Underflow AB
556969-8631Aktiebolagreg. 2014
Hägersten, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
11 tkr
Resultat efter fin. poster
−294 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hägerstensvägen 96 A, 126 49 Hägersten
Postadress
c/o Hedenström, Hägerstensvägen 96 A, 126 49 Hägersten
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva utveckling och försäljning av varor och tjänster inom data, IT och media. Bolaget skall även kunna äga och förvalta fast egendom även som aktier och annan lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 531 tkr | 41 tkr | – |
| 2017 | 554 tkr | 156 tkr | – |
| 2018 | 1 108 tkr | 357 tkr | 382 tkr |
| 2019 | 1 261 tkr | 430 tkr | 637 tkr |
| 2020 | 608 tkr | −153 tkr | 473 tkr |
| 2021 | 363 tkr | −282 tkr | 196 tkr |
| 2022 | 29 tkr | −14 tkr | 182 tkr |
| 2023 | 19 tkr | −20 tkr | 160 tkr |
| 2024 | 959 tkr | 377 tkr | 388 tkr |
| 2025 | 11 tkr | −294 tkr | 136 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89,7 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal −2 771,7 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt −98,9 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 | 959 | 19 | 29 | 363 | 608 | 1 261 | 1 108 | 554 | 531 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | −64 | 64 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 11 | 959 | 19 | 29 | 299 | 672 | 1 261 | 1 108 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 0 | 7 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 51 | 78 | 39 | 37 | 68 | 71 | 83 | 85 | – | – |
| Personalkostnader | 253 | 504 | 0 | 5 | 513 | 461 | 746 | 659 | – | – |
| Rörelsekostnader | 305 | 582 | 39 | 42 | 580 | 532 | 829 | 751 | – | – |
| Rörelseresultat | −294 | 376 | −20 | −13 | −282 | 140 | 432 | 357 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −1 | −0 | −293 | −2 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −294 | 377 | −20 | −14 | −282 | −153 | 430 | 357 | 156 | 41 |
| Bokslutsdispositioner | 43 | −43 | – | 0 | 105 | 152 | −105 | −88 | – | – |
| Resultat före skatt | −251 | 334 | −20 | −14 | −177 | −1 | 325 | 269 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 26 | – | – | 0 | 63 | 70 | 59 | – | – |
| Årets resultat | −251 | 308 | −20 | −14 | −177 | −64 | 255 | 210 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 292 | 325 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 292 | 325 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 2 | 13 | – | – | 0 | 326 | 124 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 10 | 24 | 0 | 14 | 23 | 326 | 137 | – | – |
| Kassa och bank | 149 | 442 | 141 | 184 | 182 | 624 | 555 | 445 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 152 | 452 | 165 | 185 | 196 | 647 | 881 | 582 | – | – |
| Summa tillgångar | 152 | 452 | 165 | 185 | 196 | 647 | 1 172 | 907 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 338 | 30 | 130 | 146 | 323 | 487 | 332 | 122 | – | – |
| Fritt eget kapital | 86 | 338 | 110 | 132 | 146 | 423 | 587 | 332 | – | – |
| Eget kapital | 136 | 388 | 160 | 182 | 196 | 473 | 637 | 382 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 43 | – | – | 0 | 105 | 257 | 152 | – | – |
| Skatteskulder | 15 | 21 | 2 | 2 | 0 | 56 | 109 | 87 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 16 | 22 | 5 | 3 | 0 | 69 | 279 | 373 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 152 | 452 | 165 | 185 | 196 | 647 | 1 172 | 907 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | 100 | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,7 % | 93,2 % | 97,1 % | 98,4 % | 99,9 % | 86 % | 71,7 % | 55,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 973 % | 2 077 % | 3 436 % | 6 253 % | 95 672 % | 937 % | 316 % | 156 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −2 774,9 % | 39,3 % | −104,7 % | −45,2 % | −77,7 % | 23 % | 34,3 % | 32,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −2 771,7 % | 39,3 % | −104,2 % | −49,4 % | −77,8 % | −25,2 % | 34,1 % | 32,2 % | 28,1 % | 7,7 % |
| Omsättningstillväxt | −98,9 % | 4 882,5 % | −33,8 % | −92 % | −40,3 % | −51,8 % | 13,8 % | 99,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −184,1 % | 79,4 % | −12,5 % | −7,9 % | −90,3 % | −13,5 % | 40 % | 54,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 11 tkr | 959 tkr | 19 tkr | 29 tkr | 363 tkr | 608 tkr | 630 tkr | 1 108 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −251 tkr | 308 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −251 tkr | 308 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −308 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 308 tkr | −20 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 80 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 43 tkr | −43 tkr |
| Forslag disposition | 86 tkr | 338 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 86 tkr | 338 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 8 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 953 | 306 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 43 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Underflow ABHuvudarbetsställe
Hägerstensvägen 96 A, 126 49 Hägersten
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556969-8631
Registreringsdatum
26 april 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.120 – Grafisk design och visuell kommunikation
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.