UNA Holding AB
556965-1655Aktiebolagreg. 2014
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−10 030 tkr
Soliditet
31 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Veberödsgatan 15, 212 28 Malmö
Postadress
Veberödsgatan 15, 212 28 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel med fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | −764 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | −5 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −25 tkr | 1 052 tkr |
| 2019 | 0 tkr | 936 tkr | 1 988 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −38 tkr | 2 134 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −9 tkr | 2 124 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −9 tkr | 2 116 tkr |
| 2023 | – | −10 tkr | 2 105 tkr |
| 2024 | – | −361 tkr | 11 744 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −10 030 tkr | 1 714 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 30,8 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 21 | 19 | 10 | 9 | 9 | 38 | 59 | 25 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 21 | 19 | 10 | 9 | 9 | 38 | 59 | 25 | – | – |
| Rörelseresultat | −21 | −19 | −10 | −9 | −9 | −38 | −59 | −25 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 74 | 342 | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −10 009 | −342 | – | – | – | 0 | 995 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −10 030 | −361 | −10 | −9 | −9 | −38 | 936 | −25 | −5 | −764 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 184 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −10 030 | −361 | −10 | −9 | −9 | 145 | 936 | −25 | – | – |
| Årets resultat | −10 030 | −361 | −10 | −9 | −9 | 145 | 936 | −25 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 332 | 14 887 | 6 547 | 6 547 | 6 547 | 5 547 | 5 547 | 4 552 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 332 | 14 887 | 6 547 | 6 547 | 6 547 | 5 547 | 5 547 | 4 552 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 229 | 134 | 1 682 | 1 282 | 244 | 244 | 870 | 720 | – | – |
| Kassa och bank | 3 | 2 | 812 | 1 522 | 2 831 | 3 840 | 3 169 | 2 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 231 | 135 | 2 494 | 2 805 | 3 075 | 4 085 | 4 040 | 722 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 564 | 15 022 | 9 041 | 9 352 | 9 622 | 9 632 | 9 587 | 5 274 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 11 644 | 12 005 | 2 016 | 2 024 | 2 034 | 1 888 | 952 | 977 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 614 | 11 644 | 2 005 | 2 016 | 2 024 | 2 034 | 1 888 | 952 | – | – |
| Eget kapital | 1 714 | 11 744 | 2 105 | 2 116 | 2 124 | 2 134 | 1 988 | 1 052 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 898 | 1 898 | 5 898 | 5 898 | 5 898 | 5 898 | 5 898 | 1 966 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 951 | 1 380 | 1 038 | 1 338 | 1 600 | 1 600 | 1 700 | 2 256 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 564 | 15 022 | 9 041 | 9 352 | 9 622 | 9 632 | 9 587 | 5 274 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 30,8 % | 78,2 % | 23,3 % | 22,6 % | 22,1 % | 22,2 % | 20,7 % | 20 % | – | – |
| Kassalikviditet | 12 % | 10 % | 240 % | 210 % | 192 % | 255 % | 238 % | 32 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −585,1 % | −3,1 % | −0,5 % | −0,4 % | −0,4 % | 6,8 % | 47,1 % | −2,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 4 552 tkr | 11 047 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 14 487 tkr | 11 047 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 3 440 tkr | 5 500 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 9 935 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 9 935 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −10 030 tkr | −361 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −10 030 tkr | −361 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 361 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −361 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 10 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 714 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −10 030 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 229 tkr | 134 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 780 tkr | 3 840 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 780 tkr | 3 840 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 5 660 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 5 500 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 2 600 tkr | 8 340 tkr |
| Forslag disposition | 1 614 tkr | 11 644 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 614 tkr | 11 644 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | – | 100 |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | – | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | – | 9 495 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | – | 1 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 9 935 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 609 tkr | 209 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 898 tkr | 1 898 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 907 tkr | 812 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 435 tkr | 359 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 sep. 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
UNA Holding ABHuvudarbetsställe
Veberödsgatan 15, 212 28 Malmö
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556965-1655
Registreringsdatum
14 mars 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.