Trygghetsbevakning Sverige AB
556819-8211Aktiebolagreg. 2010
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 939 tkr
Resultat efter fin. poster
278 tkr
Soliditet
30 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hamngatan 10, 111 47 Stockholm
Postadress
Hamngatan 10, 111 47 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bemanningsbolag, personaluthyrning av diverse värdar till events och mässor
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 888 tkr | 63 tkr | – |
| 2018 | 2 700 tkr | 765 tkr | – |
| 2019 | 2 557 tkr | 524 tkr | 725 tkr |
| 2020 | 961 tkr | −54 tkr | 667 tkr |
| 2021 | 1 413 tkr | 129 tkr | 768 tkr |
| 2022 | 2 568 tkr | 556 tkr | 1 099 tkr |
| 2023 | 2 593 tkr | −109 tkr | 1 101 tkr |
| 2024 | 1 897 tkr | −1 055 tkr | 325 tkr |
| 2025 | 1 939 tkr | 278 tkr | 604 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 30 % – branschmedian 56,9 %
Vinstmarginal 14,3 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt 2,2 % – branschmedian −3,8 %
Median för 5476 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 939 | 1 897 | 2 593 | 2 568 | 1 413 | 961 | 2 557 | 2 700 | 888 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 0 | 4 | 279 | 0 | 13 | −154 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 940 | 1 897 | 2 596 | 2 847 | 1 413 | 975 | 2 403 | – | – |
| Handelsvaror | 642 | 1 803 | 1 919 | 0 | 0 | 58 | 145 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 463 | 503 | 465 | 1 811 | 1 094 | 812 | 625 | – | – |
| Personalkostnader | 545 | 641 | 322 | 463 | 149 | 157 | 1 594 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 2 | 0 | 10 | 13 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 657 | 2 949 | 2 706 | 2 284 | 1 257 | 1 027 | 2 364 | – | – |
| Rörelseresultat | 283 | −1 052 | −110 | 563 | 157 | −52 | 39 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 3 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | −4 | −3 | 1 | −7 | −27 | −2 | 485 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 278 | −1 055 | −109 | 556 | 129 | −54 | 524 | 765 | 63 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 279 | 117 | −139 | 0 | 58 | −140 | – | – |
| Resultat före skatt | 278 | −776 | 8 | 417 | 129 | 4 | 384 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 5 | 87 | 28 | 3 | 97 | – | – |
| Årets resultat | 278 | −776 | 3 | 330 | 102 | 1 | 287 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 25 | 32 | 0 | 0 | 181 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 41 | 251 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 25 | 73 | 251 | 0 | 181 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 399 | 294 | 255 | 182 | 3 | 80 | 245 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 543 | 1 385 | 1 266 | 1 301 | 915 | 1 187 | 1 727 | – | – |
| Kassa och bank | 447 | 15 | 264 | 675 | 504 | 155 | 315 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 990 | 1 400 | 1 530 | 1 976 | 1 419 | 1 343 | 2 043 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 016 | 1 473 | 1 781 | 1 976 | 1 600 | 1 343 | 2 043 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 275 | 1 051 | 1 049 | 718 | 617 | 615 | 389 | – | – |
| Fritt eget kapital | 554 | 275 | 1 051 | 1 049 | 718 | 617 | 675 | – | – |
| Eget kapital | 604 | 325 | 1 101 | 1 099 | 768 | 667 | 725 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 279 | 396 | 257 | 257 | 315 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 085 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 20 | 9 | 30 | 14 | 7 | 0 | 123 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 138 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 326 | 1 148 | 401 | 482 | 575 | 419 | 1 002 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 016 | 1 473 | 1 781 | 1 976 | 1 600 | 1 343 | 2 043 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 30 % | 22,1 % | 74,3 % | 71,5 % | 60,8 % | 64,8 % | 47,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 610 % | 122 % | 382 % | 410 % | 247 % | 320 % | 204 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 14,6 % | −55,4 % | −4,2 % | 21,9 % | 11,1 % | −5,4 % | 1,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 14,3 % | −55,6 % | −4,2 % | 21,7 % | 9,1 % | −5,6 % | 20,5 % | 28,3 % | 7,1 % |
| Omsättningstillväxt | 2,2 % | −26,8 % | 1 % | 81,7 % | 47 % | −62,4 % | −5,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 46,1 % | −238,4 % | 0,3 % | 30 % | 13,3 % | 0,2 % | 39,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 939 tkr | 1 897 tkr | 2 593 tkr | 2 568 tkr | 1 413 tkr | 961 tkr | 852 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 41 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 278 tkr | −776 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 278 tkr | −776 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 776 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −776 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 604 tkr | 325 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 278 tkr | −776 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 279 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 258 tkr | 264 tkr |
| Forslag disposition | 554 tkr | 275 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 554 tkr | 275 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 628 tkr | 488 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 25 tkr | 32 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 34 tkr | 34 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 8 tkr | 2 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 34 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 2 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | −1 085 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 258 tkr | 339 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 164 tkr | 27 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 085 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −6 tkr | −6 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 925 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 142 tkr | 187 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Trygghetsbevakning Sverige ABHuvudarbetsställe
Hamngatan 10, 111 47 Stockholm
Bemanning & rekrytering
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556819-8211
Registreringsdatum
24 september 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bemanning & rekrytering
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.