TSA Services Aktiebolag
556427-3273Aktiebolagreg. 1991
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 416 tkr
Resultat efter fin. poster
10 170 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
–
HOME - Avada Landing Product
Welcome to TSA-Service.com
tsa-services.com
Adresser
Besöksadress
Vasagatan 5 C, 411 24 Göteborg
Postadress
Vasagatan 5 C, 411 24 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva rederi- och skeppsmäkleriverksamhet, tankbefraktning, klarering och oljeförsäljning, köp, försäljning, besiktning och värdering av fartyg, äga och förvalta fast egendom, aktier och värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 3 591 tkr | 6 952 tkr | – |
| 2020 | 3 680 tkr | 15 802 tkr | – |
| 2021 | 3 672 tkr | 2 461 tkr | 51 275 tkr |
| 2022 | 3 523 tkr | −173 tkr | 46 971 tkr |
| 2023 | 3 915 tkr | 9 492 tkr | 51 687 tkr |
| 2024 | 4 180 tkr | 2 983 tkr | 49 551 tkr |
| 2025 | 4 416 tkr | 10 170 tkr | 54 851 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,7 % – branschmedian 51 %
Vinstmarginal 230,3 % – branschmedian 5,4 %
Omsättningstillväxt 5,7 % – branschmedian 0,7 %
Median för 1740 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 416 | 4 180 | 3 915 | 3 523 | 3 672 | 3 680 | 3 591 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 9 | 3 | 3 | 15 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 418 | 4 189 | 3 918 | 3 526 | 3 687 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 223 | 1 991 | 3 626 | 3 335 | 751 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 184 | 91 | 28 | 28 | 142 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | 72 | 72 | 75 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 266 | 266 | 266 | 266 | 266 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 673 | 2 347 | 3 991 | 3 700 | 1 234 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 744 | 1 842 | −73 | −174 | 2 453 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 6 516 | 0 | 9 014 | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 904 | 1 137 | 547 | 0 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 2 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 7 426 | 1 141 | 9 564 | 1 | 8 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 10 170 | 2 983 | 9 492 | −173 | 2 461 | 15 802 | 6 952 |
| Resultat före skatt | 10 170 | 2 983 | 9 492 | −173 | 2 461 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 772 | 619 | 78 | 0 | 533 | – | – |
| Årets resultat | 9 398 | 2 364 | 9 414 | −173 | 1 927 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 9 154 | 9 419 | 9 685 | 9 951 | 10 216 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 562 | 562 | 562 | 562 | 562 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 9 715 | 9 981 | 10 247 | 10 512 | 10 778 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 57 | 90 | 36 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 408 | 667 | 1 298 | 1 086 | 72 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 7 539 | 7 539 | 7 539 | 7 539 | 7 539 | – | – |
| Kassa och bank | 38 494 | 32 054 | 33 293 | 29 052 | 33 276 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 46 441 | 40 259 | 42 129 | 37 677 | 40 887 | – | – |
| Summa tillgångar | 56 156 | 50 240 | 52 376 | 48 189 | 51 664 | – | – |
| Aktiekapital | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | – | – |
| Bundet eget kapital | 720 | 720 | 720 | 720 | 720 | – | – |
| Balanserat resultat | 44 733 | 46 467 | 41 553 | 46 424 | 48 628 | – | – |
| Fritt eget kapital | 54 131 | 44 331 | 50 967 | 46 251 | 50 555 | – | – |
| Eget kapital | 54 851 | 49 551 | 51 687 | 46 971 | 51 275 | – | – |
| Leverantörsskulder | 101 | 191 | 221 | 848 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | 55 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 305 | 689 | 689 | 1 218 | 389 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 56 156 | 50 240 | 52 376 | 48 189 | 51 664 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,7 % | 98,6 % | 98,7 % | 97,5 % | 99,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 559 % | 5 841 % | 6 112 % | 3 093 % | 10 500 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 62,2 % | 44,1 % | −1,8 % | −5 % | 66,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 230,3 % | 71,4 % | 242,4 % | −4,9 % | 67 % | 429,5 % | 193,6 % |
| Omsättningstillväxt | 5,7 % | 6,8 % | 11,1 % | −4,1 % | −0,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,1 % | 4,8 % | 18,2 % | −0,4 % | 3,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 543 tkr | 543 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 543 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 19 tkr | 19 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 19 tkr | 19 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 9 398 tkr | 2 364 tkr |
| Byggnader mark | 9 094 tkr | 9 359 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 16 352 tkr | 16 352 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 7 258 tkr | 6 993 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 266 tkr | 266 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 9 398 tkr | 2 364 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 364 tkr | −9 414 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 364 tkr | 9 414 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 4 098 tkr | 4 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 54 851 tkr | 49 551 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 9 398 tkr | 2 364 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 4 098 tkr | 4 500 tkr |
| Forskott fran kunder | 278 tkr | 287 tkr |
| Forslag disposition | 54 131 tkr | 44 331 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 54 131 tkr | 44 331 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 407 tkr | 492 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 5 tkr | 5 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 0,905 | 0,905 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 543 tkr | 543 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 118 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 7 539 tkr | 7 539 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 841 tkr | 181 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 60 tkr | 60 tkr |
| Reservfond | 120 tkr | 120 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 6 tkr | 4 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 30 tkr | 30 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
TSA Services AktiebolagHuvudarbetsställe
Vasagatan 5 C, 411 24 Göteborg
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556427-3273
Registreringsdatum
4 juni 1991
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
600 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 52.260 – Annan stödverksamhet avseende transport
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.