Tunemalm Lead AB
556875-5960Aktiebolagreg. 2011
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
989 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skolgatan 81, 903 30 Umeå
Postadress
c/o Tunemalm Akustik Ab, Skolgatan 81, 903 30 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är konsulttjänster inom utbildning och projektledning samt värdepappersförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −10 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 599 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | 789 tkr | – |
| 2023 | 0 tkr | 889 tkr | 1 738 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −10 tkr | 1 728 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 989 tkr | 1 117 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 11 | 10 | 11 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 11 | 10 | 11 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −11 | −10 | −11 | – | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 000 | 0 | 900 | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 000 | 0 | 900 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 989 | −10 | 889 | 789 | 599 | −10 |
| Resultat före skatt | 989 | −10 | 889 | – | – | – |
| Årets resultat | 989 | −10 | 889 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 022 | 1 731 | 1 731 | – | – | – |
| Kassa och bank | 30 | 532 | 542 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 052 | 2 263 | 2 273 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 1 152 | 2 363 | 2 373 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 78 | 1 688 | 799 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 067 | 1 678 | 1 688 | – | – | – |
| Eget kapital | 1 117 | 1 728 | 1 738 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 35 | 635 | 635 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 152 | 2 363 | 2 373 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 1 600 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97 % | 73,1 % | 73,2 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 3 005 % | 356 % | 358 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 88,5 % | −0,6 % | 51,2 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 100 tkr | 100 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 100 tkr | 100 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 989 tkr | −10 tkr |
| Avkastning eget kapital | 0,89 | −0,01 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 989 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 10 tkr | −889 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −10 tkr | 889 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 600 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 117 tkr | 1 728 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 989 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 600 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 022 tkr | 1 731 tkr |
| Forslag disposition | 1 067 tkr | 1 678 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 867 tkr | 78 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 30 tkr | 630 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Tunemalm Lead ABHuvudarbetsställe
Skolgatan 81, 903 30 Umeå
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556875-5960
Registreringsdatum
9 december 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.