Typotopia AB
556978-9638Aktiebolagreg. 2014
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 740 tkr
Resultat efter fin. poster
83 tkr
Soliditet
17 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Claesgatan 8, 214 26 Malmö
Postadress
c/o Mitt Möllan, Claesgatan 8, 214 26 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Tryckeri och designstudio som kombinerar tradiotionellt hantverk med modern design. Företaget ska bedriva tryckeriverksamhet med traditionella tryckmetoder samt erbjuda grafiska tjänster i samband tryckning. Företaget erbjuder grafisk designverksamhet för analoga och digitala medier. Företaget ska bedriva försäljning av trycksaker, pappersvaror, utvalda kontorsförbrukningsvaror och presentartiklar och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 109 tkr | 8 tkr | – |
| 2017 | 160 tkr | 12 tkr | – |
| 2018 | 200 tkr | −26 tkr | 71 tkr |
| 2019 | 152 tkr | −10 tkr | 61 tkr |
| 2020 | 291 tkr | 75 tkr | 126 tkr |
| 2021 | 1 330 tkr | 16 tkr | 63 tkr |
| 2022 | 1 802 tkr | 9 tkr | 70 tkr |
| 2023 | 1 930 tkr | −18 tkr | 53 tkr |
| 2024 | 3 143 tkr | 117 tkr | 149 tkr |
| 2025 | 2 740 tkr | 83 tkr | 133 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 16,8 % – branschmedian 57,5 %
Vinstmarginal 3 % – branschmedian 3,4 %
Omsättningstillväxt −12,8 % – branschmedian −0,3 %
Median för 914 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 740 | 3 143 | 1 930 | 1 802 | 1 330 | 291 | 152 | 200 | 160 | 109 |
| Förändring av lager | 27 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −2 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 767 | 3 144 | 1 930 | 1 802 | 1 331 | 291 | 152 | 199 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 142 | 1 501 | 823 | 849 | 610 | 116 | 26 | 56 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 11 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 315 | 254 | 177 | 184 | 159 | 91 | 116 | 154 | – | – |
| Personalkostnader | 1 220 | 1 257 | 945 | 761 | 545 | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 7 | 2 | – | 0 | 9 | 20 | 15 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 685 | 3 030 | 1 948 | 1 794 | 1 314 | 216 | 162 | 225 | – | – |
| Rörelseresultat | 82 | 114 | −18 | 9 | 16 | 75 | −10 | −26 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 3 | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 3 | 0 | −0 | 0 | −0 | −0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 83 | 117 | −18 | 9 | 16 | 75 | −10 | −26 | 12 | 8 |
| Resultat före skatt | 83 | 117 | −18 | 9 | 16 | 75 | −10 | −26 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 18 | 21 | 0 | 2 | 3 | 9 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 64 | 96 | −18 | 7 | 13 | 66 | −10 | −38 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 17 | 24 | 31 | 0 | 0 | 0 | 9 | 30 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 17 | 24 | 31 | 0 | 0 | 0 | 9 | 30 | – | – |
| Varulager | 27 | – | – | – | – | – | 0 | 3 | – | – |
| Kundfordringar | 181 | 120 | 44 | 147 | 108 | 115 | 16 | 24 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 237 | 203 | 117 | 224 | 236 | 120 | 17 | 31 | – | – |
| Kassa och bank | 508 | 539 | 233 | 147 | 153 | 73 | 77 | 56 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 772 | 742 | 350 | 371 | 389 | 193 | 94 | 89 | – | – |
| Summa tillgångar | 789 | 767 | 381 | 371 | 389 | 193 | 104 | 119 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 19 | 3 | 20 | 13 | 0 | 11 | 21 | 50 | – | – |
| Fritt eget kapital | 83 | 99 | 3 | 20 | 13 | 76 | 11 | 21 | – | – |
| Eget kapital | 133 | 149 | 53 | 70 | 63 | 126 | 61 | 71 | – | – |
| Leverantörsskulder | 161 | 64 | 45 | 41 | 33 | 36 | 26 | 29 | – | – |
| Skatteskulder | 32 | 11 | – | 0 | 7 | 7 | 0 | 3 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 656 | 618 | 329 | 301 | 326 | 66 | 43 | 48 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 789 | 767 | 381 | 371 | 389 | 193 | 104 | 119 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 16,8 % | 19,4 % | 13,8 % | 18,9 % | 16,3 % | 65,6 % | 58,4 % | 59,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 114 % | 120 % | 107 % | 123 % | 119 % | 290 % | 218 % | 179 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 3 % | 3,6 % | −0,9 % | 0,5 % | 1,2 % | 25,8 % | −6,5 % | −13,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3 % | 3,7 % | −0,9 % | 0,5 % | 1,2 % | 25,8 % | −6,6 % | −13,1 % | 7,5 % | 6,9 % |
| Omsättningstillväxt | −12,8 % | 62,9 % | 7,1 % | 35,5 % | 356,6 % | 91,7 % | −24 % | 25,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 48,3 % | 64,6 % | −33,5 % | 9,6 % | 20,5 % | 52 % | −16,5 % | −54 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 913 tkr | 1 048 tkr | 643 tkr | 601 tkr | 665 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 64 tkr | 96 tkr |
| Eventual forpliktelser | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 64 tkr | 96 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −96 tkr | 18 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 96 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 80 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 133 tkr | 149 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 64 tkr | 96 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 80 tkr | – |
| Forslag disposition | 83 tkr | 99 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 83 tkr | 99 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 17 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 33 tkr | 33 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 16 tkr | 9 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | −14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 7 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 27 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 56 tkr | 83 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 332 tkr | 430 tkr |
| Stallda sakerheter | 0 | 0 |
| Stallda sakerheter andra stallda sakerheter | 0 | 0 |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 130 tkr | 113 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Typotopia ABHuvudarbetsställe
Claesgatan 8, 214 26 Malmö
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556978-9638
Registreringsdatum
8 augusti 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 18.122 – Tryckning av böcker och övriga trycksaker
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
- SNI 74.120 – Grafisk design och visuell kommunikation
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.