swereg

Trygg Spårentreprenad AB

559249-8488Aktiebolagreg. 2020

Bygg & hantverk
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Ludvika, Dalarnas län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

738 tkr

−7 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

630 tkr

+68 % mot föregående år

Soliditet

96 %

+2,6 p.e. mot föregående år

Anställda

1

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Päronstigen 17, 771 43 Ludvika

Postadress

Päronstigen 17, 771 43 Ludvika

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva produkt- och entreprenadverksamhet, service- och säkerhetsarbete samt personaluthyrning inom järnväg, tunnel- bana och övriga spårbundna sektorer, Samt äga, köpa sälja och förvalta värdepapper och fastigheter och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020283 tkr246 tkr164 tkr
2021479 tkr300 tkr399 tkr
2022721 tkr457 tkr568 tkr
2023573 tkr328 tkr621 tkr
2024797 tkr375 tkr526 tkr
2025738 tkr630 tkr951 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 96,1 % – branschmedian 55,6 %

Vinstmarginal 85,4 % – branschmedian 9,8 %

Omsättningstillväxt −7,4 % – branschmedian 3,1 %

Median för 1907 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning738797573721479283
Övriga rörelseintäkter012––––
Rörelseintäkter738809573721479283
Råvaror och förnödenheter–0194463–
Övriga externa kostnader21924974688921
Personalkostnader3501731051226–
Av- och nedskrivningar–032252015
Övriga rörelsekostnader–025––
Rörelsekostnader56842223226417937
Rörelseresultat170387341458300246
Ränteintäkter och liknande0000––
Räntekostnader och liknande01260––
Finansiella poster460−12−13−0––
Resultat efter finansiella poster630375328457300246
Bokslutsdispositioner6027−10−6−3−68
Resultat före skatt690402318451297178
Skatt på årets resultat518770956239
Årets resultat639315248356235139

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar001281026585
Finansiella anläggningstillgångar320320320345225100
Anläggningstillgångar320320448447290185
Kundfordringar–0202496333
Kortfristiga fordringar835310926112533
Kassa och bank58624039711625899
Omsättningstillgångar669293506376383131
Summa tillgångar989613954823672316
Aktiekapital252525252525
Bundet eget kapital252525252525
Balanserat resultat2871863481871390
Fritt eget kapital926501596543374139
Eget kapital951526621568399164
Obeskattade reserver06087777168
Långfristiga skulder–0124–––
Leverantörsskulder3214–––
Skatteskulder–06211910139
Kortfristiga skulder392812317820284
Summa eget kapital och skulder989613954823672316

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda1–––––
Föreslagen utdelning (tkr)320214410195188–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet96,1 %93,5 %72,3 %76,4 %67,7 %69,1 %
Kassalikviditet1 732 %1 062 %412 %211 %189 %157 %
Rörelsemarginal23 %48,5 %59,6 %63,4 %62,6 %87 %
Vinstmarginal85,4 %47 %57,3 %63,4 %62,6 %87 %
Omsättningstillväxt−7,4 %39,2 %−20,6 %50,7 %69,3 %–
Avkastning på eget kapital67,2 %59,9 %40 %62,7 %58,8 %84,8 %
Omsättning per anställd738 tkr–––––
Övriga poster i årsredovisningen (32)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar–0
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag320 tkr320 tkr
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden320 tkr–
Arets resultat eget kapital639 tkr315 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat639 tkr315 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−315 tkr−248 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning315 tkr248 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning214 tkr410 tkr
Forandring eget kapital totalt951 tkr–
Forandring eget kapital totalt arets resultat639 tkr–
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning0–
Forandring eget kapital totalt utdelning214 tkr–
Forandring overavskrivningar0−27 tkr
Forandring periodiseringsfond60 tkr–
Forslag disposition926 tkr501 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning606 tkr287 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning–214 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter32 tkr42 tkr
Inventarier verktyg installationer00
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden00
Inventarier verktyg installationer avskrivningar00
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar0160 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar032 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga52 tkr11 tkr
Ovriga kortfristiga skulder25 tkr12 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut–0
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut–0
Periodiseringsfonder060 tkr
Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda460 tkr0
Stallda sakerheter–0
Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall–0
Upplupna kostnader forutbetalda intakter11 tkr14 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 26 mars 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Trygg Spårentreprenad ABHuvudarbetsställe

    Päronstigen 17, 771 43 Ludvika

    Bygg & hantverk

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559249-8488

Registreringsdatum

26 mars 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Ludvika, Dalarnas län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Bygg & hantverk

  • SNI 42.120 – Anläggning av järnvägar och tunnelbanor
  • SNI 46.649 – Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler