TW Schakt AB
556906-9536Aktiebolagreg. 2012
Väddö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
386 tkr
Resultat efter fin. poster
−126 tkr
Soliditet
64 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Granbarrsvägen 16, 764 30 Väddö
Postadress
Granbarrsvägen 16, 764 30 Väddö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva entreprenad inom mark och schakt, utföra markarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 729 tkr | −78 tkr | – |
| 2017 | 1 708 tkr | 34 tkr | – |
| 2018 | 1 507 tkr | 305 tkr | 545 tkr |
| 2019 | 1 565 tkr | 378 tkr | 742 tkr |
| 2020 | 926 tkr | 145 tkr | 827 tkr |
| 2021 | 490 tkr | −100 tkr | 835 tkr |
| 2022 | 333 tkr | −210 tkr | 625 tkr |
| 2023 | 218 tkr | −290 tkr | 335 tkr |
| 2024 | 439 tkr | 1 tkr | 336 tkr |
| 2025 | 386 tkr | −126 tkr | 210 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 64,1 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −32,6 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −12 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 386 | 439 | 218 | 333 | 490 | 926 | 1 565 | 1 507 | 1 708 | 1 729 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 141 | – | 0 | 175 | – | – |
| Rörelseintäkter | 386 | 439 | 218 | 333 | 631 | 926 | 1 565 | 1 682 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 266 | 196 | 165 | 141 | 159 | 194 | 378 | 298 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 141 | 112 | 132 | 119 | 130 | 192 | 195 | 227 | – | – |
| Personalkostnader | 79 | 94 | 24 | 2 | 7 | 32 | 259 | 327 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 24 | 36 | 188 | 282 | 372 | 344 | 329 | 348 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 2 | – | – | 0 | 52 | – | 0 | 147 | – | – |
| Rörelsekostnader | 512 | 439 | 510 | 543 | 720 | 762 | 1 162 | 1 348 | – | – |
| Rörelseresultat | −126 | −0 | −292 | −210 | −89 | 164 | 403 | 334 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 2 | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 | −0 | 11 | 19 | 25 | 29 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 2 | 2 | 0 | −11 | −19 | −25 | −29 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −126 | 1 | −290 | −210 | −100 | 145 | 378 | 305 | 34 | −78 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 112 | −37 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −126 | 1 | −290 | −210 | 11 | 109 | 378 | 305 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 2 | 23 | 81 | 68 | – | – |
| Årets resultat | −126 | 1 | −290 | −210 | 9 | 85 | 297 | 238 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 51 | 21 | 56 | 245 | 527 | 916 | 1 260 | 1 414 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 51 | 21 | 56 | 245 | 527 | 916 | 1 260 | 1 414 | – | – |
| Kundfordringar | 7 | 49 | – | 0 | 12 | 49 | 92 | 135 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 107 | 175 | 112 | 108 | 103 | 124 | 117 | 189 | – | – |
| Kassa och bank | 170 | 202 | 198 | 307 | 477 | 511 | 476 | 422 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 277 | 377 | 311 | 415 | 580 | 635 | 593 | 611 | – | – |
| Summa tillgångar | 328 | 398 | 367 | 660 | 1 107 | 1 551 | 1 853 | 2 025 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 286 | 285 | 575 | 785 | 777 | 692 | 495 | 257 | – | – |
| Fritt eget kapital | 160 | 286 | 285 | 575 | 785 | 777 | 692 | 495 | – | – |
| Eget kapital | 210 | 336 | 335 | 625 | 835 | 827 | 742 | 545 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 112 | 75 | 75 | – | – |
| Långfristiga skulder | 88 | 13 | 3 | 16 | 255 | 587 | 781 | 1 324 | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 | 27 | 21 | 5 | 11 | 20 | 40 | 66 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 30 | 48 | 30 | 18 | 17 | 26 | 256 | 82 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 328 | 398 | 367 | 660 | 1 107 | 1 551 | 1 853 | 2 025 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 0 | – | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 64,1 % | 84,5 % | 91,2 % | 94,8 % | 75,5 % | 59 % | 43,2 % | 29,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 923 % | 784 % | 1 049 % | 2 324 % | 3 507 % | 2 426 % | 232 % | 749 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −32,6 % | −0,1 % | −134,3 % | −63,1 % | −18,2 % | 17,7 % | 25,8 % | 22,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −32,6 % | 0,3 % | −133,6 % | −63,1 % | −20,5 % | 15,7 % | 24,1 % | 20,3 % | 2 % | −4,5 % |
| Omsättningstillväxt | −12 % | 101,7 % | −34,7 % | −32 % | −47,1 % | −40,8 % | 3,9 % | −11,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −59,7 % | 0,4 % | −86,8 % | −33,6 % | 1 % | 10,3 % | 40 % | 43,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 386 tkr | 439 tkr | – | – | 490 tkr | 926 tkr | 1 565 tkr | 1 507 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −126 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −126 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 tkr | 290 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 tkr | −290 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 210 tkr | 336 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −126 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 160 tkr | 286 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 160 tkr | 286 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 8 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 44 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 55 tkr | 35 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 11 tkr | 35 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 35 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 55 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 11 tkr | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 35 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 7 tkr | 21 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 1 393 tkr | 1 393 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 1 386 tkr | 1 373 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 14 tkr | 28 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 91 tkr | 97 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 9 tkr | 11 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 88 tkr | 13 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 16 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
TW Schakt ABHuvudarbetsställe
Granbarrsvägen 16, 764 30 Väddö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556906-9536
Registreringsdatum
16 oktober 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrtälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.