Uddnäs Förvaltning Aktiebolag
556735-1480Aktiebolagreg. 2007
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 856 tkr
Resultat efter fin. poster
2 558 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Uddnäs Gård, 176 76 Järfälla
Postadress
c/o Anders Thulin, Uddnäs Gård, 176 76 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom. Och bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom ekonomi och företagsledning, jord- och skogsbruk samt ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 509 tkr | −829 tkr | – |
| 2021 | 1 383 tkr | −1 681 tkr | – |
| 2022 | 3 133 tkr | 271 tkr | 84 244 tkr |
| 2023 | 1 644 tkr | −917 tkr | 84 297 tkr |
| 2024 | 1 758 tkr | −3 639 tkr | 81 638 tkr |
| 2025 | 2 856 tkr | 2 558 tkr | 84 804 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 89,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 62,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 856 | 1 758 | 1 644 | 3 133 | 1 383 | 1 509 |
| Rörelseintäkter | 2 856 | 1 758 | 1 644 | 3 133 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 046 | 2 005 | −121 | 1 251 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 948 | 2 059 | 1 799 | 2 710 | – | – |
| Personalkostnader | 799 | 346 | 2 | 769 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 109 | 1 380 | 1 225 | 859 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 88 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 902 | 5 790 | 2 904 | 5 677 | – | – |
| Rörelseresultat | −3 046 | −4 032 | −1 261 | −2 545 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −693 | 12 | 105 | 274 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 5 604 | 393 | 343 | 2 815 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 558 | −3 639 | −917 | 271 | −1 681 | −829 |
| Bokslutsdispositioner | 609 | 980 | 970 | 1 160 | – | – |
| Resultat före skatt | 3 167 | −2 659 | 53 | 1 431 | – | – |
| Årets resultat | 3 167 | −2 659 | 53 | 1 431 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 29 986 | 24 628 | 24 848 | 24 212 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 63 974 | 63 506 | 63 706 | 63 751 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 93 960 | 88 135 | 88 554 | 87 963 | – | – |
| Varulager | – | – | 0 | 24 | – | – |
| Kundfordringar | 432 | 298 | 501 | 1 394 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 414 | 923 | 800 | 1 669 | – | – |
| Kassa och bank | 2 004 | 2 071 | 2 231 | 3 343 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 417 | 2 994 | 3 031 | 5 036 | – | – |
| Summa tillgångar | 97 377 | 91 129 | 91 585 | 92 999 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 81 538 | 84 197 | 84 144 | 82 713 | – | – |
| Fritt eget kapital | 84 704 | 81 538 | 84 197 | 84 144 | – | – |
| Eget kapital | 84 804 | 81 638 | 84 297 | 84 244 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 973 | 3 973 | 3 973 | 3 973 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 393 | 389 | 26 | 689 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 8 599 | 5 517 | 3 315 | 4 781 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 97 377 | 91 129 | 91 585 | 92 999 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 | 0 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,1 % | 89,6 % | 92 % | 90,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 40 % | 54 % | 91 % | 105 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −106,7 % | −229,4 % | −76,7 % | −81,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 89,6 % | −207 % | −55,8 % | 8,6 % | −121,6 % | −54,9 % |
| Omsättningstillväxt | 62,5 % | 6,9 % | −47,5 % | 126,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,7 % | −3,3 % | 0,1 % | 1,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 428 tkr | 1 758 tkr | – | 3 133 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (46)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 6 834 tkr | 6 800 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 6 834 tkr | 6 800 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 34 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 3 300 tkr | 1 821 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 3 300 tkr | 1 821 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | −12 317 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 171 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 651 tkr | 1 386 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 15 861 tkr | 17 146 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 15 861 tkr | 17 146 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | 12 317 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 1 484 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 200 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 3 167 tkr | −2 659 tkr |
| Byggnader mark | 18 115 tkr | 13 334 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 21 307 tkr | 16 028 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 3 192 tkr | 2 695 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 5 279 tkr | 287 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 497 tkr | 488 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 609 tkr | 980 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 167 tkr | −2 659 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 2 659 tkr | −53 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −2 659 tkr | 53 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 81 638 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | – | −2 659 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 37 979 tkr | 37 740 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 37 979 tkr | 37 740 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 400 tkr | 2 865 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 639 tkr | 1 280 tkr |
| Forslag disposition | 84 704 tkr | 81 538 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 84 704 tkr | 81 538 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 51 tkr | 229 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 11 870 tkr | 11 295 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 15 383 tkr | 14 183 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 3 513 tkr | 2 888 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 200 tkr | 873 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 728 tkr | 892 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 103 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 3 973 tkr | −3 973 tkr |
| Obligationslan | 3 973 tkr | 3 973 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 931 tkr | 396 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 372 tkr | 397 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 6 297 tkr | 382 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 6 362 tkr | 4 141 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 473 tkr | 591 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Uddnäs Förvaltning AktiebolagHuvudarbetsställe
Uddnäs Gård, 176 76 Järfälla
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556735-1480
Registreringsdatum
24 juli 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 93.191 – Tävling med hästar
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.