Uddevalla Bergsprängning Aktiebolag
556268-9694Aktiebolagreg. 1985
Alingsås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
14 337 tkr
Resultat efter fin. poster
2 768 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
4
Uddevalla Bergsprangning AB
uddevallabergsprangning.se
Adresser
Besöksadress
Sotlanda Gård 4, 441 92 Alingsås
Postadress
c/o Alingsås Sprängtjänst Ab, Sotlanda Gård 4, 441 92 Alingsås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra sprängningsarbeten, äga och förvalta fast egendom, idka jord- och skogsbruk ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 14 485 tkr | 4 325 tkr | – |
| 2021 | 17 041 tkr | 7 749 tkr | – |
| 2022 | 17 489 tkr | 6 347 tkr | 10 250 tkr |
| 2023 | 14 337 tkr | 2 768 tkr | 12 706 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87,5 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 19,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −18 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 337 | 17 489 | 17 041 | 14 485 |
| Övriga rörelseintäkter | 92 | 121 | – | – |
| Rörelseintäkter | 14 428 | 17 610 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 085 | 4 421 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 334 | 2 679 | – | – |
| Personalkostnader | 2 712 | 2 316 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 531 | 1 845 | – | – |
| Rörelsekostnader | 11 662 | 11 261 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 767 | 6 349 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 768 | 6 347 | 7 749 | 4 325 |
| Bokslutsdispositioner | 344 | −1 246 | – | – |
| Resultat före skatt | 3 112 | 5 100 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 656 | 888 | – | – |
| Årets resultat | 2 456 | 4 213 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 8 050 | 6 700 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 000 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 12 050 | 6 700 | – | – |
| Varulager | 726 | 224 | – | – |
| Kundfordringar | 1 881 | 1 142 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 455 | 1 431 | – | – |
| Kassa och bank | 3 583 | 8 177 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 764 | 9 832 | – | – |
| Summa tillgångar | 18 815 | 16 533 | 20 480 | 39 640 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 10 130 | 5 917 | – | – |
| Fritt eget kapital | 12 586 | 10 130 | – | – |
| Eget kapital | 12 706 | 10 250 | – | – |
| Obeskattade reserver | 4 734 | 5 078 | – | – |
| Leverantörsskulder | 476 | 588 | – | – |
| Skatteskulder | 245 | 281 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 375 | 1 204 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 18 815 | 16 533 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 3 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,5 % | 86,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 439 % | 798 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 19,3 % | 36,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 19,3 % | 36,3 % | 45,5 % | 29,9 % |
| Omsättningstillväxt | −18 % | 2,6 % | 17,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,3 % | 41,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 584 tkr | 5 830 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 3 134 tkr | 3 478 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 456 tkr | 4 213 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 456 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −4 213 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 4 213 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 12 706 tkr | 10 250 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 456 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring overavskrivningar | 344 tkr | 354 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −1 600 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 4 000 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 4 000 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 4 000 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 12 586 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 12 586 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 187 tkr | 84 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 8 050 tkr | 6 700 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 18 355 tkr | 14 711 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 10 305 tkr | 8 011 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 237 tkr | 1 547 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 3 881 tkr | 1 886 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 531 tkr | 1 845 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 237 tkr | 967 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 726 tkr | 224 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 386 tkr | 205 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 125 tkr | 73 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 600 tkr | 1 600 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 68 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 462 tkr | 263 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Uddevalla Bergsprängning AktiebolagHuvudarbetsställe
Sotlanda Gård 4, 441 92 Alingsås
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556268-9694
Registreringsdatum
17 december 1985
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Alingsås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.