Twin Mountain Group AB
556708-6698Aktiebolagreg. 2006
Älvsjö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
74 813 tkr
Soliditet
65 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Storhagsvägen 21, 125 54 Älvsjö
Postadress
c/o Tengvall, Storhagsvägen 21, 125 54 Älvsjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier och andelar, samt därmed förenlig verksamhet inklusive kapitalförvaltning och rådgivning. Bolaget skall idka förädling av mindre företag och därtill erbjuda konsulttjänster och personaluthyrning inom IT- och systemutveckling. Bolaget skall också sälja och köpa IT relaterad utrustning och därmed förenlig verksamhet samt äga och investera i IT-relaterade projekt.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 8 tkr | 14 359 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −297 tkr | 34 913 tkr |
| 2019 | 10 tkr | −879 tkr | 37 034 tkr |
| 2020 | 245 tkr | 43 132 tkr | 49 057 tkr |
| 2021 | 940 tkr | −3 593 tkr | 45 464 tkr |
| 2022 | 1 016 tkr | −3 576 tkr | 41 888 tkr |
| 2023 | −0 tkr | −6 062 tkr | 35 827 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −3 824 tkr | 32 003 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 74 813 tkr | 106 816 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 64,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | −0 | 1 016 | 940 | 245 | 10 | 0 | 8 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 3 | 0 | 157 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | −0 | −0 | 3 | 1 016 | 1 097 | 245 | 10 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 7 | 378 | 166 | 679 | 2 512 | 2 784 | 168 | 215 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 | 380 | 166 | 679 | 2 512 | 2 786 | 168 | 215 | – |
| Rörelseresultat | −7 | −380 | −163 | 337 | −1 415 | −2 541 | −158 | −215 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 9 | 18 | −45 | – | 0 | 17 | 10 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 744 | 1 942 | 1 919 | 1 743 | 1 807 | 447 | 732 | 83 | – |
| Finansiella poster | 74 820 | −3 444 | −5 898 | −3 913 | −2 178 | 45 673 | −722 | −83 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 74 813 | −3 824 | −6 062 | −3 576 | −3 593 | 43 132 | −879 | −297 | 14 359 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 74 813 | −3 824 | −6 062 | −3 576 | −3 593 | 43 132 | −879 | −297 | – |
| Årets resultat | 74 813 | −3 824 | −6 062 | −3 576 | −3 593 | 43 132 | −879 | −297 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 161 025 | 88 587 | 89 226 | 89 408 | 87 299 | 70 597 | 76 206 | 49 746 | – |
| Anläggningstillgångar | 161 025 | 88 587 | 89 226 | 89 408 | 87 299 | 70 597 | 76 206 | 49 746 | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 188 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 331 | 524 | 424 | 486 | 2 792 | 2 496 | 121 | 50 | – |
| Kassa och bank | 3 148 | 21 | 13 | 1 081 | 402 | 404 | 847 | 3 443 | – |
| Omsättningstillgångar | 4 479 | 545 | 436 | 1 567 | 3 194 | 2 900 | 968 | 3 492 | – |
| Summa tillgångar | 165 503 | 89 133 | 89 662 | 90 975 | 90 493 | 73 497 | 77 175 | 53 238 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 31 953 | 35 777 | 41 838 | 45 414 | 49 007 | 5 875 | 37 864 | 35 161 | – |
| Fritt eget kapital | 106 766 | 31 953 | 35 777 | 41 838 | 45 414 | 49 007 | 36 984 | 34 863 | – |
| Eget kapital | 106 816 | 32 003 | 35 827 | 41 888 | 45 464 | 49 057 | 37 034 | 34 913 | – |
| Långfristiga skulder | 44 600 | 44 600 | 43 600 | 41 200 | 36 400 | 24 417 | 40 122 | 18 381 | – |
| Leverantörsskulder | 126 | 144 | 125 | 0 | 63 | 16 | 2 | 43 | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | −100 | – |
| Kortfristiga skulder | 14 087 | 12 530 | 10 235 | 7 886 | 8 629 | 23 | 18 | −56 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 165 503 | 89 133 | 89 662 | 90 975 | 90 493 | 73 497 | 77 175 | 53 238 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 64,5 % | 35,9 % | 40 % | 46 % | 50,2 % | 66,8 % | 48 % | 65,6 % | – |
| Kassalikviditet | 32 % | 4 % | 4 % | 20 % | 37 % | 12 566 % | 5 238 % | −6 205 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | 16 306 400 % | 33,2 % | −150,6 % | −1 037,3 % | −1 576,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | 606 154 600 % | −352 % | −382,2 % | 17 604,9 % | −8 790 % | – | 179 487,5 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | 8,1 % | 283,7 % | 2 350 % | – | −100 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 70 % | −12 % | −16,9 % | −8,5 % | −7,9 % | 87,9 % | −2,4 % | −0,9 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Agarintressen ovriga foretag | 43 797 tkr | 75 175 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 59 309 tkr | 81 120 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 18 582 tkr | 0 |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden inkop | 150 tkr | 2 707 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 9 567 tkr | 1 252 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag nedskrivningar | 15 512 tkr | 5 945 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 107 774 tkr | 4 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 107 774 tkr | 4 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 500 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 103 774 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar omklassificeringar | 0 | 561 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 3 tkr | 4 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 030 tkr | 1 030 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 300 | 2 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 845 | 465 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar omklassificeringar | 0 | −561 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 1 027 tkr | 1 026 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 74 813 tkr | −3 824 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 74 813 tkr | −3 824 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 3 824 tkr | 6 062 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −3 824 tkr | −6 062 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 106 816 tkr | 32 003 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 74 813 tkr | −3 824 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 9 451 tkr | 9 409 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 1 130 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring tillkommande fordringar | 42 tkr | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 9 451 tkr | 9 409 tkr |
| Forslag disposition | 106 766 tkr | 31 953 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 106 766 tkr | 31 953 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 946 tkr | 8 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 9 568 tkr | 1 720 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 385 tkr | 516 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 5 194 tkr | 5 044 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 44 600 tkr | 44 600 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 86 124 tkr | 201 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 766 tkr | 7 342 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Twin Mountain Group ABHuvudarbetsställe
Storhagsvägen 21, 125 54 Älvsjö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556708-6698
Registreringsdatum
16 augusti 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.100 – Verksamheter som utövas av huvudkontor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.