Tvåpersschakt AB
556657-8562Aktiebolagreg. 2004
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
19 644 tkr
Resultat efter fin. poster
2 370 tkr
Soliditet
56 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stångby Kyrkby 722, 225 91 Lund
Postadress
Stångby Kyrkby 722, 225 91 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva bygg-, entreprenad- och lantbruks- verksamhet, handel med värdepapper samt annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 15 008 tkr | 2 571 tkr | – |
| 2022 | 17 455 tkr | 912 tkr | – |
| 2023 | 16 340 tkr | 842 tkr | 5 902 tkr |
| 2024 | 16 636 tkr | 641 tkr | 6 632 tkr |
| 2025 | 19 644 tkr | 2 370 tkr | 7 120 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 56,1 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 12,1 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 18,1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 644 | 16 636 | 16 340 | 17 455 | 15 008 |
| Övriga rörelseintäkter | 427 | 13 | 206 | – | – |
| Rörelseintäkter | 20 071 | 16 649 | 16 546 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 10 003 | 7 837 | 8 123 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 835 | 1 775 | 1 350 | – | – |
| Personalkostnader | 3 434 | 3 709 | 3 399 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 221 | 2 211 | 2 239 | – | – |
| Rörelsekostnader | 17 492 | 15 532 | 15 112 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 578 | 1 117 | 1 434 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 4 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 211 | 337 | 340 | – | – |
| Finansiella poster | −209 | −476 | −593 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 370 | 641 | 842 | 912 | 2 571 |
| Bokslutsdispositioner | −1 375 | 200 | −200 | – | – |
| Resultat före skatt | 994 | 841 | 642 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 206 | 111 | 5 | – | – |
| Årets resultat | 789 | 730 | 637 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 17 376 | 15 800 | 17 650 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 377 | 376 | 518 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 17 753 | 16 175 | 18 169 | – | – |
| Varulager | 1 023 | 817 | 723 | – | – |
| Kundfordringar | 754 | 2 190 | 2 744 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 194 | 2 404 | 3 187 | – | – |
| Kassa och bank | 4 579 | 1 494 | 389 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 796 | 4 714 | 4 299 | – | – |
| Summa tillgångar | 24 549 | 20 890 | 22 468 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 103 | 103 | 103 | – | – |
| Balanserat resultat | 6 229 | 5 799 | 5 162 | – | – |
| Fritt eget kapital | 7 017 | 6 529 | 5 799 | – | – |
| Eget kapital | 7 120 | 6 632 | 5 902 | – | – |
| Obeskattade reserver | 8 382 | 7 007 | 7 207 | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 432 | 2 754 | 4 464 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 360 | 1 431 | 1 757 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 615 | 4 497 | 4 896 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 24 549 | 20 890 | 22 468 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 6 | 6 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 400 | 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 56,1 % | 58,4 % | 51,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 125 % | 87 % | 73 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 13,1 % | 6,7 % | 8,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 12,1 % | 3,9 % | 5,1 % | 5,2 % | 17,1 % |
| Omsättningstillväxt | 18,1 % | 1,8 % | −6,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 11,1 % | 11 % | 10,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 274 tkr | 2 773 tkr | 2 723 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (46)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 8 382 tkr | 7 007 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 377 tkr | 376 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 400 tkr | 1 400 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | −1 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 1 023 tkr | 1 024 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 789 tkr | 730 tkr |
| Byggnader mark | 1 550 tkr | 1 634 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 2 100 tkr | 2 100 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 550 tkr | 466 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 84 tkr | 84 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 789 tkr | 730 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −730 tkr | −637 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 730 tkr | 637 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital totalt | 7 120 tkr | 6 632 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 789 tkr | 730 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 300 tkr | 0 |
| Forandring overavskrivningar | −1 375 tkr | 200 tkr |
| Forslag disposition | 7 017 tkr | 6 529 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 617 tkr | 6 229 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 126 tkr | 139 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 15 276 tkr | 13 823 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 29 993 tkr | 28 004 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 14 717 tkr | 14 181 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 2 381 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 4 371 tkr | 85 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 137 tkr | 2 127 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 1 600 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 1 023 tkr | 817 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 284 tkr | 777 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −1 tkr | 143 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 315 tkr | 74 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 119 tkr | 631 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 2 074 tkr | 1 315 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 335 tkr | 120 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 4 097 tkr | 2 635 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 551 tkr | 343 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 551 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 68 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 276 tkr | – |
| Reservfond | 3 tkr | 3 tkr |
| Stallda sakerheter | 9 930 tkr | 12 067 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 100 tkr | 1 100 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 8 830 tkr | 10 967 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 062 tkr | 1 121 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Tvåpersschakt ABHuvudarbetsställe
Stångby Kyrkby 722, 225 91 Lund
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556657-8562
Registreringsdatum
16 mars 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 01.500 – Blandat jordbruk
- SNI 66.120 – Verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.