––––
Rörelsekostnader1 2521 0801 069912879881534
Rörelseresultat199305390405363421449
Ränteintäkter och liknande00000––
Räntekostnader och liknande––00100
Finansiella poster000−0−1−0−0
Resultat efter finansiella poster199305390405362421449
Bokslutsdispositioner100100––0−100−100
Resultat före skatt299405390405362321349
Skatt på årets resultat63888384766977
Årets resultat235318307321287252272

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar11131517–––
Finansiella anläggningstillgångar110110110110–––
Anläggningstillgångar121123124126–––
Kundfordringar381537523533477510555
Kortfristiga fordringar612652692759576628576
Kassa och bank352381397183369316144
Omsättningstillgångar9641 0331 088942945945721
Summa tillgångar1 0851 1551 2131 068945945721
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat5864694122912041520
Fritt eget kapital822786719612491404272
Eget kapital872836769662541454322
Obeskattade reserver0100200200200200100
Leverantörsskulder––055518
Skatteskulder–0131397168
Kortfristiga skulder213219244206204291299
Summa eget kapital och skulder1 0851 1551 2131 068945945721

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda1111–11
Föreslagen utdelning (tkr)200200–––––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet80,4 %79,3 %76,5 %76,9 %74 %64,9 %55,7 %
Kassalikviditet452 %471 %446 %457 %463 %325 %241 %
Rörelsemarginal13,7 %22,2 %26,8 %30,8 %29,3 %32,4 %45,7 %
Vinstmarginal13,7 %22,2 %26,8 %30,8 %29,2 %32,3 %45,7 %
Omsättningstillväxt5,2 %−5,4 %10,5 %6,1 %−4,7 %32,5 %–
Avkastning på eget kapital27 %38 %39,9 %48,6 %53 %55,6 %84,5 %
Omsättning per anställd1 448 tkr1 376 tkr1 455 tkr1 317 tkr–1 302 tkr983 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (25)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar110 tkr110 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden110 tkr110 tkr
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar–0
Arets resultat eget kapital235 tkr318 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat235 tkr318 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−318 tkr−307 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning318 tkr307 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning200 tkr250 tkr
Forandring eget kapital totalt872 tkr836 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat235 tkr318 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning200 tkr250 tkr
Forandring periodiseringsfond100 tkr100 tkr
Forslag disposition822 tkr786 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning622 tkr586 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter213 tkr43 tkr
Inventarier verktyg installationer11 tkr13 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden19 tkr19 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar7 tkr6 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar2 tkr2 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga19 tkr74
Ovriga kortfristiga skulder201 tkr207 tkr
Periodiseringsfonder0100 tkr
Upparbetad ej fakturerad intakt072 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter12 tkr12 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Tronicode ABHuvudarbetsställe

    Svängrumsgatan 81 Lgh 1401, 421 73 Västra Frölunda

    IT & tech

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559188-3953

Registreringsdatum

21 december 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Göteborg, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

IT & tech

  • SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler