Trysil RMM AB
556604-9382Aktiebolagreg. 2001
Falun, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
11 906 tkr
Resultat efter fin. poster
1 049 tkr
Soliditet
28 %
Anställda
7
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Roxnäsvägen 9, 791 44 Falun
Postadress
Roxnäsvägen 9, 791 44 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av produkter inom stålindustrin, legouppdrag såsom maskiner till stålindustrin, tillverkning, försäljning samt uthyrning av s k badtunnor tillverkade i rostfritt stål samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 972 tkr | −157 tkr | – |
| 2019 | 2 540 tkr | 242 tkr | – |
| 2020 | 2 143 tkr | 72 tkr | 1 147 tkr |
| 2021 | 3 534 tkr | 660 tkr | 1 666 tkr |
| 2022 | 8 895 tkr | −1 177 tkr | 489 tkr |
| 2023 | 7 985 tkr | −1 315 tkr | 174 tkr |
| 2024 | 8 093 tkr | 205 tkr | 979 tkr |
| 2025 | 11 906 tkr | 1 049 tkr | 2 028 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 28,2 % – branschmedian 57,3 %
Vinstmarginal 8,8 % – branschmedian 5,7 %
Omsättningstillväxt 47,1 % – branschmedian −0 %
Median för 1058 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 906 | 8 093 | 7 985 | 8 895 | 3 534 | 2 143 | 2 540 | 1 972 |
| Förändring av lager | – | – | 203 | 1 480 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 121 | 12 | 2 | 139 | 8 | 72 | – | – |
| Rörelseintäkter | 12 027 | 8 105 | 8 191 | 10 514 | 3 542 | 2 215 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 5 181 | 2 002 | 4 770 | 6 283 | 1 500 | 1 141 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 369 | 1 087 | 996 | 1 296 | 485 | 422 | – | – |
| Personalkostnader | 4 344 | 4 735 | 3 586 | 3 981 | 872 | 562 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 45 | 39 | 56 | 33 | 25 | 18 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 44 | 5 | 12 | 147 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 983 | 7 869 | 9 419 | 11 740 | 2 882 | 2 143 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 044 | 236 | −1 229 | −1 226 | 660 | 73 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 10 | 4 | 9 | 64 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 34 | 95 | 15 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 5 | −30 | −86 | 49 | −0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 049 | 205 | −1 315 | −1 177 | 660 | 72 | 242 | −157 |
| Resultat före skatt | 1 049 | 205 | −1 315 | −1 177 | 660 | 72 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 141 | 16 | – | – |
| Årets resultat | 1 049 | 205 | −1 315 | −1 177 | 519 | 56 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 164 | 149 | 130 | 187 | 56 | 81 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 300 | 200 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 164 | 149 | 130 | 187 | 356 | 281 | – | – |
| Varulager | 4 020 | 2 163 | 1 323 | 1 569 | 89 | 53 | – | – |
| Kundfordringar | 617 | 509 | 226 | 1 543 | 1 328 | 353 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 018 | 587 | 909 | 1 595 | 1 415 | 417 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 1 007 | 0 | 0 | 339 | 778 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 038 | 3 757 | 2 231 | 3 164 | 1 843 | 1 248 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 202 | 3 905 | 2 361 | 3 351 | 2 199 | 1 529 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 859 | 654 | 1 369 | 1 546 | 1 027 | 971 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 908 | 859 | 54 | 369 | 1 546 | 1 027 | – | – |
| Eget kapital | 2 028 | 979 | 174 | 489 | 1 666 | 1 147 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 10 | 10 | 115 | – | – |
| Leverantörsskulder | 452 | 371 | 776 | 1 381 | 96 | 119 | – | – |
| Skatteskulder | 11 | 5 | – | – | 152 | 29 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 174 | 2 926 | 2 187 | 2 852 | 523 | 267 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 202 | 3 905 | 2 361 | 3 351 | 2 199 | 1 529 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 7 | 5 | 4 | 4 | 2 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 28,2 % | 25,1 % | 7,4 % | 14,6 % | 75,7 % | 75 % | – | – |
| Kassalikviditet | 58 % | 54 % | 42 % | 56 % | 335 % | 447 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,8 % | 2,9 % | −15,4 % | −13,8 % | 18,7 % | 3,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,8 % | 2,5 % | −16,5 % | −13,2 % | 18,7 % | 3,4 % | 9,5 % | −8 % |
| Omsättningstillväxt | 47,1 % | 1,3 % | −10,2 % | 151,7 % | 64,9 % | −15,6 % | 28,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 51,7 % | 21 % | −755,9 % | −240,9 % | 31,1 % | 4,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 701 tkr | 1 619 tkr | 1 996 tkr | 2 224 tkr | 1 767 tkr | 2 143 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 049 tkr | 205 tkr |
| Byggnader mark | 54 tkr | 82 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 138 tkr | 138 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 84 tkr | 56 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 7 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 28 tkr | 27 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 0 | 1 587 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 049 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −205 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 205 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 097 tkr | 0 |
| Forskott fran kunder | 4 120 tkr | 0 |
| Forskott till leverantorer | 338 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 1 908 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 908 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 89 tkr | 77 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 110 tkr | 66 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 467 tkr | 413 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 357 tkr | 347 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 7 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 61 tkr | 51 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 17 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 7 tkr | 30 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 3 682 tkr | 2 163 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 41 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 136 tkr | 361 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 178 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 1 174 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 455 tkr | 425 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Trysil RMM ABHuvudarbetsställe
Roxnäsvägen 9, 791 44 Falun
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556604-9382
Registreringsdatum
11 januari 2001
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falun, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 28.920 – Tillverkning av gruv-, bergbrytnings- och byggmaskiner
- SNI 32.300 – Tillverkning av sportartiklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.