Truman Holding AB
559247-7847Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
454 tkr
Resultat efter fin. poster
39 tkr
Soliditet
59 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Odengatan 6 A, 114 24 Stockholm
Postadress
c/o Rami Qamhawi, Odengatan 6 A, 114 24 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Golv- och väggbeläggningsarbeten.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 650 tkr | 104 tkr | 106 tkr |
| 2022 | 1 613 tkr | 53 tkr | 148 tkr |
| 2023 | 862 tkr | 76 tkr | 207 tkr |
| 2024 | 454 tkr | 39 tkr | 238 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 59,1 % – branschmedian 53,2 %
Vinstmarginal 8,7 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −47,3 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37696 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 454 | 862 | 1 613 | 650 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 454 | 862 | 1 613 | 650 |
| Råvaror och förnödenheter | 335 | 577 | 940 | 292 |
| Övriga externa kostnader | 75 | 171 | 170 | 122 |
| Personalkostnader | 0 | 7 | 419 | 132 |
| Av- och nedskrivningar | 31 | 31 | 31 | 0 |
| Rörelsekostnader | 441 | 786 | 1 560 | 546 |
| Rörelseresultat | 13 | 76 | 53 | 104 |
| Ränteintäkter och liknande | 27 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 26 | 0 | −0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 39 | 76 | 53 | 104 |
| Resultat före skatt | 39 | 76 | 53 | 104 |
| Skatt på årets resultat | 9 | 17 | 11 | 22 |
| Årets resultat | 31 | 59 | 42 | 81 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 63 | 94 | 125 | 104 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 63 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 63 | 157 | 125 | 104 |
| Kundfordringar | 0 | 162 | 2 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 24 | 197 | 2 | 1 |
| Kassa och bank | 316 | 34 | 336 | 58 |
| Omsättningstillgångar | 340 | 231 | 339 | 59 |
| Summa tillgångar | 402 | 388 | 464 | 163 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 182 | 123 | 81 | 0 |
| Fritt eget kapital | 213 | 182 | 123 | 81 |
| Eget kapital | 238 | 207 | 148 | 106 |
| Långfristiga skulder | – | – | 11 | 10 |
| Leverantörsskulder | 2 | 2 | 44 | 0 |
| Skatteskulder | 26 | 10 | 33 | 22 |
| Kortfristiga skulder | 164 | 181 | 305 | 47 |
| Summa eget kapital och skulder | 402 | 388 | 464 | 163 |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | – | 2 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 59,1 % | 53,3 % | 32 % | 65,3 % |
| Kassalikviditet | 206 % | 128 % | 111 % | 126 % |
| Rörelsemarginal | 2,9 % | 8,8 % | 3,3 % | 16 % |
| Vinstmarginal | 8,7 % | 8,8 % | 3,3 % | 16 % |
| Omsättningstillväxt | −47,3 % | −46,6 % | 148,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 13 % | 28,3 % | 28,2 % | 76,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | 807 tkr | 650 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 63 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 31 tkr | 59 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 31 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −59 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 59 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 238 tkr | 207 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 31 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 213 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 213 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 63 tkr | 94 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 157 tkr | 157 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 94 tkr | 63 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 31 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 24 tkr | 36 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 112 tkr | 169 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 25 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 mars 2023 – 29 feb. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 mars 2021 – 28 feb. 2022 · Inlämnad –
Truman Holding ABHuvudarbetsställe
Odengatan 6 A, 114 24 Stockholm
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559247-7847
Registreringsdatum
13 mars 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.330 – Golv- och väggbeläggningsarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.