Trycksaksbolaget i Alingsås Aktiebolag
556442-1849Aktiebolagreg. 1992
Alingsås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 427 tkr
Resultat efter fin. poster
20 tkr
Soliditet
72 %
Anställda
2
Hem - Trycksaksbolaget
Allt inom Trycksaker & Presentreklam Lite av vad vi erbjuder Sport & Fritid Kläder Godis Baluns Kontor Hälsa & Hygien Vardag Mässa & Event Trycksaker Lite av vad vi erbjuder Sport & Fritid Kläder Godis Baluns Kontor Hälsa & Hygien Vardag Mässa & Event Trycksaker Är det nå
trycksaksbolaget.se
Adresser
Besöksadress
Kvarnbacken 49, 441 57 Alingsås
Postadress
Kvarnbacken 49, 441 57 Alingsås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med trycksaker samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 3 431 tkr | 118 tkr | – |
| 2021 | 3 609 tkr | 241 tkr | – |
| 2022 | 4 951 tkr | 213 tkr | 255 tkr |
| 2023 | 6 303 tkr | 616 tkr | 497 tkr |
| 2024 | 4 261 tkr | 198 tkr | 550 tkr |
| 2025 | 2 609 tkr | 84 tkr | 520 tkr |
| 2026 | 1 427 tkr | 20 tkr | 609 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 71,6 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 1,4 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −45,3 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 427 | 2 609 | 4 261 | 6 303 | 4 951 | 3 609 | 3 431 |
| Övriga rörelseintäkter | 10 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 437 | 2 609 | 4 261 | 6 303 | 4 951 | – | – |
| Handelsvaror | 722 | 1 493 | 2 771 | 4 553 | 3 588 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 159 | 298 | 367 | 322 | 413 | – | – |
| Personalkostnader | 501 | 776 | 925 | 917 | 700 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 38 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 382 | 2 567 | 4 064 | 5 793 | 4 739 | – | – |
| Rörelseresultat | 55 | 42 | 198 | 510 | 213 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −5 | 1 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −36 | 42 | 0 | 106 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 20 | 84 | 198 | 616 | 213 | 241 | 118 |
| Bokslutsdispositioner | 123 | 135 | 130 | −161 | −44 | – | – |
| Resultat före skatt | 143 | 219 | 328 | 455 | 169 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 54 | 48 | 75 | 78 | 39 | – | – |
| Årets resultat | 88 | 171 | 252 | 377 | 129 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 960 | 928 | 906 | 848 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 50 | 960 | 928 | 906 | 848 | – | – |
| Kundfordringar | 231 | 410 | 608 | 855 | 867 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 235 | 415 | 614 | 873 | 948 | – | – |
| Kassa och bank | 698 | 410 | 294 | 331 | 124 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 933 | 825 | 908 | 1 204 | 1 072 | – | – |
| Summa tillgångar | 983 | 1 786 | 1 836 | 2 109 | 1 920 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 400 | 230 | 177 | 0 | 6 | – | – |
| Fritt eget kapital | 489 | 400 | 430 | 377 | 135 | – | – |
| Eget kapital | 609 | 520 | 550 | 497 | 255 | – | – |
| Obeskattade reserver | 120 | 293 | 438 | 588 | 547 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 295 | 239 | – | – |
| Leverantörsskulder | 60 | 233 | 292 | 484 | 564 | – | – |
| Skatteskulder | 106 | 65 | 32 | 19 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 254 | 972 | 848 | 730 | 879 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 983 | 1 786 | 1 836 | 2 109 | 1 920 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 71,6 % | 42,2 % | 48,9 % | 45,7 % | 35,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 367 % | 85 % | 107 % | 165 % | 122 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,9 % | 1,6 % | 4,6 % | 8,1 % | 4,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,4 % | 3,2 % | 4,6 % | 9,8 % | 4,3 % | 6,7 % | 3,4 % |
| Omsättningstillväxt | −45,3 % | −38,8 % | −32,4 % | 27,3 % | 37,2 % | 5,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 14,5 % | 32,8 % | 45,9 % | 75,8 % | 50,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 713 tkr | 1 304 tkr | 2 131 tkr | 3 152 tkr | 2 476 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 156 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 156 tkr | 156 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 106 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 106 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 750 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 0 | 750 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 750 tkr | 354 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 397 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 88 tkr | 171 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 88 tkr | 171 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −171 tkr | −252 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 171 tkr | 252 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 609 tkr | 520 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 88 tkr | 171 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 173 tkr | 145 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 4 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 0 | 54 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 0 | 54 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 54 tkr | 10 tkr |
| Forslag disposition | 489 tkr | 400 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 489 tkr | 400 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 4 tkr |
| Goodwill | 0 | 0 |
| Goodwill anskaffningsvarden | 200 tkr | 200 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 200 tkr | 200 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 103 tkr | 103 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 103 tkr | 103 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 50 tkr | 10 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 106 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 800 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 44 tkr | 567 tkr |
| Periodiseringsfonder | 120 tkr | 293 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 65 tkr | 43 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 44 tkr | 107 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Trycksaksbolaget i Alingsås AktiebolagHuvudarbetsställe
Kvarnbacken 49, 441 57 Alingsås
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556442-1849
Registreringsdatum
24 januari 1992
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Alingsås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.499 – Partihandel med övriga hushållsvaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.