swereg

TSI Productions AB

559237-2980Aktiebolagreg. 2020

Media & marknadsföring
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Onsala, Hallands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

484 tkr

−36 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

187 tkr

−47 % mot föregående år

Soliditet

58 %

+0,2 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Rydetvägen 135 A, 439 35 Onsala

Postadress

Rydetvägen 135 A, 439 35 Onsala

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva produktion av film, samt marknadsföring och försäljning av utbildningsprogram och böcker, samt därmed förenlig verksamhet. Detta ska ske framförallt inom området privatekonomi och investeringar, och bedrivs på sociala medier.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020787 tkr746 tkr491 tkr
20211 125 tkr681 tkr496 tkr
20221 447 tkr830 tkr589 tkr
2023855 tkr337 tkr256 tkr
2024760 tkr351 tkr311 tkr
2025484 tkr187 tkr234 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 58,2 % – branschmedian 66,1 %

Vinstmarginal 38,7 % – branschmedian 7,8 %

Omsättningstillväxt −36,3 % – branschmedian −3,9 %

Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning4847608551 4471 125787
Rörelseintäkter4847608551 4471 125787
Råvaror och förnödenheter321014254
Övriga externa kostnader66137985613336
Personalkostnader4204154104193072
Rörelsekostnader48955351761744441
Rörelseresultat−5207337830681746
Ränteintäkter och liknande11––––
Räntekostnader och liknande–00100
Finansiella poster192145−0−1−00
Resultat efter finansiella poster187351337830681746
Bokslutsdispositioner−2−56−87−208−170−185
Resultat före skatt185295250622511561
Skatt på årets resultat13554129106120
Årets resultat184261196493405441

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Finansiella anläggningstillgångar1 1541 2551 0461 115874704
Anläggningstillgångar1 1541 2551 0461 115874704
Kortfristiga fordringar1501948143192
Kassa och bank64545410811257
Omsättningstillgångar21424913515013159
Summa tillgångar1 3681 5041 1811 2651 005763
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital505050505050
Balanserat resultat001046410
Fritt eget kapital184261206539446441
Eget kapital234311256589496491
Obeskattade reserver709707651563355185
Långfristiga skulder380461247–––
Skatteskulder1–05510362
Kortfristiga skulder45252811315487
Summa eget kapital och skulder1 3681 5041 1811 2651 005763

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda11111–
Föreslagen utdelning (tkr)184261206529400–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet58,2 %58 %65,4 %81,9 %77,4 %83,6 %
Kassalikviditet473 %1 001 %481 %133 %85 %68 %
Rörelsemarginal−1 %27,2 %39,5 %57,4 %60,5 %94,7 %
Vinstmarginal38,7 %46,2 %39,4 %57,3 %60,5 %94,7 %
Omsättningstillväxt−36,3 %−11,1 %−40,9 %28,6 %43 %–
Avkastning på eget kapital78,6 %83,9 %76,6 %83,7 %81,7 %89,8 %
Omsättning per anställd484 tkr760 tkr855 tkr1 447 tkr1 125 tkr–
Övriga poster i årsredovisningen (24)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andelar koncernforetag15 tkr15 tkr
Andelar koncernforetag anskaffningsvarden15 tkr15 tkr
Arets resultat eget kapital184 tkr261 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat184 tkr261 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−261 tkr−196 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning261 tkr196 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning261 tkr206 tkr
Forandring eget kapital totalt234 tkr311 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat184 tkr261 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning261 tkr206 tkr
Forandring periodiseringsfond−2 tkr−56 tkr
Fordringar koncernforetag langfristiga1 139 tkr1 240 tkr
Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden1 139 tkr1 240 tkr
Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar61 tkr–
Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar–209 tkr
Forslag disposition184 tkr261 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning00
Forslag disposition utdelning annan utdelning184 tkr261 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga150 tkr194 tkr
Ovriga kortfristiga skulder44 tkr25 tkr
Periodiseringsfonder709 tkr707 tkr
Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda191 tkr143 tkr
Skulder koncernforetag langfristiga380 tkr461 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • TSI Productions ABHuvudarbetsställe

    Rydetvägen 135 A, 439 35 Onsala

    Media & marknadsföring

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559237-2980

Registreringsdatum

17 januari 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Kungsbacka, Hallands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Media & marknadsföring

  • SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler