Uggla & Vänner i Malmö AB
556965-8056Aktiebolagreg. 2014
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 268 tkr
Resultat efter fin. poster
477 tkr
Soliditet
78 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
S:t Knuts Torg 16, 211 57 Malmö
Postadress
c/o Uggla Kaffebar, S:t Knuts Torg 16, 211 57 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva café- och restaurangverksamhet samt handel och produktion av livsmedel samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2 113 tkr | 63 tkr | – |
| 2017 | 1 887 tkr | 74 tkr | – |
| 2018 | 2 154 tkr | 15 tkr | 199 tkr |
| 2019 | 2 419 tkr | 2 tkr | 198 tkr |
| 2020 | 2 523 tkr | 162 tkr | 428 tkr |
| 2021 | 2 193 tkr | 7 tkr | 56 tkr |
| 2022 | 2 054 tkr | 41 tkr | 89 tkr |
| 2023 | 2 274 tkr | 390 tkr | 400 tkr |
| 2024 | 2 479 tkr | 777 tkr | 976 tkr |
| 2025 | 2 268 tkr | 477 tkr | 1 353 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78,4 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal 21,1 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −8,5 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 268 | 2 479 | 2 274 | 2 054 | 2 193 | 2 523 | 2 419 | 2 154 | 1 887 | 2 113 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 19 | 25 | 6 | 188 | 72 | 184 | 334 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 268 | 2 498 | 2 298 | 2 060 | 2 380 | 2 595 | 2 604 | 2 488 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 194 | 153 | 161 | 623 | 767 | 820 | 891 | 845 | – | – |
| Handelsvaror | 300 | 254 | 393 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 308 | 325 | 382 | 584 | 656 | 418 | 438 | 406 | – | – |
| Personalkostnader | 980 | 984 | 962 | 807 | 944 | 1 190 | 1 268 | 1 217 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 786 | 1 721 | 1 903 | 2 019 | 2 373 | 2 433 | 2 602 | 2 473 | – | – |
| Rörelseresultat | 481 | 777 | 395 | 41 | 7 | 163 | 2 | 15 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 0 | 4 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 0 | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −4 | −0 | −5 | 0 | −0 | −0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 477 | 777 | 390 | 41 | 7 | 162 | 2 | 15 | 74 | 63 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 61 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 477 | 777 | 390 | 41 | 7 | 223 | 2 | 15 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 100 | 162 | 81 | 9 | 2 | 50 | 3 | 4 | – | – |
| Årets resultat | 377 | 615 | 310 | 32 | 5 | 173 | −1 | 11 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 44 | 49 | 54 | 58 | 63 | 68 | 73 | 78 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 44 | 49 | 54 | 58 | 63 | 68 | 73 | 78 | – | – |
| Varulager | – | – | 0 | 19 | 31 | 41 | 40 | 40 | – | – |
| Kundfordringar | 41 | 40 | 33 | 8 | 8 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 011 | 202 | 73 | 89 | 18 | 14 | 40 | 53 | – | – |
| Kassa och bank | 670 | 1 170 | 491 | 263 | 495 | 462 | 337 | 270 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 682 | 1 373 | 564 | 371 | 544 | 517 | 416 | 363 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 725 | 1 421 | 617 | 429 | 608 | 585 | 490 | 441 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 926 | 310 | 41 | 6 | 1 | 205 | 149 | 138 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 303 | 926 | 350 | 39 | 6 | 378 | 148 | 149 | – | – |
| Eget kapital | 1 353 | 976 | 400 | 89 | 56 | 428 | 198 | 199 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 33 | 33 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 26 | 23 | 11 | 16 | 46 | 12 | 160 | 87 | – | – |
| Skatteskulder | 160 | 223 | 70 | 0 | 19 | 44 | 3 | 3 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 372 | 446 | 217 | 340 | 551 | 157 | 258 | 209 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 725 | 1 421 | 617 | 429 | 608 | 585 | 490 | 441 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 38 | – | 377 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,4 % | 68,7 % | 64,9 % | 20,7 % | 9,3 % | 73,1 % | 45,9 % | 51,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 452 % | 308 % | 260 % | 103 % | 93 % | 303 % | 146 % | 155 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 21,2 % | 31,4 % | 17,4 % | 2 % | 0,3 % | 6,4 % | 0,1 % | 0,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 21,1 % | 31,3 % | 17,2 % | 2 % | 0,3 % | 6,4 % | 0,1 % | 0,7 % | 3,9 % | 3 % |
| Omsättningstillväxt | −8,5 % | 9 % | 10,7 % | −6,3 % | −13,1 % | 4,3 % | 12,3 % | 14,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 27,9 % | 63,1 % | 77,3 % | 36,4 % | 9,7 % | 40,4 % | −0,6 % | 5,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 567 tkr | 496 tkr | 455 tkr | 411 tkr | 439 tkr | 505 tkr | 484 tkr | 431 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 377 tkr | 615 tkr |
| Eventual forpliktelser | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 377 tkr | 615 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat aterbetalning aktieagartillskott | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −615 tkr | −310 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | – | 40 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 615 tkr | 310 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 353 tkr | 976 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 377 tkr | 615 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | – | 40 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 44 tkr | 49 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 98 tkr | 98 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 55 tkr | 50 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Forslag disposition | 1 303 tkr | 926 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 303 tkr | 926 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 12 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 970 tkr | 150 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 145 tkr | 159 tkr |
| Stallda sakerheter | 0 | 0 |
| Stallda sakerheter andra stallda sakerheter | 0 | 0 |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 41 tkr | 41 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Uggla & Vänner i Malmö ABHuvudarbetsställe
S:t Knuts Torg 16, 211 57 Malmö
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556965-8056
Registreringsdatum
19 mars 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
- SNI 47.112 – Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.